Рівень води у Дніпрі біля Черкас сягнув рекордно низьких показників. У чому причина

Рівень води у Дніпрі біля Черкас сягнув рекордно низьких показників. У чому причина

Ексклюзивно
Рівень води у Дніпрі біля Черкас сягнув рекордно низьких показників. У чому причина
. Суспільне Черкаси / Наталія Соколан, Дніпро 6 січня 2023 року

Узимку 2023-го обміління Дніпра сягнуло нового рекорду. Про це Суспільному розповів керівник міського рибоохоронного патруля Віктор Іванько.

За словами Віктора Іванька, нині рівень води в найбільшому дніпровському водосховищі в Україні – Кременчуцькому, — найнижчий за історію спостережень.

"В першу чергу, Дніпро – а це не тільки водні і живі біоресурси та забезпечення питною водою — шляхом нього виробляється електроенергія. Весь каскад водосховищ створювали, в першу чергу для того, щоб наповнювались водосховища, і щоб працювала енергетика. У нас сьогодні дуже кризова ситуація із забезпеченням енергетики, і у зв’язку з цим скидається ця вода. Нині, у порівнянні з минулим роком, рівень води на 20 сантиметрів менше. Торік ми інтенсивно з цим боролися — з енергетичним забезпеченням теж була криза. У зв’язку з тим, що білоруси не давали тоді нам енергетику".

За словами Віктора Іванька, процес наповнення водою контролює Дніпровське басейнове управління водних ресурсів.

"Екологи, енергетики, представники державного водного агентства визначають, яку кількість води установлювати. Саме вони визначають рівень води. Якщо є випадки завдання матеріальних збитків, то правоохоронні органи визначають, хто ці збитки спричинив. Але сьогодні акцент на критичному стані енергетики у зв’язку із військовою агресією".

Рівень води у Дніпрі біля Черкас сягнув рекордно низьких показників. У чому причина
Суспільне Черкаси / Наталія Соколан, Дніпро 6 січня 2023 року

Черкаський еколог Олександр Спрягайло переконаний, що шкідливе для довкілля саме перетворення Дніпра на систему штучних водойм.

"Свого часу при створенні каскаду водосховищ було затоплено тисячі гектарів заплавних луків, прибережних лісів, цінних пасовищ, безліч островів з унікальною природою", – пояснив пан Олександр.

За словами еколога, у незарегульованих річках рівень води теж коливається – від максимального під час водопілля, коли водойма може навіть виходити з берегів, до мінімального у межень. Природним шляхом зміна водності у рівнинних річках відбувається повільно. А от різкі скиди води у водосховищах можуть бути ризикованими для водних мешканців. Частина з них може залишатися на мілині і гинути від пересихання (зокрема влітку), або ж узимку — від промерзання дрібних водойм, утворених внаслідок зміління.

Утім зимові скиди води несуть менше загроз, ніж під час теплої пори року.

"Під час вегетації різкі коливання води призводять до загибелі багатьох видів рослин і формування специфічного флористичного комплексу, здатного витримувати такий режим. Крім цього, під час нересту існує загроза загибелі ікри та малька, які зосереджені якраз у прибережних районах водойми", — пояснив еколог.

Рівень води у Дніпрі біля Черкас сягнув рекордно низьких показників. У чому причина
Суспільне Черкаси / Наталія Соколан, Дніпро 6 січня 2023 року

Керівник міського рибоохоронного патруля Віктор Іванько пояснив:

"Коли падає вода у водосховищах, утворюється багато річкових ділянок. Це дрібні ділянки, які не з’єднуються із основним річищем водосховища. У зв’язку з цим дрібна риба, яка знаходиться на таких ділянках, не може потрапити в основне річище, і піти на зимувальні ями".

Рибоохоронець сподівається, що критичних випадків щодо загибелі водних, живих біоресурсів цьогоріч не буде. Причиною називає теплу зиму та те, що зміління відбулося поступово.

"Довго стояв високий рівень води, фактично до зими. І рибі вдалося нормально відійти. Крім того, триває відносно тепла зима на даний період часу. Немає льодового покриття, і я сподіваюся, що риба нормально перезимує, і ніякої шкоди для живих водних ресурсів завдано не буде", — пояснює Віктор Іванько.

Єдиною користю від утримання системи штучних водойм на Дніпрі еколог Олександр Спрягайло називає виробництво електроенергії.

"Уточню, що воно все одно несе тимчасовий характер, адже наступний залповий скид води можливий лише після достатнього наповнення водосховища, яке знаходиться вище за течією. У світі все частіше лунають заклики повернення річкам їхнього природного гідрологічного режиму. Це має природоохоронний і економічний сенс. Успішні приклади вже отримано для сотень гірських річок в багатьох країнах", — розповів Олександр Спрягайло.

Щоб відновлювати природний плин рівнинних річок потрібні глибокі попередні дослідження, зваженість і великі кошти. Хоча значного фінансування потребує й утримання у належному стані системи штучних водосховищ.

"Величезними є втрати від погіршення екологічного стану всіх річок дніпровського басейну, знищення цінних сільськогосподарських угідь, розмивання берегів, недоотриманих екосистемних послуг, причому не лише Дніпра, а і від усіх його приток та прибережних екосистем", — додав еколог.

Рівень води у Дніпрі біля Черкас сягнув рекордно низьких показників. У чому причина
Суспільне Черкаси / Наталія Соколан, Дніпро 6 січня 2023 року

Що відомо

На річках Черкаської області станом на 5 січня утримується режим зимової межені. Істотних змін у гідрологічному режимі річок не було, лише на зарегульованих р. Тясмин та р. Рось добова зміна рівнів води становила -10..+8 см відповідно. Температура води на 08:00 год. 1-3°С, повідомив Суспільному начальник Черкаського обласного гідрометцентру Віталій Постригань.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок