Війна не лякає: до Умані приїхали майже пів тисячі хасидів

Війна не лякає: до Умані приїхали майже пів тисячі хасидів

Ексклюзивно
Війна не лякає: до Умані приїхали майже пів тисячі хасидів
. Суспільне Черкаси

Попри повномасштабну війну в Україні хасиди їдуть в Умань аби у вересні відзначати юдейський новий рік. Майже пів тисячі вірян станом на 5 серпня вже прибули до Умані, розповіла міська голова Ірина Плетньова.

Та за її словами, ще не відомо, чи Україна зможе цьогоріч прийняти велику кількість паломників.

Гуртуються хасиди на могилі цадика Рабі Нахмана, де моляться та говорять про свого наставника. У паломницькому кварталі теж вже можна зустріти прочан. Авраам із Тель-Авіву мріяв втрапити сюди на Рош га-Шана попри повномасштабну війну:

"Я приїхав тиждень тому і буду тут вже до Рош га-Шана. Приїхав молитися і буду робити це щодня. Війна — це дуже погано. І ми будемо просити про мир".

Амбар Зангевіло — зі Швеції. В Умані він уже два місяці. Хвилюється через війну, утім у гості на юдейський новий рік чекає рідних. На Рош га-Шана варто бути біля могили, бо цадик заповідав, що в цей день відбудеться суд над кожним, зауважив Амбар.

В Україні понад десять років проживає хасид Хайм Хазін. Щороку у серпні один з районів Умані рясніє прочанами. Нині ж, людей обмаль, зазначив Хайм:

"Поки люди не приїхали. Пусто. Взагалі такий час, що приїжджає п'ять-двадцять людей. Зараз дуже мало людей. Але ми сподіваємося, що буде Рош га-Шана, тому що ми вже три роки без роботи. Два роки – коронавірус. Зараз війна".

І як доказ чоловік показав ключницю у своєму готелі (на фото нижче).

"У мене тут завжди було пусто. А зараз усе заповнене. Усі номери пусті".

Попри війну хасиди їдуть до Умані: Що про ситуацію кажуть місцеві та чому небезпека не лякає туристів
Хайм Хазін. Суспільне Черкаси

Із десяти номерів на вересень замовили лише два. І ті – під питанням, прокоментував чоловік:

"Сказали, що якщо не дадуть заїхати в Україну, то тоді вони просять вибачення. Не погоджуються платити завдаток".

На кварталі місцеві подекуди вже торгують. За словами уманчанина Віктора, прибуток останні роки дуже поганий:

"Ми нічого не закуповували, чекали, тому що зараз такий період, що вкладеш гроші в товар, а потім не знаєш, чи ти їх витягнеш, чи все буде лежать".

Місцевий житель Володимир Ткаченко сподівається, що паломники привезуть в Україну мир:

"Коли приїжджають паломники з країни, у якій їм зараз безпечніше, до нас, де йде війна і велика небезпека, вони дають нам надію на те, що все буде добре", — вважає пан Володимир.

Попри війну хасиди їдуть до Умані: Що про ситуацію кажуть місцеві та чому небезпека не лякає туристів
Суспільне Черкаси

Однак уманчанка пані Галина вважає, що хасидам краще приїздити до Умані наступного року:

"Небезпечно буде, бо це ж сутички, буде людей багато. Може, дай Боже, війна скінчиться, то наступного року нехай приїжджають", — зазначила уманчанка.

В Умані постійно проживає дві тисячі хасидів, майже пів тисячі вже прибули влітку для прийдешнього святкування Рош га-Шана, розповіла Ірина Рибницька, юристка фонду імені Рабі Нахмана, який теж координує приїзд паломників:

"Ми повинні розуміти, що паломники-хасиди, які приїздять щороку до Умані, вони є дуже релігійними і для них є важливим саме відвідати місце паломництва".

У синагогах ще в лютому облаштували укриття. У басейнах-міквах, де паломники проводили ритуал очищення, тепер рятуються від ракет:

"Приміщення вміщає близько однієї тисячі 300 людей. Має декілька входів і виходів, систему вентиляції".

Попри війну хасиди їдуть до Умані: Що про ситуацію кажуть місцеві та чому небезпека не лякає туристів
Ірина Рибницька. Суспільне Черкаси

Водночас посольство Ізраїля закликало своїх громадян утриматися від відвідування України через воєнний стан. Міська голова Умані Ірина Плетньова зазначила: безпека паломників – під питанням:

"На державному рівні ще не ухвалили остаточне рішення про те, чи буде приймати Україна паломників, чи ні. Звичайно, ми виходили на місце, дивились на можливість укриттів, шляхів при тривогах, де можна укриватися. Тож скажу відверто, що місто не може убезпечити тієї кількості паломників, яка планує приїхати. Тому, що ми говоримо не лише про 10 тисяч прочан, а й про ту кількість людей, які проживають на цих територіях".

Попри війну хасиди їдуть до Умані: Що про ситуацію кажуть місцеві та чому небезпека не лякає туристів
Суспільне Черкаси/ Анна Корнієнко, святкування Рош га-Шана у 2021 році

У 2022 році Рош га-Шана триватиме із 25 до 27 вересня. Торік на святкування прибуло 30 тисяч паломників, позаторік – дві з половиною тисячі.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Дивіться нас на YouTube: найцікавіші новини Черкащини та України

Читайте також

На початок