Громада на Черкащині може лишитися без опалення

Громада на Черкащині може лишитися без опалення

Марафон
Громада на Черкащині може лишитися без опалення
. Суспільне Черкаси

У Вознесенській громаді, що на Золотоніщині, немає грошей на опалювальний сезон. Голова громади Олександр Титаренко розповів Суспільному, що без тепла можуть лишитися садок, школа, місцева амбулаторія і будинок пристарілих.

За словами очільника громади, газ для бюджетних установ здорожчав майже у п'ять разів. Аби обігріти ці заклади, потрібно півтора мільйона гривень.

У школі села Богуславець, яка входить до складу Вознесенської громади, навчається 106 учнів. Директорка закладу Тетяна Москаленко розповіла, що з острахом чекає на похолодання, адже не знає, чи зможуть вони розпочати опалювальний сезон і продовжити очне навчання:

"Майже 20 років ми працюємо в умовах газового опалення і ніколи не мали ніяких проблем. Наша школа — компактне приміщення, жодної порожньої кімнати в нас немає, усі приміщення працюють. Ми будемо заручниками цієї ситуації".

Села на Черкащині можуть лишитись без опалення
Суспільне Черкаси

З її слів, у громаді є три школи, дві з них опалюють палетами, а їхню - газом. Якщо опалення не увімкнуть, доведеться перейти на дистанційне навчання, або ж закупити у кожний кабінет електрообігрівачі:

"Але це теж порушення різних законів. Звертаємося до батьків, але ж ще не відомо, в яку копієчку вийде в фінансове становище для нашої громади. Школу не можуть зовсім закрити та не опалювати, її будуть опалювати по мінімуму, щоб не псувались меблі, не розірвалася система. Ми у кожному класі будемо звертатися до батьків, щоб купували електрообігрівачі, щоб до того мінімального тепла додати електроопалення".

Одинадцятикласниця Аріна Яншина розповіла, що такі варіанти не розв'яжуть проблему, адже не у кожної сім’ї є зайві гроші, та й дистанційне навчання не в пріоритеті:

"Хотілося б, щоб у цьому році теж було як завжди. Я зараз в 11 класі. Я хочу скласти ЗНО на відмінно і не хочу переходити на дистанційне навчання. Хочу навчатися в очному режимі, для цього треба, щоб обов’язково був опалювальний сезон".

Села на Черкащині можуть лишитись без опалення
Суспільне Черкаси

Директорка додала: через два тижні у дітей осінні канікули, у якій формі вони повернуться до навчання опісля – поки невідомо. А от у місцевого геріатричного пансіонату альтернативи немає, зазначила його очільниця Валентина Іщенко. Для двадцяти трьох пенсіонерів — це єдина домівка, тож залишити приміщення без опалення не можна.

"Вони вже старі, як кажуть — любов гріє, але в цьому віці її треба багато, щоб вона нагріла. Потрібно, щоб опалення включали, бо коліна позамотувані, жилетки потягали, в кого які шалі, по дві хустки, та все одно холодно їм. Вони або сидять, або лежать, вони не рухаються у них немає енергії, не рухається по тілу кров, то зрозуміло, що їм холодно", — зазначила Валентина Іщенко.

У трьох кофтинах, хустці та домашніх капцях — так утеплилась 90-річна черкащанка Євдокія Чорнобай. Вона розповіла, що хоч зараз на вулиці +14 градусів тепла, та все ж вмикає обігрівач:

"Не опалювати не можна, ми ж старі люди, ми холоду боїмося. Без опалення в будинку сиро".

Села на Черкащині можуть лишитись без опалення
Суспільне Черкаси

Директорка додала, зараз обходяться власними силами, але довго так протриматись не зможуть:

"Коли наступає осінньо-зимовий період, то набагато більше у нас використовується памперсів, обігрівачі працювали, і грілки підкладали, і в пляшках воду наливали, щоб їм було тепло під ковдрою. Ми б не відмовились, якби вже й увімкнули".

Зі слів голови Вознесенської громади Олександра Титаренка, така ситуація склалась, бо здорожчав газ:

"Ми бачили резерв для того, щоб за ціною вісім гривень закінчити опалювальний сезон на осінь 2021 року. Але, у зв’язку з тим, що ціна зросла — станом на позавчора 35 гривень, а на сьогодні 41 гривня за кубічний метр, то відносно восьми гривень — це виходить надзвичайно велике зростання. Надходження не збільшились, а витрати зросли у десять разів. Коштів на забезпечення цих потреб у нас немає".

Села на Черкащині можуть лишитись без опалення
Суспільне Черкаси

Олександр Титаренко додав, що до кінця року, аби обігріти освітні та медичні заклади, потрібно півтора мільйона гривень. Таких грошей у громаді немає. Тож по допомогу звернулися до районної ради та обласної адміністрації:

"Ми навіть готові, щоб ця субвенція була у розмірі позики, тобто ви нам даєте на цей квартал позики, а ми вам віддаємо в наступному році. Ми не просимо без повернення ці кошти".

Телефоном керівник Золотоніської районної ради Борис Євмина повідомив, що надати субвенцію не можуть, адже самі не мають грошей:

"А де в нас гроші? Я ж кажу, що нас із бюджету 2021 року взагалі викреслили. У нас перехідні кошти були, то ми поки можна було — ми допомагали. А тепер питання стоїть так, що і нам розійтися треба буде, якщо не включать в бюджет 2022 року. Сьогодні питання опалювання стоїть усіх громад, не тільки Вознесенської. Бо знаємо, які школи, які лікарні по об’ємах і їх наповнюваність".

Села на Черкащині можуть лишитись без опалення
Суспільне Черкаси

Суспільне звернулось за коментарем до голови Черкаської обласної адміністрації Олександра Скічка. На камеру говорити, зі слів його прессекретарки, він відмовився. Письмово відповів:

"Громадам потрібно докласти зусиль, аби збільшити надходження до місцевих бюджетів. А також переглянути видатки на утримання апарату управління громади".

Окрім цього, з його слів, держава фінансово підтримає ОТГ у вигляді субвенцій із четвертого кварталу цього року. Нині чекають деталей від Кабміну.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок