У лісах Черкаського та Золотоніського районів почали розкладати вакцину від сказу для диких тварин: лисиць, собак та куниць.
Для цього створили 84 спеціальні бригади, розповіла Суспільному головна спеціалістка відділу організації протиепізоотичної роботи Держпродспоживслужби області Ірина Чумак.
Аби вакцина не втратила властивостей, її перекладають до спеціальної термокоробки, пояснила керівниця Черкаської райдержлікарні ветеринарної медицини Ганна Соловей:
"Повантажили туди вакцину, позаморожували воду, щоб дотриматись температурних режимів".
З пункту роздачі вакцину відвезуть до Чигирина. Туди відправлять півтори тисячі доз, розповіла Ганна Соловей:
"Це дуже нагальна потреба. Через воєнний стан в країні ця кампанія не проводилася, збільшилися випадки сказу".
Кількість випадків сказу збільшилась у декілька разів, розповів заступник начальника Черкаського районного управління Держпродспоживслужби Микола Щербаков.
"У 2015-2020 роках проводились пероральні вакцинації шляхом розкидання вакцин із літака. На сьогодні, такої можливості через війну немає. Якщо торік було два випадки захворювання в районі, то в цьому — 33".
Загалом по області у 2024 році зафіксували 73 випадки сказу. Це на 45 відсотків більше, ніж торік, розповіла головна спеціалістка відділу організації протиепізоотичної роботи Ірина Чумак.
"Вакцина вітчизняного виробництва «Товукрветпостач». Доставлена вона спеціалізованим автомобілем, який оснащений холодильною камерою. У цій камері від двох до семи градусів тепла".
Вакцину від сказу розвезуть по лісах Черкаського та Золотоніського районів, розповіла фахівчиня. Вакцина розфасована у спеціальних брикетах. Вона має яскраво виражений запах і, як розповів Микола Щербаков, це для того, аби приманювати тварин. Усередині кожної "вакцини" спеціальний препарат.
У лісах поблизу Сміли брикетики з "приманкою" залишають для куниць та лисиць, розповів головний мисливствознавець Смілянського лісгоспу Костянтин Костенко:
"Через заборону полювання, дуже збільшилася чисельність всіх тварин. Вакцина викладається 120-150 метрів одна від одної. Норма викладки 25 кубиків вакцини на квадратний кілометр".
Якщо раніше літаками розкидали брикети углибині лісів, то зараз це вручну роблять і в лісосмугах, додав чоловік. Чи з’їли тварини приманки перевірять на четвертий, восьмий та 15 день. У планах, за словами Костянтина, встановити фотопастки.
"Якщо ми поставимо фотопастку на місця, де розкладемо вакцину, то побачимо, хто поїдає вакцину. Ми будемо знати цих тварин".
Для людей вакцина безпечна, але краще її не чіпати, пояснив Микола Щербаков.
"Не треба підбирати, якщо ви побачите, це вакцина і приманка для тварин, а не для людей. Не треба її розламувати і куштувати".