"Це сморід": люди просять не будувати на Черкащині завод із переробки залишків

"Це сморід": люди просять не будувати на Черкащині завод із переробки залишків

Ексклюзивно

У Чигирині люди просять заборонити будівництво заводу із переробки відходів тваринного походження. Його планують звести за межами села Рацеве, поблизу міста.

Місцеві жителі хвилюються, що робота заводу може загрожувати екології громади, розповів Суспільному один з них Віктор Лазаренко.

Відтак чигиринці заздалегідь домовилися провести громадські обговорення щодо будівництва заводу у міській раді. Проте обговорення не відбулися: коли до залу засідань прийшли 25 місцевих жителів, до людей вийшли заступник міського голови Сергій Брайченко та керівник відділу з питань житлово-комунального господарства Вадим Ліщенко. Останній. повідомив, що нічого не буде:

"Відсутній інвестор та розробник детального плану. Це означає, що в нас не відбудуться громадські обговорення", — пояснив Вадим Ліщенко.

Місцеві жителі
Чигиринці прийшли на громадські слухання. Суспільне Черкаси

Утім люди вирішили не розходитися та самостійно провели голосування.

Чигиринці на слуханнях
Під час зібрання. Суспільне Черкаси

Інформацію про розроблену містобудівну документацію для будівництва підприємства з переробки відходів тваринного походження на підставі рішення міськради від 15 лютого 2024 року опублікували на сайті Чигиринської міської ради. Планують звести об’єкт за межами населеного пункту села Рацеве. Місцевий житель Віктор Лазаренко вважає, що це неприпустимо:

"Ані крупнотоварного м’ясовиробництва, ані великих м’ясокомбінатів в яких є відходи м’ясопереробки у радіусі 100 кілометрів у нас і близько немає. Очевидно такий проєкт розрахований на ту сировину, яку привезуть. Також будувати об’єкт мають в зоні прямої видимості з Богданової гори. А це за декілька кілометрів, практично під стінами Чигирина між селами Рацеве і Вітове. Найстрашніше в цьому проєкті це сморід, який буде навколо нього", — зазначив пан Віктор.

Жителька Рацевого Валентина Попруга теж проти зведення такого заводу:

"Ми відстоювали завжди екологію нашої Чигиринщини й намагалися зберегти чистим наш край. Бо тут і туристична галузь, і історична місцевість, яку ми хочемо передати нашим наступним поколінням".

З тим, що через завод може зменшитися кількість туристів згодний житель Володимир Терещенко:

"Те, що ми знаємо по Каневу — побудували там у Яблуневій і там ще один біля Канева. Тож нині там два підприємства. І кількість туристів у заповіднику "Тарасова гора" різко зменшився. Те саме буде тут".

Заступник міського голови Сергій Брайченко прокоментував ситуацію так:

"Якщо з екології дає ось такий стос паперу і каже все воно тут екологічно чисто, то хіба я фахівець — чи можу сказати: воно чисте чи ні. Для цього є служба, але давайте будемо кричати, що всі куплені, всі продажні. Люди добрі, наприклад, приїхала людина, каже є ось завод, є дозвіл, сертифікати, і як я можу йому сказати: їдь звідси, у тебе все сфальсифіковано".

Опісля зустрічі із людьми, заступник міського голови Сергій Брайченко поспілкуватися журналістами відмовився. Міський голова Віктор Харченко на цей час був відсутній на робочому місці.

Один із місцевих, пан Володимир розповів, що планують зводити завод поблизу сіл Рацеве, Вітове та Орбіта. Поруч і річка Тясмин:

"Досить копнути отак на метр і вже видно ґрунтові води. Адже дуже близько вода, оскільки Тясмин впадає у водосховище", — пояснив місцевий житель.

Місцевість
Житель показав місцевість, де планують будівництво. Суспільне Черкаси

Про те, що зведення таких заводів має відповідати низці вимог зазначила юристка та експертка Комітету екоправа Асоціації професіоналів довкілля Леся Багінська:

"Є вимоги, що такі утильзаводи мають розміщуватися від об’єктів на відстані одного кілометра, тобто 1000 метрів. Потрібно читати саме технологічні процеси й дивитися, що буде безпосередньо на підприємстві й що саме будуть утилізовувати. Це теж має велике значення, бо є градація цих відходів".

Експертка пояснила, що саме це підприємство нині проходить стратегічно екологічну оцінку.

"Та оцінку документації державного планування, тобто містобудівної документації. А в майбутньому підприємство, яке буде здійснювати будівництво, має пройти іншу процедуру: оцінку впливу на довкілля. Для будівництва має бути матеріально-технічна база. І чи така наявна будуть оцінювати під час оцінки впливу на довкілля", — розповіла Леся Багінська.

Замовником містобудівних умов та обмежень для зведення заводу є товариство "Фіднова центр". Голова наглядової ради компанії "Ефективні інвестиції", до якої входить компанія Фіднова, Ігор Ліскі, у коментарі зазначив, що якщо люди проти, то будувати не будуть:

"Завод точно відповідатиме нормам, але якщо люди проти, то ніхто нічого там будувати не буде. Це моя особиста позиція. Це хороший завод: інвестиції, робочі місця, сплата податків у місцевий бюджет, повністю дотримані екологічні норми. Але якщо люди проти, то завод ми будувати не будемо або будемо в іншому місці".

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок