Перейти до основного змісту
У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками: чим небезпечний водяний горіх

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками: чим небезпечний водяний горіх

Ексклюзивно

У Черкасах берег Дніпра встелений водяним горіхом. Колюча рослина заповнила мілководдя річки й заважає відпочивальникам.

А ще — несе загрозу екосистемі, розповіла Суспільному кандидатка біологічних наук, доцентка кафедри біології, екології та агротехнологій Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Вікторія Осипенко.

Прогулянка берегом для черкащанки Олени ледь не скінчилася травмою. Жінка кілька разів ледь не пошкодила ногу об водяний горіх:

"Це дуже небезпечно. Можна поранитися і заразитися всякими дуже негарними хворобами".

Таку кількість цих чорних колючок на березі Дніпра бачить вперше, додала вона:

"Дуже гострі і ними можна проколоти ногу. А скоро, я так думаю, буде вже сезон відкритий і буде багато і діточок, і людей похилого віку. Всі будуть тут відпочивати".

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками
На березі Дніпра у Черкасах. Суспільне Черкаси

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками
Водяний горіх в руці . Суспільне Черкаси

Аби відпочивальники не травмувалися, комунальники щодня чистять берег від цього горіха, розповіла працівниця підприємства "Благоустрій" Любов Яніна.

"От ціла купа! Все це треба вивезти, щоб на пляжі був порядок, щоб люди об нього не поранилися".

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками
Комунальники прибирають водяний горіх на пляжі у Черкасах. Суспільне Черкаси

Пані Любов чотири роки доглядає черкаські пляжі. Втім таку кількість водяних горіхів бачить вперше.

"Швидше за все, що збільшується. Бо прямо, ну дуже багато його у цьому році. Зараз навесні його дуже багато. Ну, і буває, дивлячись у який бік вітер, що його надуває навіть і літом. Але не в такій кількості, як зараз".

Горіх – небезпека для відпочивальників, додала комунальниця:

"Люди раняться об нього, особливо, коли він сухий. Ми його вигрібаємо граблями і вивозимо, складаємо на купи, потім його утилізують".

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками
Вікторія Осипенко. Суспільне Черкаси

До 2021 року ця рослина була занесена до Червоної книги України, тому з нею й не боролися, пояснила кандидатка біологічних наук Вікторія Осипенко.

"Дуже багато місць тепер, де вода непроточна. Отакий парадокс виник, що червонокнижна рослина створила такі умови, що повністю закриває поверхню води і тепер, виходить, що рибне господарство має великі втрати".

Зарості рослини блокують розвиток фітопланктону, основного генератора кисню, що негативно впливає на життя риб, розповіла екологиня. А густа рослинність унеможливлює нерест.

"Не проникає сонячне світло, а восени, коли відмирає горіх, все це опускається на дно починається гниття, не вистачає кисню, гинуть мальки риб, тобто – суцільна екологічна катастрофа".

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками
Водяний горіх на березі Дніпра. Суспільне Черкаси

Відпочивальникам же слід уникати травмування водяним горіхом, зазначила сімейна лікарка Вікторія Геращенко:

"Водяний горіх сам по собі не несе небезпеки, оскільки це не бактерія і не вірус. Але те, що він перебуває у брудній воді, в піску — він може своїми голками поранити шкіру. Є небезпека заразитися правцем передусім. Правець це небезпечна, смертельна хвороба".

Зараження цією хворобою загрожує відпочивальникам, які не мають відповідного щеплення, додала лікарка.

"Якщо вакцинації немає, при травмуванні шкіри водяним горіхом потрібно звернутися до травмпункту, там можуть вакцинувати відразу від дифтерії та правця або слід звернутися до свого сімейного лікаря".

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками
Вікторія Геращенко. Суспільне Черкаси

Якщо ж людина щеплена і травмувалася водяним горіхом, треба теж дотримуватися певного алгоритму дій, додала лікарка:

"Зупиняємо кровотечу, обробляємо рану антисептичними розчинами і спостерігаємо. Якщо немає ніяких запалень, почервонінь, нагноєння — рана просто загоюється і все буде добре. Якщо раптом з’являються якісь запалення в ранці, обов’язково потрібно звертатися до сімейного лікаря".

Попри всі загрози, застосування водяному горіху є, додала Вікторія Осипенко. У світі цю рослину використовують у промисловій галузі.

"Наприклад в Індії, Китаї, Японії вирощують горіх плантаціями цілими, вживають у їжу. Якщо з одного гектара рибаки втрачають 400 кг риби, то при вирощуванні водяного горіху з одного гектару можна отримати чотири тонни продукції, корисної продукції. І це лікарська сировина".

Екологиня радить місцевим підприємцям звернути увагу на водяний горіх не як на загрозу, а як на промислову перспективу. Й взяти приклад з іноземних колег, що дозволить врегулювати популяцію водяного горіха та покращити стан екосистеми Дніпра.

У Черкасах берег Дніпра всипаний чорними колючками
Пляж у Черкасах, 30 квітня 2025 року. Суспільне Черкаси

Читайте нас у Telegram

Дивіться нас на YouTube

Підписуйтеся на WhatsApp

Вподобайте наш Instagram

Топ дня
Вибір редакції
На початок