У Шевченківській громаді, що на Черкащині, два села із дев’яти — негазифіковані. Аби пережити зиму місцеві заготовлюють дрова, також цьогоріч у громаді встановили два твердопаливні котли.
Загалом витратили понад два мільйони гривень, повідомив Суспільному очільник громади Сергій Смалько.
83-річна Галина Загорулько розповіла, що в Юркові живе з народження — село і донині негазифіковане:
"Я народилася тут. Батьки мої із Шевченкового, але як наділяли місця, то вони сюди перейшли до Юркова. Коли була молодшою, я повсюди бігала. Як приїде невістка, то каже: мамочко, ви ж тільки не бігайте. А зараз старість — мене вже зігнуло".
У пані Галини в хаті на головному місці — плита з грубою. На ній і готує їжу, і опалює будинок:
"Там топка відкривається та є піддувало. На плиті їсти готую, а все тепло йде в грубу, і таким чином, нагрівається хата".
Жінка до зими вже готова: повіткаГосподарське приміщення для утримання домашніх тварин або зберігання сільськогосподарського реманенту та різного майна до стелі закладена дровами:
"Ще залишилося багато у прибудованому приміщенні. А також син казав, що треба старі горіхи порізати".
Пані Валентина, із сусіднього Боровикового, паливо на зиму тільки придбала.
"Купили дрова «метровки» за вісім тисяч гривень. Ще не рубані, не різані, тож будемо рубати. Також повирізали свої дерева, уже порубане, тільки треба скласти", — пояснила місцева жителька.
З її слів, її піч і гріє, і годує. Додатково над нею обладнали витяжку, утім клопоту з грубкою, вистачає:
"У мене є спеціальні "тарілочки", під ними дірочки через які трусимо сажу. Одягаємо рукавиці й витрушуємо".
Староста Боровиківського округу Віктор Миргородський розповів, що в приміщенні сільської ради встановили твердопаливний котел.
"У нас раніше було водяне опалення було — залишилися батареї, труби, все на місці. Нині встановлюємо котел, спеціально для цього відвели кімнату", — розповів староста.
Для нього заготували дрова. Якісь — придбали, а інші нарубали самотужки:
"Коли електрики проводять обрізки та обрізають гілля, то ми всі ці дрова заготовлюємо", — пояснив староста.
Тепер із теплом буде і бібліотека, зазначила її завідувачка Ольга Козюра. Вона розташована у одному приміщенні з сільською радою.
"Уже давно не опалювалося приміщення. Бібліотекарі вдягалися тепліше та ставили маленький обігрівач, щоб хоч ноги трошки обігріти", — пояснила пані Ольга.
Раніше сільську раду опалювали від печі, проте тепла бракувало, розповів староста. Цієї ж зими людям у приміщенні буде комфортно:
"Люди приходять до нас з різних питань: комусь треба довідка або якась матеріальна допомога".
Також твердопаливний котел передали для Юрківського будинку культури, розповіла завідувачка будинку культури Наталія Вовк. З її слів, раніше опалення там не було.
"Узимку мерзли, бо опалення ніякого не було", — пригадала пані Наталія.
Голова Шевченківської громади Сергій Смалько, додав, що місцевому медпункту допомогли з дровами. Загалом для громади, де проживає понад чотири тисячі людей, заготували 700 кубометрів дров на осінньо-зимовий період. На це спрямували один мільйон 900 тисяч гривень. А придбання двох котлів разом з обладнанням обійшлося в 150 тисяч гривень:
"У той час, коли проводили газифікацію чомусь ці два села випали з мережі, і газ не провели. А нині через ситуацію в країні та війну розв'язувати це питання складно. У багатьох організаціях ми навіть відмовилися від газу. Думаю є низка причин, проте економічну ефективність від цього ми вже отримали".
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині