Із висновком лабораторії: як і де черкащанам купити "безпечний" кавун

Із висновком лабораторії: як і де черкащанам купити "безпечний" кавун

Із висновком лабораторії: як і де черкащанам купити "безпечний" кавун
. Суспільне Черкаси

У Черкасах триває сезонна торгівля баштанними. Хто і як контролює дотримання правил реалізації динь та кавунів і на що варто звернути увагу покупцям, у прямому ефірі Українського радіо Рось розповів начальник управління безпечності харчових продуктів та ветеринарної медицини головного управління Держпродспоживслужби у Черкаській області Юрій Квас.

За словами директора комунального підприємства "Черкаські ринки" Тараса Кібала, купити баштанні черкасці можуть до 10 жовтня. Для цього по місту організували 27 локацій.

Із висновком лабораторії: як і де черкащанам купити "безпечний" кавун
Скріншот із рішення виконкому Черкаської міськради

Звідки "їдуть" кавуни на черкаські ринки і хто їх перевіряє

"За інформацією черкаських підприємців-реалізаторів, основним постачальником кавунів та динь є Херсонська область, Скадовський район, а також найбільший ринок Херсонщини у Великих Копанях", – зазначив Юрій Квас.

До "точок" торгівлі вимог не так багато: вони повинні мати накриття і там мають виконувати мінімальні санітарні вимоги, додав він. А от стан самої продукції на офіційних ринках контролюють.

Фахівець зауважив, що на кожному офіційному ринку Черкас розміщена лабораторія, спеціалісти якої здійснюють аналізи баштанних. Під час дослідження, пояснив він, відбирають кілька зразків, потому їх готують для перевірки. Ці зразки посвідчують стан усієї партії.

Юрій Квас додав: підприємець повинен мати товарно-паспортну накладну, а за вимогою покупця – пред'являти експертний висновок щодо вмісту нітратів. У цьому висновку має бути вказано, яка лабораторія його робила, яку масу брали з партії, який вміст нітратів у продукції, прізвище продавця та підпис спеціаліста лабораторії.

У 2020-му році, розповів Юрій Квас, фахівці провели понад 15 тисяч експертиз баштанних культур. При цьому зафіксували 12 порушень і до реалізації не допустили понад дві тонни продукції, яку згодом утилізували. За цьогорічний сезон провели вже близько чотирьох тисяч експертиз, виявили чотири таких випадки та не допустили до реалізації 900 кілограмів товару.

"За продаж продукції з нітратами інспектори мають право оформляти протоколи та передавати їх до головного управління Держпродспоживслужби. Після цього можуть винести постанову про накладення штрафу", – додав він.

Яким має бути "безпечний" кавун

Фахівець закликає черкащан не купувати дині та кавуни на неконтрольованих точках, оскільки це може зашкодити здоров'ю. Крім ринків, торгують кавунами і динями у магазинах:

"Вони мають право закупляти цю продукцію та виставляти її на продаж. У магазині висновок лабораторії теж можна запитати. Загалом кавун рекомендують купувати у сезон, коли він дозріває у відкритому ґрунті. Якщо все ж купуєте їх взимку у супермаркеті, можете попросити продавця показати експертний висновок щодо вмісту нітратів. Якщо це імпорт, то такий товар перевіряють на кордоні, та і самі підприємці, які його реалізують, мають це робити", – зауважив фахівець.

У селах локації для торгівлі узгоджує керівництво громади, додав Юрій Квас. Нерідко це місця біля траси, де жвавий рух транспорту.

"Звісно, краще, коли ці «точки» подалі від дороги, адже шкідливі речовини осідають на шкірку. Такі кавуни та дині перед вживанням треба ретельно мити. Також по можливості потрібно купувати цілу, не розрізану ягоду, із щільною та чистою шкіркою. М'якоть може бути різної щільності, але не перестиглою", – розповів фахівець.

Особливих вимог до умов зберігання немає: кавуни не псуються і при досить високих температурах, зауважив фахівець.

"Однак коли кавун чи диня вже розрізані, зберігати у холодильнику їх рекомендують не понад добу", – додав він.

Черкащина має свої баштанні

Вирощують кавуни і на Черкащині. Про це Суспільному розповіла заступниця начальника обласного департаменту агропромислового розвитку, начальниця відділу організації виробництва Валентина Сокирко.

"Традиційним для вирощування на Черкащині вважаються зернові та технічні культури, а баштанні для агросектору регіону непритаманні. Попри це в області посіяли 15 гектарів кавунів на підприємствах та півтори тисячі – в усіх категоріях господарств. Це поля з баштанними на Уманщині та Звенигордщині", – зазначила фахівчиня.

Не виключено, що зміна клімату дасть поштовх для подальшого збільшення посівів кавунів в області, як посухостійкої рослини, додала вона.

Читайте нас у Telegram: головні новини Черкащини та України

Читайте також

На початок