Перейти до основного змісту

Ракети у середмісті Житомира — для чого їх конструювали та чому вони стали музейними експонатами

У Житомирі на території Національного музею космонавтики імені Сергія Корольова розташовані корпуси двох ракет: Р-5В та Р-12, які є частиною єдиного музейного комплексу. Обидві ракети сконструювали українські вчені в середині ХХ століття. Як демонстраційні зразки наукового досягнення вітчизняного ракетобудування у музеї космонавтики їх встановили незадовго до розпаду Радянського Союзу.

Про це кореспондентці Суспільного Ілоні Касаткіній розповіла завідувачка науково-освітнього відділу Національного музею космонавтики імені Сергія Корольова Лілія Кавун.

За її словами, корпуси ракет Р-5В та Р-12 є частиною музейної експозиції "Космос".

"Корпус однієї із ракет — Р-5В — розташований на подвір'ї музею позаду від бюсту Сергію Корольову. Цю ракету сконструював сам Сергій Павлович Корольов. Це є прототип академічної ракети. Тобто ракети, яка мала винятково наукове призначення. За допомогою серії таких ракет проводилися наукові дослідження за програмою висотної астрофізичної обсерваторії. За допомогою цих ракет досліджували сонце і галактичні об’єкти", — сказала Лілія Кавун.
Лілія Кавун, завідувачка науково-освітнього відділу Національного музею космонавтики імені Сергія Корольова . Суспільне Житомир/Оксана Ковальчук

Корпус ракети Р-5В до фондів музею потрапив від представників Академії наук Радянського Союзу наприкінці 80-тих років минулого століття. Важила така ракета до 30 тонн, — розповіла представниця Національного музею космонавтики.

Ракета Р-5В поблизу експозиції "Космос", Житомир, 19 лютого 2025 року. Суспільне Житомир/Ілона Касаткіна
"Висота підйому цієї ракети сягала до 500 кілометрів. Згодом від ракети відділявся контейнер, який повертав на землю цінну наукову апаратуру, в тому числі 25 касет із фотоплівкою", — сказала Лілія Кавун.

Праворуч від композиції "Космос" розташована колишня бойова ракета — Р-12. Її сконструювали у Дніпропетровську (нині — Дніпро) у конструкторському бюро під керівництвом Михайла Янгеля. Зі слів Лілії Кавун, цю ракету почали розробляти у 1955 році.

Ракета Р-12 розташована праворуч від композиції "Космос" Національного музею космонавтики, Житомир, 19 лютого 2025 року. Суспільне Житомир/Ілона Касаткіна
"Через 4 роки після першого конструювання — в 1959 році — цю ракету взяли на озброєння. Це була перша радянська ракета стратегічної дальності на компонентах пального тривалого зберігання. На основі такої ракети в Радянському Союзі створили новий рід військ — ракетні війська стратегічного призначення", — розповіла завідувачка відділу музею космонавтики Лілія Кавун.
Двигун ракети Р-12 як еспонат зберігається в Національному музеї космонавтики, Житомир, 19 лютого 2025 року. Суспільне Житомир/Ілона Касаткіна

Контейнер для розміщення наукових приладів на геофізичних ракетах, Житомир, 19 лютого 2025 року. Суспільне Житомир/Ілона Касаткіна

Контейнер для розміщення наукових приладів на геофізичних ракетах, Житомир, 19 лютого 2025 року. Суспільне Житомир/Ілона Касаткіна

Таку ракета, каже Лілія Кавун, розташовували на території Куби у 1962 році.

"Радянський Союз розмістив ракети Р-12 на Кубі, — і це викликало так звану Карибську кризу, коли світ був на межі ядерної катастрофи", — додала представниця музею.

Ракету Р-12 у Дніпропетровську створювали молоді інженери, — розповів кореспондентці Суспільного Дар'ї Британ директор Національного центру аерокосмічної освіти молоді Олексій Кулик.

"Вчені створили таку ракету на противагу тій, яку сконструювали під керівництвом Сергія Павловича Корольова. Ракета Р-12 повинна була усунути всі недоліки та суперечності, які не влаштовували військових СРСР при експлуатації ракети Р-5В", — розповів Олексій Кулик.
Олексій Кулик, директор Національного центру аерокосмічної освіти молоді. Суспільне Дніпро

За словами вченого із Дніпра, дальність польоту ракети Р-12 становила більше 2 тисяч кілометрів. Вона призначалася для несення термоядерного бойового заряду.

"Ракети такого класу на початку розвитку ери ракетно-космічної техніки вважалися надзвичайно серйозним, важливим та небезпечним озброєнням, яким можна було стримувати ймовірного супротивника та залякувати, так би мовити, опонентів на політичних переговорах. Враховуючи дальність польоту цих ракет — від півтори до двох тисяч кілометрів максимально — вони відповідно перебували на таких відстанях від країн, які на той момент вважалися потенційно небезпечними для країн блоку НАТО, які тоді були ворогами СРСР", — сказав Олексій Кулик.

Двигун для ракети Р-12 розробляли під керівництвом вченого-українця Валентина Глушка, уродженця Одеси. У 1987 році СРСР і Сполучені Штати Америки уклали міжнародний договір про ліквідацію ракет малої та середньої дальності. У рамках цих домовленостей ракети Р-12 зняли з бойового чергування.

Наприкінці 80-х років минулого століття ракету Р-12 до фондів музею передала одна із військових частин, яка дислокуваласья неподалік Житомира.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції