Із жовтня військові частини можуть самостійно мобілізувати резервістів та добровольців без територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки. Відтак жителі Черкащини мають змогу стати на захист України без ТЦК.
Може проводити мобілізацію військовозобов'язаних без участі ТЦК 15 мобільний прикордонний загін, розповів Суспільному заступник начальника штабу цього загону Ігор Єськін.
21-річний Рустам Заблоцький розповів: прийшов, аби визначитися із майбутньою військовою спеціальністю. Вирішив прийти, бо хоче сам обирати, де служити. Розповів, що знає про негативний досвід друзів.
"Ніхто їх не питав, куди вони хочуть. Просто автомат в руки і пішли".
Тепер Рустам може сам обрати військову частину для служби без звернення до ТЦК. Такі зміни до призову за ухвалою Кабміну почали діяти з 1 жовтня.
"Я вважаю, це набагато зручніше. Тому що кожен бачить себе в різному направленні виконання завдання. Хтось може бути водієм, і не боїться, що стане якимось може штурмовиком, наприклад".
Для 15 прикордонного загону, зі слів заступника начальника штабу Ігоря Єськіна, це можливість комплектувати бойові частини добровольцями, які бажають служити за призовом під час мобілізації.
"Так зручніше стає, бо ми ні від кого не залежимо, і самі працюємо з людьми напряму. Ми уже людину супроводжуємо в усьому процесі до моменту його призову до лав нашого прикордонного загону".
Сама процедура призову не змінилася. Окрім можливості безпосередньо видавати направлення на військово-лікарську комісію, пояснив Ігор Єськін.
"Людина до нас звернулася, пройшов певний етап вивчення її, після цього людина подає заяву на імʼя начальника прикордонного загону, де вже обрана ним військова спеціальність посада, на яку він буде призиватися. Далі людина спрямовується на проходження військово-лікарської комісії, по її проходженню здійснюється зарахування до списків військової частини. Далі отримує направлення до навчального центру для проходження базової військової підготовки".
Утім для військовозобов’язаного — це гарантія потрапити після навчального центру у той підрозділ і на ту спеціальність, куди він планував.
"Втрачається момент, що він може хвилюватися, що його десь там обманюють. Цей варіант вже виключений, він (військовозобовязаний - ред.) призначений, він проходить підготовку базову, після цього після прибуття з навчального центру він проходить підготовку за фахом, за тією спеціальністю, яку він обрав. Як от, наш кандидат хоче бути оператором БпЛА".
Утім, говорити про те, що це збільшило кількість охочих долучитися до війська — зарано. Начальниця групи комплектування Анастасія Бобкова розповіла: щодня отримують до 15 дзвінків. Та підписувати контракт з них приходить п'ять осіб за місяць.
"Ми можемо відмовити у випадку, якщо людина була засуджена, відповідно є провадження по кримінальному кодексу України, якщо людина непридатна до військової служби за станом здоровʼя і так само якщо її психоемоційний стан не на належному рівні".
Не виключає нова постанова і візити до ТЦК з метою уточнення даних. З таким питанням до них нерідко звертаються військовозобов’язані, пояснив офіцер групи комплектування Максим Карбівничий.
"Деякі персони намагаються зателефонувати, аби оновити свій військовий квиток, або посвідчення військовозобов’язаного, але для таких схем, на жаль, ми не можемо надавати їм допомогу".