"Трійця — це день народження церкви": митрополит Черкаський і Чигиринський

"Трійця — це день народження церкви": митрополит Черкаський і Чигиринський

Ексклюзивно
Митрополит Черкаський і Чигиринський про Трійцю
Митрополит Черкаський і Чигиринський владика Іоан розповів про свято Трійці. Суспільне Черкаси

23 червня 2024 року християни святкують Трійцю. Кореспонденти Суспільного поспілкувалися з митрополитом Черкаським і Чигиринським владикою Іоаном про походження та традиції свята.

Владико Іоане, розкажіть, будь ласка, про історію виникнення свята Трійці.

Після гріхопадіння люди жили безбожним життям. Вони проходили всі кола поневірянь, відпадіння від віри, і вже не могли самі собі зарадити, лише Господь міг їм допомогти. Тоді відбулося втілення Боже – Ісус Христос прийшов на землю, щоб померти за гріхи людей. Перед своїми смертними стражданнями Христос говорив учням: "якщо я не постраждаю, не помру і не піду до Отця мого, то не прийде утішитель, Дух Святий, який вам про все нагадає і всього навчить".

Тому Трійця – сходження Духа Святого – завершило те, заради чого приходив Господь і розпочався новий період – життя церкви Христової, бо вона утворилася, коли Дух Святий зійшов на послідовників Христа.

Як це все відбувалося?

Подія детально описана в Біблії, в книзі Діянь Святих апостолів. На юдейське свято П’ятдесятниці послідовники Христа – його учні, матір, жінки-мироносиці – зібралися разом. Близько третьої години (відповідно до нашого годинника це була десь дев’ята ранку), зчинився великий шум, і зійшов вогонь з неба, який у вигляді вогненних язиків осів на кожному з присутніх і вони сповнилися Духом Святим. Шум привернув увагу всіх, хто був тоді в Єрусалимі і вони прийшли до горниці, де були учні. Вони вийшли і говорили про величні діла Божі на різних мовах, хоча раніше їх не знали, тобто, їх розуміли не тільки юдеї, а й іноземці, які були в місті. Одні дивувались з них, а інші кепкували, бо думали, що вони нетверезіВино в той час пили увечері, зранку вживали лише розведене вино, яке добре втамовувало спрагу. Якщо людина і могла сп’яніти від вживання цього вина, то хіба надвечір, коли збільшувалася його концентрація в організмі.. Тоді апостол Павло вийшов до громади і пояснив, що відбулося і закликав усіх йти за Христом. В той день увірувало близько трьох тисяч людей. В той час враховували тільки чоловіків, тож вірогідно, що цифра могла бути більша.

Таким чином Бог себе явив у вигляді Триєдиного для всіх людей.

Навіщо Бог послав Духа Святого?

Дух Святий нагадав учням про все, чого навчив їх Христос, а також вчив їх новому і будував церкву Христову. Коли Дух Святий діє на людину, її особистість не затьмарюється. Він за потреби наповнює людину здібностями, для отримання яких вона не прикладала зусиль, як це, наприклад, сталося з учнями, у яких з’явилося знання мов. Він не замінює людську особу і не затьмарює розум, як це відбувається з тими, хто одержимий нечистим духом. Святий Дух робить людину вільною від гріха й поганих звичок, розширює її знання, наповнює правдивими смислами і відкриває таємниці. Дух Святий надихає людину на добрі діла і служіння людям, при цьому не відбираючи в людини можливість робити вибір і осмислені вчинки. Дух дає розуміння, як досягти єдності з Богом.

Якщо в юдеїв свято називалося П’ятдесятниця, чому ми називаємо свято Трійці?

Гадаю, це для того, щоб наголосити на тому, що саме в цей день Бог явив свою третю особистість в дії. Хоча Дух Святий був ще до створення світу, його безпосередню дію люди відчули лише в цей день. Без визнання Триєдиного Бога наша віра не буде істиною.

Звідки взялася традиція на Трійцю прикрашати будинки гілками дерев?

У нас в церкві теж є традиція приносити зелене гілля, духм’яні трави. Це поєднання новозавітньої та старозавітньої традиції. В той час юдеї святкували П’ятдесятницю, так вони відзначали дарування Богом закону на горі Синай. Після вознесіння Христа учні продовжили святкувати цей день, але наповнили його іншими смислами. Тому й продовжували прикрашати свої оселі, звідти ж традиція, як і свято, перейшла до нас.

Як святкують Трійцю за церковними традиціями?

За звичаєм, преддень Трійці є поминальним. В цей день моляться за всіх померлих вірян, а також за тих, хто помер раптово без сповіді – в катастрофах чи від нещасних випадків. Цей день є аналогічним до Проводів, які відзначають після Великодня. Основна мета – поділитися радістю викуплення з душами померлих предків. На наступний день відбувається особливе богослужіння, оскільки в цей день після Великодня вперше читаються три колінопреклонні молитви з проханням Господніх благословінь. Віряни з собою беруть з собою гілочки дерев та квіти. За традицією після богослужіння ми окроплюємо парафіян святою водою, через що деякі помилково вважають, що освячуються гілки, але насправді вони їх ніхто не святить. Понеділок – теж святковий, це день Святого Духа і також відбуваються служби.

Хочеться побажати всім бути в церкві Христовій і мати Святого Духа в серці, адже сам по собі ніхто не спасеться.

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Надсилайте новини про події з життя на Черкащині

На початок