На Черкащині у ніч на 11 жовтня подекуди по області спостерігали північне сяйво.
Сяйво стає видимим через викид корональної маси, що стається на Сонці, розповів астроном з Харкова Володимир Кажанов.
"Частинки сонячного вітру взаємодіють з магнітним полем землі і верхніми шарами атмосфери і ми бачимо це в небі", — пояснив астроном.
За словами вчителя фізики та астрономії Корсунь-Шевченківської школи №1 Дмитра Антонова, північне сяйво може бути подібним до ефекту, який виникає під час заходу сонця:
"Північне сяйво — це атмосферне оптичне явище, світіння (люмінесценція) верхніх шарів атмосфери планети, що виникає внаслідок взаємодії магнітосфери Землі із зарядженими частинками сонячного вітру. Але іноді, коли Сонце розташоване низько над горизонтом (ввечері, після заходу) або вранці, червоні компоненти сонячного світла розсіюються. Розсіювання відбувається на краплях чи аерозолях води в атмосфері, часток пилу, кристаликах льоду і ми також бачимо червоний колір неба".
Черкащанка Лариса Нетахата спостерігала полярне сяйво у селі Слобода, що в Черкаському районі.
"Я коли виходила, то думала, що буде лише темне небо, а тут таке диво. Стояла, як зачарована", — поділилася враженнями вона.
Фото, додала, зробила за десять хвилин до опівночі.
Юлія Норовкова теж зазнімкувала сяйво, однак пізніше — о 1:15:
"Я їхала на зустріч евакуаційного потяга. Побачила зіркове небо, дуже гарне, вирішила сфотографувати. А коли сфотографувала, то побачила, що фото червоне, хоча небо було абсолютно чорне. Дуже гарно, незвично і цікаво".
Бачили полярне сяйво і у Тальному.
У Золотоноші сяйво бачили поміж хмар.
Як побачити північне сяйво: поради Володимира Кажанова
- Дивитись треба в північну сторону неба;
- Якщо є можливість, знайдіть місце для спостереження, без світлового забруднення, подалі від ліхтарів вуличного освітлення і високих дерев чи будинків. Бажано, що б був вид на обрій;
- Якщо не бачите очима, спробуйте зробити фото смартфоном: налаштувавши зйомку з довгою експозицією, або встановіть фотоапарат на штатив та зробіть кілька знімків з довгою витримкою пʼять, 10, 20 секунд (ISO 200. 400...1600 чи більше). З налаштуваннями поекспериментуйте, що б не було пересвіченого неба чи темного як смола.