Перейти до основного змісту

Магнітні бурі та спалахи на Сонці: чому виникають та чи варто їх боятися — пояснюють житомирські фахівці

Магнітні бурі — чому виникають, на що впливають та чи варто їх боятися. Колаж Суспільного/Житомир

7 лютого в Україні зафіксували чергову магнітну бурю. Прилади, які відстежують космічну погоду, показали середній рівень її інтенсивності. У вихідні і, зокрема, в неділю 9 лютого геомагнітні шторми послабшають. Що це за явища, на що впливають та чи можуть завдавати шкоди здоров'ю людей, роботі технічних приладів або довкіллю, — дізнавалися кореспонденти Суспільного у житомирських фахівців.

Коливання магнітних полів на земній поверхні та інші процеси, пов’язані із космічною погодою, фіксують, зокрема, і в Головному центрі спеціального контролю, що на Житомирщині. Провідний інженер установи — старший науковий співробітник Інституту космічних досліджень Олексій Парновський розповів, що магнітні бурі або геомагнітні шторми Земної кулі різної інтенсивності — це постійний процес. Таке природно-космічне явище характерне для всієї планети. І напряму пов’язане із сонячною активністю.

Устаткування для моніторингу фізичних явищ та космічної погоди на території України та Земної кулі у Головному центрі спеціального контролю. Житомирщина, Суспільне Житомир, фото Ірини Остапчук
"Відомо, що наша планета — Земля має своє магнітне поле, на яке впливають різні процеси як всередині, так і в навколоземному космічному просторі. Коли на Сонці стається викид плазми з його верхніх шарів, то він обов’язково рухається у бік Землі, огортає її і взаємодіє з її магнітним полем, а конкретно — з його космічною частиною. У результаті це призводить до різкої зміни магнітного поля Земної кулі, який ми реєструємо як магнітну бурю різної інтенсивності. Такі зміни магнітних коливань нерідко трапляються по декілька разів на добу, а то і частіше", — сказав Олексій Парновський.
У Головному центрі спеціального контролю фахівці стежать за фізичними явищами на території України та Земної кулі. Житомирщина, Суспільне Житомир, фото Ірини Остапчук

Зі слів науковця, такі різкі зміни магнітного поля Землі через спалахи на Сонці можуть призводити до певних складнощів. Геомагнітні шторми заважають поширенню сигналів в іоносфері. Саме тому стається збій у роботі GPS, високочастотного радіозв’язку, інтернету, деяких військових системах раннього виявлення, а також гальмується робота супутників, багатьох технічних приладів, фіксується збій в енергосистемі абощо.

Магнітні бурі можуть виводити із ладу GPS-навігатори. Рixabay.com
"Були випадки, коли через потужні магнітні бурі доводилося перенаправляти цивільні літаки, що пролітали над океанами. Тобто для того, аби запобігти авіакатаст рофі через втрату або переривання зв’язку, рейси під час польотів змінювали. Нерідко літаки через втрату зв’язку із Землею змушені були робити вимушені посадки", — розповів фахівець Головного центру спеціального контролю.
Були випадки, коли через магнітні бурі доводилося перенаправляти цивільні літаки. Рixabay.com

Олексій Парновський каже, що заздалегідь передбачити магнітні бурі практично не можливо. Спалахи на Сонці стаються, коли на його поверхні з’являється велика кількість плям. А відтак спалах може статися у будь-яку хвилину.

Спалах на сонці зафіксували на сайті swpc.noaa.gov. Сайт swpc.noaa.gov

Спалах на сонці зафіксували на сайті swpc.noaa.gov. Сайт swpc.noaa.gov

Результат впливу спалахів на Сонці на Земну кулю зафіксували на сайті swpc.noaa.gov. Сайт swpc.noaa.gov
"Сонце має свій цикл активності. Кожні 22 роки він змінюється, а відтак змін зазнає і його магнітне поле. Відповідно у перші 11 років воно в одній полярності, наступні — в іншій. Накопичення плям напряму залежить від цього. Своїми приладами ми це фіксуємо. Відповідно кожна зміна полярності прямо пропорційна збільшенню або зменшенню кількості сонячних плям, які є джерелами спалахів. Втім викиди після накопичення сонячних плям стаються не обов’язково, а лише за певних умов. Тож, сказати, чи буде викид чи ні, аж поки він не стався, ми поки не можемо: у нас обмежені можливості це спрогнозувати. Тим більше, поки викид плазми дістанеться Землі, він може еволюціонізувати. Проте за цим явищем спостерігають. У світі є ціла наукова система досліджень", — розповів науковець.
За явищами на Сонці та у Космосі спостерігають вчені . Сайт solarham.com

За словами Олексія Парновського, магнітні бурі не впливають на метеорологічну погоду на Землі. Принаймні, поки що це не доведено. Також, з його інформації, людина у своєму організмі не має жодного "датчика", який би прямо чи опосередковано реагував на магнітні бурі. Каже, що фізично швидше вона може відчути на собі хвилю зміни магнітного поля, коли, скажімо, дуже близько стоїть біля потяга метро, який швидко від’їжджає або прибуває до перону. При цьому коливання магнітного поля для її відчуття будуть у сотні разів більші, ніж при найсильнішій магнітній бурі, яка тільки буває.

Людина у своєму організмі не має "датчиків" реагування на магнітні бурі. Рixabay.com
"Науково доведено, що людина без спеціальних інструментів не може відстежити геомагнітні шторми, пов’язані саме із викидами плазми на Сонці. Інше питання в тому, що ці магнітні бурі можуть спричиняти дещо інші ефекти та вплив середовища, на які людина реагує. І це може де-факто впливати на її фізичне або емоційне самопочуття", — сказав провідний інженер Головного центру спеціального контролю Олексій Парновський.

Заступниця медичного директора Житомирського центру первинної медико-санітарної допомоги Галина Перчик Суспільному розповіла, що найбільше на магнітні бурі реагують люди із захворюваннями серцево-судинної та кістково-м’язової систем. Це, зокрема, такі захворювання як гіпертонія, стенокардія, артрит, артроз, остеохондроз та інші.

"Магнітні бурі можуть викликати у таких пацієнтів головний біль та "стрибки" тиску, а також більш посилені прояви хронічних хвороб. Також це може проявлятися як стан запаморочення, слабкість, нудота, посилене серцебиття тощо", — сказала медикиня.
Галина Перчик, заступниця медичного директора Житомирського центру первинної медико-санітарної допомоги. Суспільне Житомир

Зі слів Галини Перчик, у моменти, коли фіксують або попереджають про магнітні бурі, люди частіше звертаються до лікарів за медичною допомогою та додатковою консультацією сімейних лікарів.

"Як правило, до лікарів у такі періоди більше приходять пацієнти із хронічними захворюваннями. Але профілактичних дій, як таких, протягом цих днів для таких пацієнтів лікарі не проводять. Це просто звичайні рекомендації, зокрема, більше контролювати показники артеріального тиску, пульсу, загального стану, а також, за можливістю, не піддаватися стресам, не давати собі зайвих фізичних навантажень та протягом тривалого часу не перебувати на сонці", — розповіла Галина Перчик.

Лікарка також сказала, що наукового підтвердження того, що певне погіршення стану пацієнтів напряму пов’язане із впливом магнітних бур, у лікарів немає. Але лікарі вже знають: коли є інформація про ймовірні зміни в атмосфері, то кількість пацієнтів із хронічним захворюваннями зростатиме, а відтак вони частково пов’язують погане самопочуття пацієнтів саме із цим явищем.

Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp

Топ дня
Вибір редакції