Перейти до основного змісту
"Люди — це найбільша цінність": черкащани про географічний центр України

"Люди — це найбільша цінність": черкащани про географічний центр України

"Найцентральніша" точка України, розташована в селі Мар’янівка на Черкащині посеред поля. Нещодавно там встановили артоб'єкт, який вважають географічним центром України. Однак для населеного пункту найбільша гордість – це люди, розповів староста Мар’янівки Анатолій Шубаркін.

На перший погляд, Мар’янівка — звичайне село. Люди тут вирощують городину, пораються по господарству і їздять на екотранспорті. Та пишатися все ж є чим, зауважують місцеві, а щоб побачити це "особливе", радять пройтися вулицею Центральною.

"Люди — це найбільша цінність": місцеві жителі про географічний центр України
Географічний центр України. Суспільне Черкаси

На узбіччі "сошейки" — дороги, вистеленої камінням, – знак. Він встановлений на тій самій "найцентральнішій" точці України. Навпроти — будинок Ніни Яківни. Жінка розповіла, що за пам’яткою доглядають усією родиною:

Мар'янівка
Ніна Яківна, жителька Мар'янівки. Суспільне Черкаси

"Зять там покосить, як не покошено, то ж наша ще сторона, наша земля. Ми її доглядаємо".

Неподалік вчені заховали капсулу з координатами "серця України". Той день Ніна Яківна пам’ятає й досі, бо, каже, саме відзначали іменини доньки. Головним багатством Мар’янівки вважає землю і людей.

"Земля у Мар'янівці неоціненна, тільки треба руки тре й ум до цієї землі. Ми були такі нестерпні до труда, дурнуваті, як той казав, ми все встигали замолоду".

Мар'янівка
Суспільне Черкаси

Олександр Голобородько — власник єдиного на селі малого фермерського господарства. Обробляє 70 гектарів землі.

"Я корінний абориген, дружина у мене південна. З півдня України. Займаємося разом усім, чим займаються на селі: традиційні культури вирощуємо, зернові й технічні".

Мар'янівка
Діти й онуки Олександра Голобородька, село Мар'янівка. Суспільне Черкаси

Допомагають по господарству батькам діти й онуки. Через те, що родом із самого центру України – особливими себе не відчувають.Однак і Олександра Голобородька, і Світлана, й Ірина погоджуються, що Мар’янівка й справді заслуговує на увагу:

"У нас самоврядування на високому рівні, завжди концерти, заходи, на день села, державні свята. Раніше у нас був дуже гарний духовий оркестр. Люди — це наша найбільша гордість у Мар'янівці".

"Люди — це найбільша цінність": місцеві жителі про географічний центр України
Анатолій Шубаркін біля географічного центру України у Мар'янівці. Суспільне Черкаси

Анатолій Шубаркін – староста Мар'янівки. Розповів, що на часі в селі ремонт доріг:

"Гарне наше село, ми його любимо, ходимо доглядаємо. Найнагальніші проблеми у нас – це дві вулиці Набережна і Шевченка: постелити там асфальт людям потрібно, бо там дороги ніякі".

Полишити міське життя та оселитися у самому центрі України, – охочих чимало, – зауважив фермер. Будинки коштують недорого, а до колишнього райцентру рукою сягнути.

"Люди — це найбільша цінність": місцеві жителі про географічний центр України
Місцеві жителі села Мар'янівка. Суспільне Черкаси

Що саме на околицях Мар’янівки, розташований географічний центр України, вчені з’ясували ще на початку 90-тих. Та офіційний статус присвоїли лише у 2004. До того ж моменту точку, яка рівно віддалена від усіх кордонів, вважали селище Добровеличківка Кіровоградської області.

Раніше географічний центр визначали за місцем перетину крайньої східної, західної, південної й північної точок України – пояснив доктор географічних наук льотної академії Олександр Колотуха.

"вийшла точка, на Кіровоградщині, дійсно це центр. Метод гарний для, наприклад, таких країн як Польща, яка має прямокутну форму, Німеччини, Єгипту. У нас геометричність порушується південною частиною, тому що Автономна республіка Крим – це півострів, зліва і справа акваторії морів, які не враховуються".

Читайте також: "Це не формальний знак", – черкаський краєзнавець про географічний центр України

Тож згодом центральну точку взялися вираховувати за допомогою іншої технології. Тоді вона й змістилася на понад сотню кілометрів, зауважив кандидат історичних наук, професор Василь Мельниченко:

"Взяли не четверо точок, а шість тисяч 848 по периметру сухопутного кордону, є спеціальна система обчислення. Тож з’ясувалося, що географічний центр України розташований у Мар'янівці на Черкащині. Національна академія наук рекомендувала подальші дискусії вважати недоцільними".

Висадити 25 дубів – таким чином того часу пропонували "увічнити" центр України, розповів Василь Мельниченко. Та у 2021-ому з нагоди 30-ї річниці незалежності України у Мар’янівці створили новий артоб’єкт.

"Люди — це найбільша цінність": місцеві жителі про географічний центр України
Суспільне Черкаси

Артоб’єкт звели на місці інформаційного знаку "географічний центр". 25 крил символізують кожну область і Автономну республіку Крим. По центру – серце, що пульсує, а ще флагшток із найбільшим стягом в області.

Авторка Ольга Котляр, фото Катерина Криниця

Повне відео

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

Топ дня

Вибір редакції

На початок