В Умані відбулося засідання конгресу місцевих та регіональних влад при президентові України. Там ухвалили рішення про створення мережі профільних ліцеїв, розмежування навчання молодших і старших класів, а також облаштування пансіонів для учнів з інших населених пунктів, які здобуватимуть освіту в ліцеях громад.
Також планують забезпечити громади транспортом для дітей, які потребуватимуть підвозу, та провести конкурс для розширення педагогічного складу в оновлених освітніх закладах, розповів Суспільному очільник Черкаської обласної військової адміністрації Ігор Табурець.

Захід відбувся в Умані на базі педагогічного університету імені Павла Тичини. За словами Ігоря Табурця такі рішення — один з етапів модернізації системи загального середньої освіти.
"Він стосується оновлення структури старшої школи. Замість традиційного формату навчання впроваджується система профільних ліцеїв, які мають стати базою для поглибленого вивчення предметів відповідно до інтересів і майбутніх професійних планів учнів. Цей процес відбувається поступово практично вже перший рік і має бути завершеним до осені 2027 року".
Зі слів керівника ОВА, реформа не має на меті закриття гімназій шкіл до девʼятого класу.
"Змінюється лише структура старшої школи. Учні профільної школи 10-12 класу навчатимуться окремо від початкової та за найкращого сценарію, можливо, від пʼятого до дев'ятого класу".
Також Ігор Табурець додав, що реформа не стосується початкових шкіл, тобто перших — четвертих класів.

Як пояснив заступник керівника Черкаської ОВА Олександр Шамрай, відповідні рішення вже ухвалили депутати облради:
"Відповідно до чинних вимог законодавства, з сесії Черкаської обласної ради було прийнято рішення 21 червня 2024 року за номером 2429, згідно з яким з 1 вересня 2027 року у 52 територіальних громадах області на перспективу заплановано функціонування 81 ліцею академічного спрямування. Наразі власниками закладів освіти передбачено функціонально з 1 вересня 2027 року 64 ліцеїв. Тобто на 17 ліцеїв менше, ніж раніше передбачено. 23 територіальні громади не матимуть ліцеїв".
Проте це не означає, що в громаді не буде шкіл, додав Олександр Шамрай:
"У цих громадах функціонуватимуть гімназії або початкові школи. За оперативною інформацією, мережа закладів загальної середини освіти в 2027 році зменшиться на 59 закладів і буде становити 373 школи. Крім того, перераховано потреби у шкільних автобусах для підвезення учнів освітнього процесу. Станом на квітень 2025 року така кількість потребує 48 одиниць".
Найголовніше, що зміниться під час реформування — профілізація старшої школи, додав Ігор Табурець:
"У нас буде профілізація старшої школи, тобто учні з 10 по 12 клас будуть навчатися вже конкретно в профільних закладах, де буде профілізація. Для того, щоб вже мати орієнтири, в якому вищому навчальному закладі буде навчатись та чи інша дитина вона має отримати якісну середню освіту".