У Коростишеві триває обговорення можливого перейменування вулиць 30 років Перемоги та 50 років Перемоги. Частина місцевих жителів виступає проти змін, інші пропонують нові варіанти назв, зокрема на честь історичних постатей. Остаточне рішення має ухвалити міська рада після роз’яснень від Інституту національної пам’яті.
У Коростишеві жителі вулиці 50 років Перемоги написали колективне звернення до міської ради проти зміни назви вулиці. Житель Коростишева Віталій Суспільному розповів, що ця назва не пов’язана з комуністичною ідеологією та не містить жодних радянських символів чи відсилань до відповідних подій. Від коментаря на відеокамеру він відмовився.
"Жителі нашої вулиці не підтримують перейменування. Якби хоча б десять людей висловилися за зміну, ми б це обговорювали. Але таких немає. Це лише частина підписали, решта ще долучиться. Колективне звернення буде передано до міської ради. Під час слухань ми одноголосно вирішили не змінювати назву. Мільйони українців загинули у цій війні, вони винесли її на своїх плечах і зламали хребет фашизму", — сказав Віталій.
Інші жителі вулиці 50 років Перемоги, до яких зверталися кореспонденти Суспільного, відмовилися від коментарів.
Тетяна, яка живе у провулку 30 років Перемоги в Коростишеві, також не підтримує перейменування.
"Ми, наприклад, не хотіли б змінювати назву. Ну, 30 років Перемоги — яка різниця? Це ж також наша перемога була. Ми проти перейменування, і жителі нашої вулиці ходили на засідання, щоб висловити свою позицію", —розказала Тетяна.
Жителька Коростишева Ілона Жолондієвська розповіла, що 18 березня 2025 року на громадських слуханнях щодо перейменування вулиць запропонувала змінити назву провулку 30 років Перемоги на честь Василя Стуса, а вулицю 50 років Перемоги — на честь Симона Петлюри.
"Я вважаю, що це гідні назви. Ці люди заслуговують на вшанування, адже все життя боролися за Україну. Завдяки ним ми маємо цю країну й продовжуємо боротьбу з тим самим ворогом. У центрі нашого міста є пам’ятник із написом: "Тут поховані червоноармійці, забиті петлюрівцями". Вважаю ганебним, що більшовики вшановані, а ім’я Симона Петлюри — ні", — сказала Ілона Жолондієвська.
"Звісно, Стус і Петлюра — шановані громадяни України, і їхніми іменами мають називатися вулиці. Але ж наша вулиця маленька, тут немає ні школи, ні інших важливих об'єктів. У Коростишеві будуть нові вулиці, думаю, їх назвуть на честь видатних постатей", — розповів житель Коростишева Петро.
Зі слів голови проєкту "Деколонізація. Україна" Вадима Позднякова, назви вулиць 30 та 50 років Перемоги є частиною радянського топонімічного міфу.
"У центрі Коростишева вже є вулиця Перемоги, але водночас у місті існують ще вулиці 30-ти років Перемоги і 50-ти років Перемоги. Тобто це елемент культу "вєлікой побєди", який радянська влада насаджувала. Крім того, навіть з точки зору зручності, в місті по суті три різні вулиці Перемоги. Одної такої вулиці — більш ніж достатньо. Тому пропозиція назвати вулиці на честь Василя Стуса і Симона Петлюри є цілком обґрунтованою. Думаю, ні в кого не виникає сумнівів, чому ці люди заслуговують на вшанування", — зазначив Вадим Поздняков.
Заступник Коростишівського міського голови Руслан Дейчук пояснив, що громадські обговорення несуть рекомендаційний характер і залишити назви вулиць не є позицією міської ради. Вона діятиме відповідно до Закону про деколонізацію.
"Одразу після завершення громадських обговорень, які відбулися в сесійній залі міської ради за участю громадськості, ми направили лист до Інституту національної пам’яті, щоб отримати предметне роз’яснення, чи підпадають ці вулиці під перейменування. Очікуємо на відповідь, після чого проведемо засідання робочої групи, де детально розглянемо це питання. Після цього буде підготовлено зважене рішення, яке відповідатиме законодавству України, і винесено його на розгляд сесії міської ради", — розповів Руслан Дейчук.
Раніше Суспільне писало, що 18 березня у місті Коростишеві провели громадські слухання щодо перейменування трьох вулиць міста та ще одного провулку у селі Щигліївка. Найбільше часу і дискусій пішло на обговорення пропозицій щодо перейменування вулиць 30 років Перемоги та 50 років Перемоги, жителі яких виступили за те, щоб залишити нинішні назви вулиць.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp