На Черкащині збільшилася кількість хворих на гепатит: медики радять проходити тестування

На Черкащині збільшилася кількість хворих на гепатит: медики радять проходити тестування

Ексклюзивно
Брифінг
Брифінг, який відбувся 1 серпня в Черкаській ОВА. Суспільне Черкаси/Оксана Швед

По Черкаській області за шість місяців 2024 року зареєстрували 175 випадків захворювання на вірусні гепатити. У порівнянні з минулим роком показник зріс на понад 30 відсотків. Особлива увага — до гепатитів В і С, адже захворюваність на них зростає. Тому людям пропонують періодично проходити тестування.

Про це під час брифінгу 1 серпня розповіла заступниця генерального директора Черкаського обласного центру контролю та профілактики хвороб Ольга Мізінова.

Гепатит — це захворювання печінки, здебільшого інфекційного походження, пояснила медикиня:

"Є п'ять різновидів — гепатит А, В, С, D і Е. Найнебезпечніші з них — саме В і С. До повномасштабної війни були дані, що близько п'яти відсотків населення України хворіли на хронічний гепатит С. При цьому, за даними Всесвітньої організації охорони здоров'я, більшість людей, а саме близько 90 відсотків, — не знають, що вони хворі, бо немає ніяких клінічних проявів".

За її словами, по Черкаській області за шість місяців 2024 року зареєстрували один випадок гострого гепатиту А та п'ять випадків гострого гепатиту В.

"Також зареєстрували 12 випадків гострого гепатиту С. Цей показник на 70 відсотків перевищує загальноукраїнський. Поряд з цим, виявили 125 випадків хронічного гепатиту С".

Крім загальних правил, зокрема, щодо дотримання правил гігієни, регулярного миття рук та вживання безпечної питної води, медики радять щеплення, додала Ольга Мізінова.

"Проти гепатиту А є вакцина, але вона не є обов'язковою, а лише рекомендованою. Тобто людина, яка хоче імунізуватися, має придбати вакцину самостійно. Вакцинація проти гепатиту В входить до національного календаря щеплень. Її роблять немовляті у пологовому будинку, а потім — у віці двох та шести місяців. Вакцина від гепатиту В захищає також і від гепатиту D", — розповіла медикиня.

Вакцини проти гепатиту С не існує. Єдина профілактика — використовувати одноразові шприц та ін'єкційні системи і слідкувати за стерильністю інструментарію, наприклад, при операціях, пояснила фахівчиня.

"Однак прослідкувати за цим не завжди можливо, тому радимо людям раз на рік проходити безоплатне тестування не цей вид гепатиту ", — додала вона.

За словами завідувача приймально-діагностичного відділення Черкаської міської інфекційної лікарні Богдана Тищука, гепатит А — це зазвичай гостре захворювання, яке в більшості випадків виліковують і людина має пожиттєвий імунітет.

"Його можна сплутати з гострою респіраторною інфекцією або кишковим захворюванням", — зазначив Богдан Тищук.

Водночас він додав, що наразі гостро стоїть питання щодо захворюваності на гепатити В і С:

"Симптоми схожі на ті, що при гепатиті А, але тривалий час скарг може не бути. За перше півріччя маємо 27 випадків захворювання на гепатит В і 137 випадків на гепатит С. П'ятеро серед загальної кількості — діти", — зазначив він.

За словами медика, значна частина людей, які хворіють на ці два різновиди гепатитів — це військові, що повертаються з фронту, або люди, в яких виявляють ці хвороби під час тестування на військово-лікарських комісіях.

Тому нині цьому питанню приділяють особливу увагу, а людям радять проходити тестування. Зокрема, зазначила Ольга Мізінова, по області періодично виїжджають групи, які проводять людям експрес-тестування на вірусний гепатит.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок