У Черкасах жителі будинку по вулиці Чехова, 211, шукають "власника труби", через яку другий рік сваряться з представниками влади. Через порив на мережі у їхній будинок припинили подачу гарячої води.
Але ремонтувати трубу ніхто не береться, розповіла Суспільному місцева жителька Галина Ворушило. Оскільки труба — нічийна, пояснили у міськраді.
Все почалося з пориву у підвалі, розповіла старша по під’їзду Лідія Романенко. Коли почала набиратися вода, викликали і управлінську компанію "Нова якість", яка обслуговує п’ятиповерхівку, і ТЕЦ, яка подає тепло й гаряче водопостачання.
"Оце ж вони не знають тепер, де воно порвало, чи десь в цьому жолобі. Жолоб, то бетонний", — розповіла пані Лідія.
Трубу розірвало прямо біля будинку, показала жінка. Та ремонтувати її ніхто не поспішає.
"Це нікому не треба. Відповідальність ніхто не хоче брати. Гроші нам треба, давайте. Але відповідати за це ніхто не хоче", — додала старша по підʼїзду.
Поки служби шукають крайнього, без гарячої води у будинку 119 квартир. Серед них Галина Ворушило на візку. Щоб нагріти воду їй доводиться робити непосильне:
"Ось я вже приготувала воду, але я багато не підійму. Мені хотілося б, щоб так гріти воду хоч один посадовець спробував".
У пошуках допомоги жінка не раз телефонувала в компанію "Нова якість", яка утримує будинок. Там відповідають: це не їхні мережі:
"Виявляється, ми повинні вирішувати їхні проблеми. Ми, жителі, які платимо їм дуже дорого. Я попросила їх, щоб дали мені телефон, до кого звернутися далі. Ні, телефонів у них немає. Дзвоніть у міськвиконком. Кому дзвонити?", — додала Галина Ворушило.
Люди не розуміють, як мережі стали нічийними. Протягом 53 років, які тут живе, проблем не було, додала мешканка будинку Людмила Буйвол:
"Ми безхозні. Ми що, як бомжі тут живемо чи що? Чи ми не платимо?", — знизує плечима жінка.
Якщо зараз немає гарячої води, то взимку бояться залишитися й без опалення, розповіла мешканка будинку Тетяна Яненко:
"Дзвонимо, пишемо петиції. Ось тут у нас є жителька у третьому під’їзді, вона кожного дня заносить на міську раду петицію. Вони приймають, ну вчора ніби дали відповідь про те, що ваше питання взялося на розгляд. Ніхто нічого не копає, ніхто нічого не робить".
Мережі по Чехова, 211, справді "безгосподарчі", розповів директор департаменту житлово-комунального комплексу Черкас Андрій Наумчук. Так сталося після набуття чинності Постанови "Про затвердження кодексу систем розподілу". "Нова якість", яка обслуговує будинок, відповідальна лише за мережі усередині приміщення, ТЕЦ, яка подає гарячу воду й тепло, — за магістральні, інші — від теплової камери до будинку, — нічийні. Таких мереж у Черкасах пів сотні. Це недопрацювання колишніх Служб утримання будинків, додав Андрій Наумчук.
"У них документів на цю мережу здебільшого не було ні на одну. Тому передати їх на баланс теплопостачальної організації в тому стані, у якому вони були на момент прийняття закону, не було ніякої можливості", — пояснив пан Андрій.
Відтак, за законом, ремонтувати мережі не повинні ні "Нова якість", ні ТЕЦ. Вирішити проблему можна лише спільно. І на волонтерських засадах, пояснив Андрій Наумчук:
"Черкаська ТЕЦ буде розкопувати, «Нова якість», яка надає послуги з управління будинком, надасть матеріали і хтось буде зварювальні роботи проводити".
Допомогти мешканцям будинку по Чехова, 211, не відмовляються, розповіла головна інженерка "Нової якості" Катерина Папуша:
"У нас розроблений був механізм вже з черкаською міськрадою. Тобто нам визначали виконавця робіт, а ми були як надавачі матеріальних ресурсів, тобто трубопроводів. Ми надамо весь необхідний матеріал для ліквідації аварійної ситуації".
З ремонтом труби допоможе і ТЕЦ, але після завершення підготовки до опалювального сезону. Робитимуть все власними силами, бо грошей на утримання нічийних мереж закласти в тариф не можуть, розповів Микола Кушнір, радник голови приватного акціонерного товариства "Черкаське хімволокно", якому підпорядковується Черкаська ТЕЦ.
"Споживачі ніби наші, мережі — не наші. Як правило в таких ситуаціях находиться компроміс за участю безпосередньо представників виконкому, департаменту ЖКГ", — пояснив Микола Кушнір.
Як розповів очільник департаменту житлово-комунального комплексу Андрій Наумчук, спільні ремонти вирішують проблему локально, а не комплексно. Єдине, що допоможе раз і назавжди: капітальний ремонт усіх безгосподарчих мереж в місті. Потім їх має взяти на баланс "Черкаситеплокомуенерго" й укласти договір про транзит з ТЕЦ.
"Отака схема робоча, вона дієва. І до цього поступово ми будемо йти. Єдине хотілося, щоб максимально прискорити фінансування, щоб все-таки швидше завершити цей процес. І люди мали якісне, як опалення, так і гаряче водопостачання", — своєю чергою пояснив Микола Кушнір.
На це з бюджету Черкас мають спрямувати 250 мільйонів гривень. Але, зі слів Андрія Наумчука, коштів немає. Цьогоріч із затверджених десяти мільйонів гривень на безгосподарчі мережі спрямували сім. Тому в найближчі роки ситуація не зміниться, розповів директор "Черкаситеплокомуненерго" Павло Карась.
"Я не маю права ремонтувати такі мережі, якщо міська влада не виділяє на це ресурсу. Тому, що вони ж не на балансі", — пояснив пан Павло.
Надсилайте новини про події з життя на Черкащині