Посуд з дуба, ясена і груші – таке столове приладдя з дерева виготовляє родина Віталія й Вікторії Пукасів з Черкас. Цією справою захопилися чотири роки тому і зараз у їхній оселі не б’ється жодна тарілка.
Миски черкасець Віталій Пукас витесує власноруч:
"Це не просто шматок ясеня – тут цікава текстура, бо пішло розгалуження двох гілок і сама природа зробила нерівності. І коли з такого матеріалу зробити миску – це надзвичайно гарно".
За першою освітою Віталій столяр, тож технологію знав, але розповів, що всеодно довелося повчитися:
"Стаєш за станок і робиш. Якщо не виходить, то думаєш, чому так не вийшло, аналізуєш помилки і вдосконалюєшся".
Згодом, окрім мисок, чоловік почав виготовляти столові прибори, ступи й вази. Чотири роки тому до такого захоплення його підштовхнула дружина. Нині ж вона – і порадник, і помічник:
"Я допомагаю шліфувати посуд, мастити його маслом чи воском. Я навіть пробувала точити посуд, але це дуже важко і на це потрібен час, щоб навчитися. Але це дуже цікаво, бо під час виточування форма як з-під ножа вимальовується".
Подружжя також виготовляє миски "з блискавкою":
"Їх випалюють за допомогою розряду струму. Особливість таких тарілок в тому, що ти ніколи не знаєш, який вийде орнамент, він щоразу унікальний", – розповів Віталій.
Зі слів Вікторії, таким посудом з дерева користуються й самі:
"Вдома у нас є салатник, супниці для кожного, столові тарілки, прибори і чашки, з яких ми п’ємо".
Дерев’яний посуд, зі слів Вікторії, дуже зручний, і якщо за ним правильно доглядати, він може слугувати все життя:
"Його не можна замочувати у воді, тому що це дерево, воно розбухне. Також не можна у мікрохвильову чи посудомийку ставити. І періодично потрібно його промащувати лляним або горіховим маслом".
Зараз у колекції родини немає жодної однакової речі, усе – авторське й в одному "примірнику" – жартують майстри. Так проявляють фантазію й економлять на деревині:
"У нас всі вироби різної форми, тому що чоловік і з маленького шматочка намагається щось зробити, бо не хоче викидати".
Віднедавна майстри роблять і люстри. Це складніше й довше: одну таку можуть робити від одного до трьох тижнів. Проте, з їх слів, вони того варті, адже при світлі гарно розкривається текстура та колір деревини.
Повне відео
Читайте також
- Черкащанка Тетяна Білан плете фігури з паперової лози
- Черкасець Андрій Феофілов пече крафтовий хліб