Прабабця колись писала, але не пам'ятаю як: черкащанка у США вчить американців писанкарству

Прабабця колись писала, але не пам'ятаю як: черкащанка у США вчить американців писанкарству

Ексклюзивно

Альона Попова з Черкащини переїхала із донькою та чоловіком до США шість років тому. Мешкають у штаті Массачусетс. Саме там черкащанка проводить майстерки — майстер-класи з писанкарства.

Суспільному розповіла: хобі допомагає підтримати ментальне здоров'я, подружитися з американцями і підтримати Україну.

Писанкарство — один зі способів любити Україну вважає Альона Попова. Писанкарством вона почала цікавитися ще в Україні, коли якийсь час прожила у Львові.

"Подруга прийшла до нас перед Великоднем. Робили разом писанки, щоб прикрасити житло. Тоді, вперше, розписали багато", — розповіла Альона.

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Фото надані Альоною Поповою

Коли наступного року з родиною переїхала до Сполучених Штатів, захотіла підтримати цю традицію. Вона почала шукати матеріали, писачки (інструмент для малювання писанок — ред.).

"Не брала їх з України, бо думала, що не знадобляться. Через рік знайшла писачки, всі матеріали, фарби. Ми якраз сходили на перший Великдень в Сполучених Штатах до церкви. У парафіяльному будинку був передвеликодній ярмарок, де продавали матеріали, самі писанки. Тут діаспора дуже цінує і зберігає традиції. Для них писанка на Великдень — важливий ритуал. Вони стараються написати і для себе, і продати на ярмарку, щоб люди, які не вміють розписувати, могли придбати. З того часу почала підтримувати традицію в родині на згадку про подругу, яка мені це показала. Їй хотілося, щоб ця традиція прижилася в моїй родині. Після того шукала інформацію в інтернеті: як можна навчитися онлайн писанкарству. Шкіл і студій як таких не було. Якщо були майстерки тут, в Сполучених Штатах, то вони відбувалися суто перед Великоднем. Онлайн я знайшла гарні матеріали. Зараз є дві писанкарки, у яких я продовжую навчатися. Це Тетяна Коновал та Ірина Михалевич".

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Фото надані Альоною Поповою

Наступні роки після переїзду у Штати, Альона Попова щороку у передвеликодній тиждень писала писанки. Більшість роздаровувала знайомим друзям — американцям, українцям — на згадку.

"Я запрошувала до себе додому знайомих українців з діаспори. Розписували писанки і гарно проводили час, підтримували традицію. Знайомі дівчата, які не пробували, могли спробувати написати свою першу писанку. Передавати досвід писанкарства цінно саме від людини до людини. Можна запитати, підказати, показати, як тримати писак, як гріти, наскільки довго. Ти говориш з людиною в близькій, теплій атмосфері. Потім людина, коли бачить писанки, згадує про тебе, і захоче повторити це на наступний рік", — розповіла жінка.

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Фото надані Альоною Поповою

Потроху, з року в рік захоплення Альони Попової писанками розвинулося і вдосконалилося. Найбільше писати писанки майстриня почала в ковідний рік.

"В локдаун, коли не можна було виходити з дому, почала практикувати писання писанок не лише перед Великоднем, а цілий рік. Я почала їх писати мало не на щоденно, використовувати природні барвники", — сказала писанкарка.

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Фото надані Альоною Поповою

Писанкарство припало до душі Альоні не лише через орнаменти, види писанок, їхнє значення, розуміння символів. А й тому, що можна експериментувати — з барвниками, візерунками.

"Природні барвники — це не про колір, а про відтінки. Кожна рослинка залежно від того, де росла, дає свій відтінок. Одна й та сама квітка, яка росла, наприклад, в різних штатах, в Нью Гемпширі чи Массачусетсі, дасть той самий колір, але різний відтінок. Це те, що зачаровує у фарбуванні природними барвниками", — розповіла жінка.

Написання писанок допомагає подолати тривожність. Альона пригадала, що у багатьох під час локдауну, і потім, тривожність зашкалювала:

"Коли сідаєш за писанку, не можеш бути злим, знервованим. Сідаєш, рівно дихаєш, нормалізується дихання, тримаєш писак, працюєш з натуральними матеріалами, тримаєш яйце в руках, відчуваєш шкаралупу на дотик, працюєш з вогнем (це окрема магія), працюєш з бджолиним воском, який дає неймовірний аромат", — розказала майстриня.

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Фото надані Альоною Поповою

В роботі з яйцем активно долучена дрібна моторика. Така робота заспокоює нервову систему, людина стає врівноваженішою.

"Для мене це як медитація. Тому я раджу спробувати українцям, і не лише українцям — взагалі всім, до кого можу дотягнутися. Люди, які приходять до мене на клас, це відчувають. Недавно учасниця мого майстеркласу розписування писанок назвала "eggtherapy" — писанковою терапією. Люди відчувають, що це їм дає певне заспокоєння, умиротворення", — розповіла жінка.

Щоб почати, розповіла жінка, достатньо мати бджолиний віск і цибулиння. Це найпростіші матеріали, з яких можна створити першу писанку. Її можна написати без писачка. Достатньо взяти сірника, розтопити трохи на водяній бані, над свічкою, або в аромалампі, — бджолиний віск.

"Вмочуєш сірник у віск, і вже з перших крапочок, завитків можна створити лемківські узори, і першу писанку. Поварити цибулиння 10-15 хвилин на повільному вогні. Остудити, і пофарбувати писанку в відварі. Це дасть насичений бурий, приємний, теплий відтінок", — розповіла Альона.

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну. Фото надані Альоною Поповою

Щоб замінити писачок, можна брати будь-який металевий елемент, вмочувати в віск, і ним наносити візерунки. Можна використати вилку, заколку в волосся, пінцет.

"Цікаво пробувати різні палітри кольорів, пробивати яйце не цвяшком, а дрилем, наприклад, щоб був рівнішим отвір, спробувати писати електричним писачком: як він пише, як ним працюють", — додала писанкарка.

Альона Попова розмальовує писанки і віддає їх на різні фандрейзинги та ярмарки в підтримку України.

"Віддавала на фандрейзингові столи Спілки української молоді та Українського культурного центру Нової Англії свої писанки, а вторговані кошти ішли на підтримку України та українців в різних напрямках", — пояснила жінка.

На майстеркласи до Альони приходять, переважно, американці. Частина — це діти емігрантів, які пам'ятають, що бабця колись писала, чи прабабця. Але не пам'ятають, як вона це робила.

"Приходять навчитися, спробувати, згадують, з яких регіонів України переїхали їхні родичі, і чи є ще хтось в Україні", — сказала Попова.

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Фото надані Альоною Поповою

Українці ж приходять переважно перед Великоднем, щоб написати собі писанку, покласти чи оздобити кошик, прикрасити будинок.

"Коли спілкуюся з людьми про писанки, їм дуже цінно і важливо дізнаватися що це за символ, з якого він регіону. Коли відписую традиційні чи сучасні писанки, розумію, про що вони. Можу сказати назву цього символу, з якого регіону він походить, хто зібрав, наприклад, цю колекцію, і випустив альбом, чому саме такі кольори використано. Якщо писанки на основі робіт сучасних майстринь, я можу розповісти про цих майстринь. Людям цікаво, вони включаються, активно слухають. Коли пишу авторські зразки, можу розповісти про свої сенси: що саме я туди вкладаю", — розповіла.

Писанкова терапія: як черкащанка у США розписує писанки і підтримує Україну
Фото надані Альоною Поповою

Американці, зі слів майстрині, — вдячні слухачі, дуже люблять історії. Вони зацікавлені в символіці, кольористиці.

Маєте новину про події з життя на Черкащині? Надсилайте сюди

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок