В урочищі "Холодний Яр" лісівники, екоінспекція та студенти охороняють територію, заквітчану унікальними підсніжниками. Як розповів Суспільному еколог Олександр Спрягайло, ця червонокнижна рослина росте на площі в понад 60 гектарів.
На заповідних лісових галявинах Холодного Яру зростає рідкісний підсніжник складчастий. Це найбільша рівнинна популяція — 60 гектарів. На рівнині зростає цей первоцвіт тільки на Черкащині, на гірських місцевостях – у Криму, на Кавказі, та на півночі Туреччини. Завдяки посиленій охороні, щороку ця площа збільшується щонайменше на два гектари.
За словами еколога, є кілька версій появи цих квітів у Холодному Яру: реліктова (з прадавніх часів) та адвентивна (завезення з ареалу поширення). Так чи інак, але він масово квітне на території Креселецького лісництва ДП "Кам’янське лісове господарство". Цвіте підсніжник зазвичай навесні протягом трьох тижнів.
"Його дуже легко відрізнити від інших видів. У нього є така складочка характерна, як гармошечка, та сиза така смужка. В Укрвїні він трапляється тільки в Криму, і тільки в Холодному Яру. Тоді як є Білосніжний і Ельвеза в Південній частині країни", – розповів Олександр Спрягайло.
Від браконьєрів підсніжники в урочищі Холодний Яр охороняють студенти-екологи. Магістрантка Каріна Полінкевич до акції долучається четвертий рік поспіль.
"Зараз безпосередньо охороняємо підсніжники від активного витоптування, тому що дуже популярне це місце серед туристів. Хочуть всі тут сфотографуватися. А витоптування шкодить розможенню рослин".
Каріна додала, що також "полюють" за мутаційними видами підсніжника. Наприклад, за такими, що мають не три пелюстки, а п’ять:
"Доволі часто зустрічаються такі мисливці, вони шукають нестардатні види, які містять п’ять пелюсток або взагалі без оцвітини".
Охочі назбирати первоцвітів вже навідувалися до лісу, зауважив Олександр Спрягайло.
"Знайшли рослину, яку зрізали буквально декілька днів тому. Це свідчить що сюди хтось навідувався, намагалися наробити букетів"
За зірвані рослини та їх збут доведеться сплатити штраф, – зауважив виконувач обов’язків начальника Держекоінспекції Центрального округу Сергій Поліщук.
"Якщо ми документуємо факт , що громадянин перебуває в заповіднику і зриває таку рослину, відповідно з нього стягується від 340 до 510 гривень. Також йому доведеться заплатити за кожну рослину збитки понад 50 гривень".
Вберегти уквітчані ділянки від порушників допомогло б створення тут національного природного парку, вважає завідувач філіалу "Холодний Яр" Національного заповідника "Чигирин" Богдан Легоняк.
"Якби тут була б створена така структура як національний парк, то популяції підсніжника складчатого та інші рідкісні види рослин можна було б зберегти для прийдешніх поколінь".
Окрім студентів та екоінспекторів, територію контролюють лісівники.
За словами директора Кам'янського лісогосподарства Віталія Вереса, у будні туристів тут не багато.
Валентина Бедей приїхала зі Звенигородки сюди вперше. Привезла маму, щоб отримати естетичну насолоду і враження.
Якщо погода цієї весни й надалі буде сприятливою та м’якою, то підсніжники квітнутимуть ще три тижні, розповів Богдан Легоняк.
Повне відео: