Дрова з лісу: чому в Україні збирати деревину заборонено, чи є винятки та штрафи

Дрова з лісу: чому в Україні збирати деревину заборонено, чи є винятки та штрафи

Ексклюзивно
Дрова з лісу: чому в Україні збирати деревину заборонено, чи є винятки та штрафи
. Фото: Суспільне Черкаси

Повалену деревину, гілля та сухостій у лісі часто люди хочуть використовувати як дрова.

Такі дії заборонені Лісовим кодексом України, розповіла Суспільному фахівчиня зі зв’язків із громадськістю та пресою Центрального лісового офісу Тетяна Будько.

Чи передбачене покарання за такі дії та, чи можна отримати дозвіл на використання лісових ресурсів?

Кожного дня до лісу по гілля велосипедом їздить жителька села Геронимівка пані Надія. Впевнена, що своїми діями не порушує закон:

"Я піду в ліс, недалечко, бо не можна в глиб заходити через воєнний стан, візьму трохи гілок, які повалило вітром. Кому ж я нашкодила? Я поприбирала в лісі — чистенько все стало", — розповіла жінка.

Чому в лісі не можна збирати повалену деревину, гілля та сухостій

"Згідно з Лісовим кодексом України, мертві, сухі та повалені дерева чи їхні частини, які через буревій, сніголом та вітер лежать на поверхні ґрунту – це лісові ресурси, які належать державі. А тому їх можуть використовувати лише власники лісів чи постійні лісокористувачі шляхом заготівлі сировини. Заготівля деревини чи другорядних лісоматеріалів належать до спеціального використання лісових ресурсів. Для цього необхідно попередньо отримати лісорубний квиток — спеціальний дозвіл на використання лісових ресурсів. Тому не важливо яку деревину ви хочете заготовити і для яких потреб, якщо немає лісорубного квитка — це порушення лісового законодавства та вважається незаконною рубкою", — пояснила фахівчиня зі зв’язків із громадськістю та пресою Центрального лісового офісу Тетяна Будько.

З її слів, повалена деревина, кора, сухе гілля — важливі для екосистеми лісу.

"У мертвій деревині можуть жити безліч комах, плазунів та дрібних тварин. Також гниття деревини є корисним процесом для лісу, адже так ґрунт отримує поживні речовини, якими і насичуються живі дерева через коріння. Суху, трухлу деревину поїдають різні комахи".

Утім збирати травʼянисті рослини, гриби, ягоди, горіхи чи квіти — можна і для цього не потрібно отримувати окремий дозвіл. Але наразі майже на всій території України діє заборона відвідування лісів, яка встановлена з початку повномасштабного вторгнення задля безпеки громадян.

Чи є покарання за незаконне збирання дров

Покарання за незаконне збирання дров у лісі передбачене в Кодексі України про адміністративні порушення. Стаття 69 Лісового кодексу України визначає, що спеціальне використання лісових ресурсів на виділеній лісовій ділянці проводиться за спеціальним дозволом — лісорубним квитком або лісовим квитком. Пояснив провідний юрисконсульт філії АТ "НСТУ" "Черкаська РД" Сергій Константинов. Так, згідно зі статтею 64 КУпАП "Порушення встановленого порядку використання лісосічного фонду, заготівлі і вивезення деревини, заготівлі живиці" передбачений розмір штрафу від 102 до 238 гривень (для посадових осіб — від 170 до 272 гривень).

"Також згідно зі статтею 65 КУпАП "Незаконна порубка, пошкодження та знищення лісових культур і молодняка", тобто дерев, які ще ростуть, може загрожувати штрафом від 510 до 1020 гривень та для посадових осіб — від 2 550 до 5 100 гривень", — додав Сергій Константинов.

З його слів, існує ще повторне покарання: якщо громадянин протягом року знову порушить цей закон, розмір штрафу зросте до 1 020-1 530 гривень, для посадових осіб — 10 200–15 300 гривень.

"Також варто запам'ятати статтю 65-1 КУпАП "Знищення або пошкодження полезахисних смуг та захисних лісових насаджень". Тут штраф становить від 510 до 680 гривень. Для посадових осіб — від 1 020 до 1 530 гривень. Та статтю 66-1 КУпАП "Знищення або пошкодження підросту в лісах", яка тягне за собою накладення штрафу від 51 до 102 гривень, для посадових осіб 119-170 гривень", — додав юрисконсульт.

Також притягнути до відповідальності за збирання гілля можуть згідно зі статтею 246 Кримінального кодексу України — незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу.

"Тобто якщо збирання громадянами сухостою, відмерлих гілок чи інших частин дерева на території лісового фонду кваліфікують як незаконну порубку дерев або чагарників у лісах, захисних та інших лісових насадженнях, що заподіяло істотну шкоду, такі дії караються штрафом від тисячі до тисячі п’ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або арештом на строк до шести місяців, або обмеженням волі на строк до трьох років, або позбавленням волі на той самий строк. Все залежатиме від рішення суду", — пояснив пан Сергій.

Що кажуть в поліції

Як розповіла речниця Головного управляння поліції області Зоя Вовк, кваліфікація залежатиме від спричиненої шкоди:

"Звісно, що поліція не буде кваліфікувати збирання хмизу, як злочин, якщо воно не призведе до серйозних наслідків. Найчастіше поліцію викликають, коли йдеться про кваліфікацію за статтею 246 Кримінального кодексу України — незаконна порубка або незаконне перевезення, зберігання, збут лісу".

Також, додала Зоя Вовк, аби запобігти незаконній порубці на території Черкаської області час від часу проводиться комплекс оперативно-профілактичних заходів під умовною назвою "Ліс".

"Йдеться про перевірку законності перевезення продукції лісового господарства автомобільним транспортом. Правоохоронці на стаціонарних постах та на маршрутах патрулювання контролюють за дотриманням водіями транспортних засобів, які здійснюють перевезення продукції лісового господарства, вимог правил дорожнього руху та інших нормативно-правових документів у сфері перевезення вантажів автомобільним транспортом", — додала Зоя Вовк.

З її слів, аби уникнути кримінальної чи адміністративної відповідальності слід отримати дозвіл на заготівлю дров.

Як отримати дозвіл на заготівлю дров

Існує Порядок видавання спеціальних дозволів на використання лісових ресурсів, що затвердив Кабінет міністрів України.

Для цього потрібно отримати спеціальний лісорубний квиток. Його видає орган виконавчої влади з питань лісового господарства або лісогосподарські підприємства. Саме вони мають право ліквідовувати захаращеність у лісі. Така робота пов'язана з підвищеною небезпекою.

Сьогодні отримати лісорубний квиток можна також і в "Дії". Зверніть увагу, що для того, аби отримати лісорубний квиток, потрібно сплатити нормативний збір до місцевого бюджету.

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

На початок