На одному з фермерських господарств Черкащини не можуть реалізувати "живий товар" – через війну море "закрите". Тож збитки рахують у мільйонах гривень. Натомість молочна продукція у попиті, розповів Суспільному директор підприємства Дмитро Соломаха.
Ще три місяці тому корів із ферми мали відправити на поромі до Африки. Але повномасштабна війна внесла свої корективи. Тому нині тваринам заготовляють сіно – будуть і надалі утримувати на підприємстві.
Нині мають уже другий укіс люцерни, розповіла головна агрономка Валерія Яшник. Підприємство відчуває нестачу пального, але заготовляти корма все одно потрібно.
"Хоч є дефіцит пального, ми з технологій не виходимо. Все вчасно, все якісно: заготовляємо, трамбуємо, щоб на наступний рік було чим взимку годувати", – зазначила вона.
Нині, додала пані Валерія, заготовили 2,5 тисячі сінажу – тисячу тонн злакових і півтори тисячі багаторічних трав.
Заготовляють таку ж кількість, як і торік, хоча потреба більша. Усе через биків, пояснив заступник директора з тваринництва Карен Дершьян. Раніше їх відправляли до Африки чи східних країн "живим товаром" через море. Нині ж, коли навігацію заборонили, змушені утримувати на підприємстві:
"Два, два з половиною місяці тому ми могли їх продати. Нині ж проблеми в тому, що вони переросли свою товарну вагу і вже ростуть слабше".
Вітчизняні заводи купувати биків не готові, додав заступник:
"На внутрішньому ринку знизився попит на продукцію через те, що м'ясо бика вважають делікатесним і дорогим".
За словами Карена Дершьяна, через таку ситуацію підприємство терпить збитки.
"Тварина з’їдає більше, та й затрати на корм, обслуговування, зарплати, електроенергію перевищують можливий заробіток".
Частково перекрити ці витрати допомагають кошти з реалізації молока. На нього попит збільшився, зазначив директор господарства Дмитро Соломаха:
"Ми працюємо на внутрішній ринок – на свого споживача. Ціна не збільшилася і не зменшилася, але збут стабільний. Дуже впала пропозиція на молоко через те, що на окремих територіях тривають бойові дії, і ми це відчуваємо по конкуренції заводів. Вони звертаються та пропонують підвищувати ціну".
Утримувати господарство стало фінансово складніше. Підтримки від банків немає, додав Дмитро Миколайович.
"Жоден контрагент нічого не дає з відтермінування платежу, вимагає передоплату. Водночас банки не дають нових кредитів, а зерно дуже погано продається", – пояснив він.
Попри проблеми, зауважив директор, підприємство продовжує працювати і навіть будує плани. На думку директора, таким чином вони роблять вклад у перемогу над агресором.
Повне відео
Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України
Читайте також
- На Черкащині прооперували дитинча косулі, яке потрапило під трактор
- В Умані на Черкащині карантин: у місті зафіксували випадки сказу
- На Черкащині не допустили до продажу понад пів сотні кілограмів полуниці