У селі на Черкащині знайшли старовинні поховання часів козаччини

У селі на Черкащині знайшли старовинні поховання часів козаччини

Ексклюзивно
У селі на Черкащині знайшли старовинні поховання часів козаччини
. Суспільне Черкаси

У селі Колодисте на Черкащині, знайшли поховання з часів козаччини. Могилам майже 200 років.

З десяток старовинних поховань виявили волонтери та місцеві жителі під час толоки на покинутому козацькому цвинтарі, розповів Суспільному організатор заходу – краєзнавець, голова ГО "Україна Інкогніта" Роман Маленков.

Пан Роман досліджує забуті старовинні кладовища, аби привести їх до ладу та внести до офіційних реєстрів культурної спадщини. Цього разу зібрав волонтерів у селі Колодисте.

45 старовинних козацьких хрестів, найстарший із яких датується кінцем 18 століття, а ще 150 могильних плит пізнішого періоду. Це все, що лишилося від старовинного козацького цвинтаря, загальною площею понад 13 тисяч квадратних метрів. Це результат попередньої експедиції Романа Маленкова у село Колодисте.

"Наприклад, на одному хресті написано «1810». Цей хрест архаїчний, колоритний. Він мені найбільше подобається на цвинтарі в Колодистому. Взагалі, на мою думку, цей цвинтар – один із найбільш колоритних на Черкащині, а, може, й в Україні загалом".

Роман Маленков живе у Києві, але збирає відомості та відвідує забуті поховання по всій Україн. Усе це – в межах дослідницької роботи очолюваної ним організації "Україна Інкогніта".

"Колись цей цвинтар був заповнений повністю плитами і кам’яними хрестами. Кам’яні хрести зруйнували і забрали у 30-тих роках минулого століття російські окупанти", – розповів Роман.
З часів козаччини: у селі на Черкащині під час толоки знайшли старовинні поховання
Суспільне Черкаси

Після попередніх оглядин старовинного некрополя Роман зібрав волонтерів на толоку. Охочих привіз із Києва. На підмогу прийшли і місцеві. Киянка Оксана про толоку дізналася через оголошення:

"Побачили оголошення і вирішили приєднатися до такої доброї справи".

Через соцмережі дізналися про захід і місцеві жительки Лідія та Олена:

"Люди йдуть, то і ми йдемо. Ми прочитали в фейсбуці, вайбері і вирішили виявити таку ініціативу, допомогти".

Загалом на толоку в Колодисте зібралися до пів сотні людей, розповів один з організаторів Андрій Яровий.

"Крім того, що організовуємо толоки, ми робимо цифрові копії хрестів, щоб зафіксувати стан та порахувати їхню кількість, щоб тоді простіше було знайти десь у хащах. А ще — для того, щоб зробити у майбутньому якийсь віртуальний музей, щоб всі змогли побачити цю спадщину", — пояснив він.

Таких забутих цвинтарів, зазначив Андрій Яровий, понад тисячу по всій Україні. У Колодистому усе порівняно гарно збереглося:

"Це тому, що він якоюсь мірою був законсервований. Лише старі люди, невелика кількість місцевих знали про нього".

З часів козаччини: у селі на Черкащині під час толоки знайшли старовинні поховання
Суспільне Черкаси

Ці слова підтвердила місцева жителька Олена:

"Ми коли до школи ходили і нас водили на екскурсію, то ми тільки дивилися роки на камінні. А так ми не знаємо".

Під час толоки у кущах волонтери наново відкрили давно забуті з десяток могильних плит. Навіть старіших, ніж відомі до нині, розповів архітектор-реставратор Анатолій Ізотов:

"В принципі, нескладно реставрувати, матеріал м’який. Це пісковик, він піддається розчищуванню. Є спеціальні розчини, які виводять плісняву, грибок, бруд. Після того хрест покривається гідрофобізатором – він дає можливість каменю дихати, але не дає можливості волозі зайти всередину".

З часів козаччини: у селі на Черкащині під час толоки знайшли старовинні поховання
Суспільне Черкаси

Чимало хрестів і надгробків, додав пан Анатолій, перебувають під землею. Для коректної роботи з ними запрошуватимуть археологів та студентів-істориків. Потому цвинтар на свій баланс візьме місцева тергромада.

"Розчистимо, зробимо на нього документацію, паспортизацію і включимо в наш загальний туристичний маршрут. У нас крім цього є палац Шувалових. Ми цим наразі займаємось", – розповів міський голова Василь Сідько.

З часів козаччини: у селі на Черкащині під час толоки знайшли старовинні поховання
Суспільне Черкаси

Місця, де виявили козацький цвинтар, дійсно мають туристичний потенціал, підтвердив дослідник Роман Маленков:

"Тут прекрасні місця, такі гори. Можна знайти козацькі криниці. Крім того, кажуть, тут є грот, у який навіть возами заїжджали і білу глину брали. Можна відновити той кар’єр, де цей камінь добували. І от уже цілий туристичний маршрут".

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

На початок