Напередодні 1 вересня у Смілі на Черкащині перевірили стан шкіл. Обов'язкова умова у 2022-2023 навчальному році — наявність укриття.
За словами очільника Черкаської обласної військової адміністрації Ігоря Табурця, 318 шкіл Черкащини нині готові до нового навчального року. Це 65% від загальної кількості закладів.
Оглядають коридори, кабінети та спортзал. У комісії з перевірки школи – представники обласної військової адміністрації й тамтешньої міськради.
Опісля — рушають до укриття. Воно укомплектоване й готове на 85%, пояснила директорка Мар’яна Криворучко:
"Тут будуть вафлі, сухпайки, вода тут для запасу, у нас тут є централізоване водопостачання зроблене", — додала директорка.
Знайшли тут робоче місце для медсестри. Необхідні ліки ще очікують, але вже певні запаси мають, пояснила шкільна медсестра Юлія Рощіна:
"Від головного болю, від болю в животі, заспокійливі і серцеві. Обов'язково засоби індивідуального захисту, перев’язувальні матеріали".
На випадок тривалих повітряних тривог – навчальні кімнати з партами та імпровізований актовий зал із мультимедійною дошкою. Це укриття зможе прихистити дві сотні дітей. Загалом же у школі понад 700 учнів, розповіла директорка:
"Зі 100 відсотків опитаних батьків на офлайн-навчання у повному об’ємі готові лише 27. Це високий показник. Ще 27% – змішана форма навчання в декілька змін. В основному налаштовані що це буде офлайн-навчання для початкових класів, для тих дітей, які найбільше потребують соціалізації, і рівень їхнього психологічного комфорту повинен бути високим. Тому саме на них ми і орієнтували підготовку нашого укриття", — пояснила директорка школи Мар'яна Криворучко.
За її словами, усіх батьків запрошують до шкільного укриття, щоб вони реально оцінили, чи дозволять вони своїй дитині там перебувати.
Ілля Нестеренко цього року йде до четвертого класу. Мама учня — пані Аліна зауважила, що робочий графік не дозволяє їй сидіти вдома з дитиною, тому син відвідуватиме школу:
"У нас така ситуація, що робити потрібно, а навчатися треба. Ми прийшли все дізнатися. Якщо тут буде офлайн навчатися, то куди тоді йти у випадку тривоги, і як це все буде організовано. Звісно, я про це все переймаюся".
Надалі комісія оглядає приміщення спеціалізованої художньої школи. Тут укриття – колишній тир. Його ще облаштовують. Серед завдань — зробити декілька евакуаційних виходів:
"Тут було вікно. Комісія порадила, щоб зробити ще один вихід. Тобто, там будуть сходинки і ще один запасний вихід буде", розповів заступник директора школи пан Роман.
Кімнати, де не ведеться ремонт, уже облаштували меблями. Подбали і про вентиляцію, додав пан Роман:
"Вентиляції у сховищі не було. Знадвору проклали трубами доступ повітря в основне приміщення. Так облаштували".
Також, аби дітям було комфортніше, прикрашають стіни, пояснила вчителька закладу пані Вікторія
"Дітям подобається, коли яскраво навколо. Коли їх щось чіпляє. Я помічала, що в нас першокласники бігають і постійно пальчиком показують: подивися, глянь яке".
Сподівається, що учні повернуться за парти і в школі лунатиме дитячий сміх, додала вчителька молодших класів Раїса Завгородня:
"Ми чекаємо на перемогу і віримо що будемо працювати з 1 вересня".
За декілька тижнів усі роботи тут завершать, зазначила директорка школи Наталія Косенко:
"Ми плануємо зібрати батьків усіх класів, і спільно вирішимо, які плани наші, ми їм покажемо укриття, покажемо, що зробили".
В області перевірили усі 479 шкіл. Із них нині до навчання готові 318. Зважають на наявність укриття та багато інших факторів, пояснив очільник Черкаської ОВА Ігор Табурець:
"Це має бути і система оповіщення до повітряної тривоги, це шляхи висування до укриттів, це запаси води, їжі, можливо, інструментів. Напередодні навчального року ми передбачаємо тренування учнів та освітян у разі надзвичайної ситуації".
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України