Половина аптек Черкащини не приєднані до програми "Доступні ліки". Про це Суспільному розповіла керівниця обласного управління охорони здоров’я Антоніна Уманець.
Жителі Тальнівщини мають долати понад 25 кілометрів, аби придбати медикаменти безоплатно чи зі знижкою.
83-річна Павліна Андронівна попри високий тиск і головні болі в місцевій амбулаторії не часта гостя, бо нічим дістатися:
"Я рідко приїжджаю, автобус не ходить, транспорту немає", — розповіла пані Павліна.
Щоб потрапити на прийом до лікаря, вона має дістатися з рідного Вишнополя до Майданецького. А згодом і до Тального, аби там отримати препарати за програмою "Доступні ліки".
"Добираюся попутними, якщо треба аж у край", — таким транспортом Павліна Андронівна добирається до аптеки.
Вона розповіла: купувати ліки за повною вартістю не дозволяє пенсія:
"Щоразу береш – дорожчі робляться. Один раз – дорожче. Вдруге пішов – ціна вища".
80-річна Любов Дунаєнко самостійно отримує рецепт, а от необхідні пігулки їй привозять діти:
"Сини купують мені ліки: то старший, то менший купує. Я тільки біля хати ходжу, біля кухні літньої. Коли ще дід був живий, то я вже не ходила, бо я вже не можу".
За словами лікарки Зої Несененко, програма "Доступні ліки" діє з 2017 року. Відтоді препарати від серцево-судинних захворювань, діабету II типу та бронхіальної астми можна отримати безоплатно або з незначною доплатою.
"Коли ця програма була в процесі розробки, я людям казала, що така програма буде, вони казали: ви й оптимістка. Вони не вірили, я вірила. Більше ніж половина населення в нас – це пенсіонери, близько 72 відсотків — це гіпертоніки, які потребують лікування та гіпотензивної терапії. У нас є також хворі на цукровий діабет. І значний відсоток із них теж отримує ліки за програмою «Доступні ліки»", — розповіла Зоя Несененко.
Вона пояснила: отримати препарати в амбулаторії не можна. Тут є лише ліки для надання невідкладної допомоги:
"У нас є препарати для лікування аритмії, гіпертонії, для того, щоб надати невідкладну допомогу хворим на цукровий діабет, знеболювальні, жарознижувальні препарати".
В аптеці, що поруч із медзакладом, програма "Доступні ліки" не діє. На це є декілька причин, пояснила завідувачка Тальнівської центральної аптеки Олена Карпенко:
"Тут достатньо багато потрібно коштів, щоб комп’ютеризувати цю аптеку, закупити комп’ютер. Касовий апарат є, але він не підлягає, там потрібен касовий реєстратор до комп’ютера. Це все кошти, навіть касовий реєстратор – це дев'ять тисяч. Не такі великі прибутки в сільських аптеках, щоб можна було собі дозволити це купити".
445 з 830 аптек на Черкащині приєднані до програми "Доступні ліки", розповіла керівниця обласного управління охорони здоров’я Антоніна Уманець. Та нині заклади продовжують укладати угоди, пояснила вона:
"У нас йде контрактування із НСЗУ. Долучитися може будь-яка аптека будь-якої форми власності: як державна, так і приватна".
За словами Антоніни Уманець, ця кількість має збільшитися для того, щоб поліпшився сервіс і була доступність для пацієнтів.
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України