Метеозалежність: чому ми реагуємо на погоду та як зменшити прояви, розповів черкаський медик

Метеозалежність: чому ми реагуємо на погоду та як зменшити прояви, розповів черкаський медик

Ексклюзивно
Для ілюстрації
Для ілюстрації. Колаж Суспільне/Pexels

На Черкащині 15 та 16 червня синоптики прогнозують коливання температури та атмосферного тиску. Це, за словами начальника обласного гідрометцентру Віталія Постриганя, може негативно впливати на самопочуття метеозалежних людей.

Метеозалежність — це чутливість організму до змін погодних умов. Вона може проявлятися погіршенням самопочуття, розповів Суспільному головний санітарний лікар області Володимир Папач.

За словами Віталія Постриганя, атмосферний тиск залежить від температури повітря.

"Атмосферний тиск залежить від нерівномірного нагрівання поверхні Землі, від якої, відповідно, нагрівається повітря. Повітря тисне на різні ділянки земної поверхні неоднаково. Від нагрівання воно розширюється, підіймається вгору і менше тисне на поверхню. Під час охолодження, навпаки, стискається й опускається вниз".

Зміна атмосферного тиску залежить від часу доби, а також від пори року.

"Протягом доби тиск двічі підвищується — вранці та ввечері — і двічі знижується, після полудня і після півночі. Взимку, коли повітря холодне і важке, тиск вищий, ніж влітку, коли воно тепліше і легке", — пояснив Віталій Постригань.

За прогнозом синоптика, 14 та 15 червня через погоду знизиться температура повітря на 1-3 градуси холодніше від кліматичної норми.

"Температура вночі становитиме 12-17 градусів, а вдень 22-27. Атмосферний тиск коливатиметься і це негативно впливає на самопочуття метеозалежних людей".

За словами головного санітарного лікаря області Володимира Папача, метеозалежність може проявлятися головним болем, слабкістю, втратою апетиту, порушеннями серцевого ритму та іншими симптомами. Найчастіше нездужання триває від одного до чотирьох днів.

Причини метеочутливості можуть бути різними, додав Володимир Папач: зміни температури повітря та атмосферного тиску, похмура чи сонячна погода – все це позначається на здоров'ї та емоційному стані людини.

"Багато людей не помічають цього, але на їхнє самопочуття впливає цілий комплекс факторів. Крім харчування, фізичної активності, здорових чи шкідливих звичок, велике значення має довкілля. Хтось легше та швидше адаптується і навіть не звертає уваги на зміни, а хтось – навпаки", — пояснив Володимир Папач.

Причинами підвищеної метеочутливості, зі слів головного санітарного лікаря, вважають: зниження імунітету та загальну слабкість; гіпо-і гіпертонію; серцево-судинні захворювання; бронхіальну астму; ревматизм; артрит; атеросклероз; вегетосудинну дистонію та інші хронічні захворювання; перенесений струс мозку або переломи; емоційну лабільність; знижену або підвищену активність нервової системи (меланхоліки та холерики); вік; недостатню фізичну активність.

"Симптоми метеозалежності можуть бути суто індивідуальними. Вони залежать від наявності хронічних захворювань, віку, способу життя, емоційного стану людини та інших факторів. Метеозалежні найчастіше скаржаться на слабкість, швидку стомлюваність; втрату апетиту; біль у м'язах та суглобах, а також місцях, де були переломи; запаморочення; головний біль, мігрень; підвищення та зниження артеріального тиску; шум у вухах; прискорене серцебиття; задишку; перепади настрою, тривожність, агресивність чи депресію", — деталізував медик.

Фахівці відзначають під час різких змін погоди, а також магнітних бур та спалахів на сонці збільшення звернень до швидкої медичної допомоги, випадків загострення хронічних захворювань, а також кількості аварій на дорогах та інших подій.

"За наявності хронічних захворювань, якщо вони загострюються під час зміни погоди, потрібно проконсультуватися зі своїм лікарем та отримати індивідуальні рекомендації. За потреби фахівець може призначити медикаментозну терапію", — пояснив Володимир Папач.

В інших випадках, якщо людина не має серйозних проблем зі здоров'ям, для зниження метеозалежності фахівці рекомендують:

  • відмовитися від шкідливих звичок (куріння, вживання алкоголю);
  • налагодити збалансоване харчування, щоб воно включало усі необхідні корисні речовини, вітаміни та мінерали;
  • регулярно робити зарядку;
  • більше гуляти на свіжому повітрі;
  • спати не менше 8 годин на добу (як мінімум, у дні погодних катаклізмів);
  • уникати стресових ситуацій, контролювати свій емоційний стан;
  • робити дихальні практики;
  • пити трав'яний чай тощо.

Медики відзначають великий зв'язок метеочутливості не лише з віком та здоров'ям людини, а й із її психоемоційним станом. Тому важливо контролювати рівень стресу та тривожності.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок