Перейти до основного змісту

"Василь Стус — дисидент, таких були десятки": жителі міста на Житомирщині виступили проти перейменування двох вулиць

Голосування учасників громадських обговорень з приводу перейменування вулиць у Коростишеві. Коростишів, Житомирська область, 18 березня 2025 року . Фото: сайт Коростишівського радіо

18 березня у місті Коростишеві провели громадські слухання щодо перейменування трьох вулиць міста та ще одного провулку у селі Щигліївка. Найбільше часу і дискусій пішло на обговорення пропозицій щодо перейменування вулиць 30 років Перемоги та 50 років Перемоги, жителі яких виступили за те, щоб залишити нинішні назви вулиць.

Відеозапис громадських обговорень опублікувало на своєму YouTube Коростишівське радіо.

За два місяці Коростишівська міська рада отримала 46 пропозицій щодо перейменувань.

Більшу частину часу із 35 хвилин, які тривали громадські обговорення, йшли дискусії навколо пропозицій по перейменуванню вулиць 30 років Перемоги та 50 років Перемоги у Коростишеві.

Жителі Коростишева, які прийшли на громадські обговорення з приводу перейменування вулиць. Коростишів, Житомирська область, 18 березня 2025 року. Фото: сайт Коростишівського радіо

Серед пропозицій щодо вулиці 50 років Перемоги були такі варіанти: Симона Петлюри, Князів Сангушків, Федора Воробця, Леоніда Макаренка. Назву вулиці 30 років Перемоги пропонували змінити на вулицю Василя Стуса, Князя Мала, Людмили Фої, Ліни Казмірської або Вербову.

Обговорення перейменування вулиць

На обговорення прийшли жителі обох вулиць Перемоги, які висловилися за те, щоб залишити нинішні назви їхніх вулиць. На випадок, якщо назву все ж замінять, жителі вулиці 30 років Перемоги пропонували назвати свою вулицю Вербовою.

Жителька Коростишева Ілона Жолондієвська висловила пропозицію про присвоєння цим двом вулицям імен Василя Стуса та Симона Петлюри.

"Моя пропозиція: перейменувати вулицю 30 років Перемоги на вулицю Василя Стуса, а вулицю 50 років Перемоги — на вулицю Симона Петлюри. Це два діячі, які жили в різні історичні епохи України і були дотичні до державотворення. Якщо ми говоримо про назву вулиць 30 років Перемоги і 50 років Перемоги, я вважаю, що вони не несуть ніякого історичного підтексту для нашої громади в плані топонімії. До слова, не варто також забувати, що Друга світова війна розпочалася у 1939 році, а не той спотворений радянський міф про "велику вітчизняну війну, яка почалася 1941 року", — сказала Ілона Жолондієвська.

Жителька Коростишева Ілона Жолондієвська (крайня справа) на громадських обговореннях з приводу перейменування. Коростишів, Житомирська область, 18 березня 2025 року. Фото: сайт Коростишівського радіо

Одна з жительок вулиці 30 років Перемоги висловила незгоду з цією пропозицією.

"Василь Стус — дисидент, і таких дисидентів були десятки, жодного стосунку він до державотворення не має — повірте мені, я — історик, цілий вік пропрацювала. А Симон Петлюра — це державотворення дуже сумнівне. Голосування покаже, і ніяких Симона Петлюри і отієї анархії, що робилася в ті часи. Я подавала подання — вся вулиця вирішила залишити назву 30 років Перемоги. Тут немає ніякої комуністичної інформації. Це 30 років Перемоги у Другій світовій війні. Велика вітчизняна війна ми знаємо, коли почалася, але це факт історії, він незмінний — більша половина українців брала участь у Другій світовій війні. Всі ми з цієї вулиці — вона у нас невелика — просимо залишити назву 30 років Перемоги. Це на випадок, щоб не вулиці всякої Ліни Казмірської та інших — всі жителі проти перейменування", — сказала жінка.

Жителька вулиці 30 років Перемоги, яка не погодилася із пропозицією про перейменування вулиць з присвоєнням їм імен Василя Стуса та Симона Петлюри (крайня справа) . Коростишів, Житомирська область, 18 березня 2025 року. Фото: сайт Коростишівського радіо

На слуханнях також озвучили, що міська рада отримала пропозицію про перейменування вулиць Перемоги і від Вадима Позднякова, який є співзасновником проєкту "Деколонізація. Україна".

"Хто такий Поздняков? Живе у Харкові і буде вказувати нам, яку вулицю перейменовувати? А чого ви нас не слухаєте — жителів, які проживають на цій вулиці? Поздняков якийсь пише – хай собі пише", — сказала жителька вулиці 30 років Перемоги і її підтримали деякі учасники обговорень.

Жителька вулиці 30 років Перемоги запитує, чому місцева влада прислухається до пропозицій Вадима Позднякова. Коростишів, Житомирська область, 18 березня 2025 року. Фото: скрин з відео YouTube Коростишівського радіо

Позиція проєкту "Деколонізація. Україна"

У коментарі Суспільному Житомир співзасновник та голова проєкту "Деколонізація. Україна" Вадим Поздняков зазначив, що їхній проєкт працює по всій Україні і майже в кожному регіоні має людей, які допомагають з просуванням на місцях ініціатив щодо очищення від окупаційних маркерів.

"Що стосується перейменування вулиць, названих на честь певної кількості років з Дня перемоги, то тут справа у тому, що в таких назвах прослідковується частина радянського топонімічного міфу. Йдеться про той культ "вєлікой побєди", який вони насаджували. Ніхто не применшує вклад українців у перемогу над нацизмом, але адекватно буде сприймати це як трагічні події з масштабними втратами у них життів українців, пам'ять яких ми маємо вшановувати. Також у цій ситуації з перейменуванням йдеться про унормування місцевих топонімів, адже в Коростишеві є одразу три вулиці Перемоги: одна — Перемоги, друга — 30 років Перемоги, третя — 50 років Перемоги. Навіть з точки зору зручності логічно було б присвоїти хоча б двом вулицям інші назви", — сказав Вадим Поздняков.

Вадим Поздняков. Очільник ГО "Деколонізація. Україна" Вадим Поздняков, серпень 2023 року, Харків. Фото: Суспільне Харків

За словами Позднякова, він підтримує пропозицію щодо присвоєння цим вулицям імен Василя Стуса та Симона Петлюри.

"Ми дивилися відео з громадських обговорень. По-перше, скажу, що там було вкрай мало людей — буквально з десяток. А по-друге, там озвучили цілком адекватні пропозиції назвати вулиці іменами Василя Стуса та Симона Петлюри. Я думаю, ні в кого не виникає питань до ролі цих людей в нашій історії і до того, чому ці люди мають бути вшановані. Наскільки мені відомо в Коростишеві відбувалися певні бої УНР проти більшовиків. І от парадокс: більшовики всі були вшановані, а ім'я Симона Петлюри — ні. Більше того — в центрі Коростишева є поховання, де написана одна фраза: дослівно не пригадаю, але там щось типу "загиблим від рук петлюрівських банд". Що тут додати? В Коростишеві ще багато радянської символіки, багато роботи. Найбільше мене вразило, що люди виступають проти того, щоб жити на вулицях, назви яких носять імена настільки гідних синів українського народу", — сказав Вадим Поздняков.

19 березня проєкт "Деколонізація. Україна" у своєму Telegram опублікував відрізок відео з виступом згаданої жительки вулиці 30 років Перемоги, зазначивши, що жінка на відео — вчителька історії з села Шахворостівка.

"Симон Петлюра — сумнівна особистість, а таких як Василь Стус — десятки, і він нічого не зробив для державотворення. Це слова вчительки історії з села Шахворостівка на Житомирщині Лілії Степурко, які вона сказала під час громадських слухань, щодо перейменування вулиць в місті Коростишів. Цікаво, якій історії вона вчила дітей? Міська влада не мала б дослухатися до таких осіб та перейменувати радянські вулиці", — йдеться у пості проєкту.

У той же час, читачі Суспільного в коментарях під постом Суспільного Житомир у мережі Facebook вказали, що Лілія Степурко — колишня вчителька історії, яка нині на пенсії.

Позиція представників міської влади Коростишева

18 березня після проведення громадських обговорень Суспільне Житомир зверталося телефоном до очільниці відділу культури та туризму Коростишівської міської ради Олени Хмельової. Втім, давати коментарі щодо ситуації з громадськими обговореннями чиновниця відмовилася.

"Я просто членкиня цієї робочої групи. Звідки ви взяли інформацію, ті й мали б вам давати коментарі. Я не голова цієї робочої групи. Дякую. До побачення", — відповіла Олена Хмельова.

Також Суспільне намагалося того дня додзвонитися секретарю Коростишівської міської ради Юрію Денисовцю, який виконує обов'язки Коростишівського міського голови, втім, він на дзвінки журналістів не відповів.

Журналістам Суспільного вдалося зв'язатися телефоном з першим заступником Коростишівського міського голови Русланом Дейчуком. Коментуючи ситуацію, заступник міського голови сказав, що ухвалені на громадських обговореннях пропозиції мають рекомендаційний характер — далі з ними працюватиме робоча група.

"Так, є в нас дві такі вулиці — 30 років Перемоги і 50 років Перемоги, у нас були по них пропозиції, бо ми розуміємо, що це все ж багаж радянського минулого. На обговорення також прийшли жителі цих двох вулиць, які дали зустрічну пропозицію залишити нинішні назви вулиць. По факту, жителі цих вулиць складали більшість на наших обговореннях, тому, відповідно, їхня ініціатива була підтримана більшістю голосів присутніх і пройшла та була врахована до розгляду. Але наголошую, що далі результати громадських обговорень будуть розглядатися на робочій групі з питань перейменування. Робоча група скрупульозно розгляне всі пропозиції і прийме виважене рішення. І, відповідно, винесе на сесію свої рекомендації щодо перейменувань", — сказав Руслан Дейчук.

Першй заступник Коростишівського міського голови Руслан Дейчук (зліва) та заступник Коростишівського міського голови Сергій Бондарчук на громадських обговореннях з перейменування вулиць. Коростишів, Житомирська область, 18 березня 2025 року. Фото: сайт Коростишівського радіо

Щодо двох інших топонімів, запропонованих до перейменування, то на громадських обговореннях місцеві жителі з-поміж інших пропозицій просили підтримати перейменування вулиці Гвардійської на вулицю Національної гвардії. Кілька пропозицій було і по провулку Кооперативному в селі Щигліївка — місцеві жителі попросили підтримати їхню пропозицію про перейменування його на провулок Левади.

Суспільне готове надати можливість озвучити свою позицію усім учасникам цих подій — для цього їм потрібно зв'язатися із редакцією у будь-який зручний спосіб, зокрема, написати на сторінку Суспільного Житомир у мережі Facebook.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції