У Каневі з нагоди 164-ї річниці перепоховання Тараса Шевченка відбулися урочистості. Предстоятель Православної церкви України Блаженніший митрополит Київський та всієї України Епіфаній прибув, аби очолити міжконфесійну заупокійну літію.
Також відбулося урочисте освячення престолу в Успенському соборі 12 століття, яке очолив Блаженніший митрополит Київський та всієї України Епіфаній, розповіла завідувачка відділу наукових досліджень Шевченківського національного заповідника Людмила Чорна.
164 роки тому тіло Тараса Шевченка повернули із Санкт-Петербурга, де він помер, у Канів. Тому день перепоховання щорічно відзначають на рівні із його днем народження та роковинами смерті, розповіла Людмила Чорна.

"Тарас Шевченко мріяв жити в Україні. Йому весь час щось заважало. І лише по смерті він сюди повернувся. Тому ми навіть не кажемо, що це перепоховання, а це повернення в Україну".
Вшанувати пам'ять Кобзаря до його могили прийшли не лише канівці, а й гості з інших міст України. Ігор Погрібний приїхав із Черкас у складі делегації Черкаського національного університету.
"Це данина пам’яті, данина нашій українськості. Тарас порадів би в цей день і в інші дні за її стійкість і витривалість".
На прощу до Тараса Шевченка прибуло духовенство на чолі з митрополитом Київським та всієї України Епіфанієм. Після заходів на Чернечій горі духовенство освятило храмовий престол в Успенському соборі. Священники з усієї України провели міжконфесійну молитву за мир, захист і благословіння для України і її народу.
До Успенського собору прийшла вірянка Тетяна:
"Ми за те, щоб всі церкви перейшли в українську автокефалію. Тут не місце зрадникам. Ми вже побували всередині церкви. Раніше я тут рідко бувала, ходила в козацьку церкву. Отець Сергій хороша людина. На нього приємно подивитися та приємно порозмовляти".

Олександр Хацаюк вперше відвідав храм після повернення його до Православної церкви України:
"Враження від цієї події дуже негативні в тому плані, що коли звідси виходили прихильники Московського патріархату, вони обікрали все, що могли. Та вкрали вони не в нас, не в людей, а у Господа. Я піднявся на дзвіницю і помітив, що вони познімали навіть із дзвонів "язики". А так в мене душа радіє за те, що храм нарешті повернувся до українців".

Вірянин Сергій розповів, що перехід собору до ПЦУ — історичне значення:
"Я знаю, що цей храм був дуже довгий час під Москвою. Сьогодні він відродився, народився наш храм, український".

Серед присутніх також була директорка Канівської дитячої школи мистецтв Людмила Салтикова:
"Це дійство у нас відбувається кожного року, але те, що відбувається цьогоріч, це просто грандіозно. Сьогодні відкриття нашого Успенського собору. Для нас це символ нашого міста, нашої віри і нашої стійкості. Ми дуже чекали на відкриття цього собору. Ми сподіваємося, що тут буде українська церква. Ми сюди будемо ходити, тут таке намолене місце".
У вересні 2024 року Верховний суд України ухвалив рішення про передачу храму у власність держави. Новим його упорядником стало Міністерство культури. І передало його на баланс Канівського національного Шевченківського заповідника, розповіла Суспільному його тодішня керівниця Валентина Коваленко.
Тож 22 травня у соборі пролунала перша українська молитва, у якій брав участь митрополит Київський та всієї України Епіфаній.
"Адже цей храм побудований раніше, ніж постало селище Москва. Тобто це наша справжня історія, за яку зараз відбувається боротьба. Бо імперія зла намагається забрати все наше: історію, культуру".


Нагадаємо, Тарас Шевченко помер 10 березня 1861 року. На кошти друзів його поховали спочатку на Смоленському православному кладовищі в Петербурзі. Після того, як п'ятдесят вісім днів прах Шевченка перебував у Петербурзі, його домовину, згідно із заповітом перевезли в Україну.