На Житомирщині стартував проєкт із розповіддю про 12 жінок-землячок, які жили в різні часи і зробили внесок у розвиток української культури, науки, мистецтва та державності. В рамках проєкту "Інтерактивний музей "Голоси жінок Житомирщини" за допомогою штучного інтелекту були згенеровані фотопортрети героїнь та створені ростові фігури, а також записані розповіді про кожну з персоналій.
Про це в ефірі Українського радіо Житомир розповіли Оксана Давиденко, очільниця громадської організації "Скриня корисних справ", яка реалізує даний проєкт, і координаторка проєкту Інна Палько.
Минулого року в Україні відзначили 140 років українського жіночого руху, але український жіночий рух рухається далі, сказала Інна Палько.
"Мета проєкту — провести паралель між історією та сучасністю і підсвітити діяльність жительок Житомирщини, які чимало робили для того, щоб змінювати світ на краще, просувати жіночі права, підтримувати гендерну рівність, освітні права. Ми розповідаємо про 12 особистостей, але ми абсолютно впевнені, що цей список не є вичерпним. Його можна доповнювати і учасницями, в тому числі, які багато роблять для нашої з вами батьківщини. І це наше надзавдання – говорити про тих, хто сьогодні дуже багато працює для нас з вами", — сказала Інна Палько.
Координаторка проєкту розповіла, що під час вибору героїнь інтерактивного музею було проведене дослідження. За словами Інни Палько, автори проєкту зіткнулися із проблемою малої кількості фотографій або їхньою низькою якістю.
"Тому ми віднайшли креативне рішення — відтворили зображення героїнь за допомогою штучного інтелекту. Звісно, під керівництвом історикині, яка дуже скурпульозно і надзвичайно детально прослідковувала, щоб ми витримали час, епоху, костюми, навіть, капелюшки і ґудзики", — сказала координаторка проєкту.
Інна Палько також розповіла, що для соцмереж штучний інтелект "оживив" героїнь, які ніби зійшли із фотопортретів — посміхаються, рухаються і, навіть, читають книги. І вони отримали свій голос — історії героїнь були озвучені в аудіоформаті, ці розповіді можна послухати на Ютуб-каналі громадської організації "Скриня корисних справ".
Оксана Давиденко в радіоефірі сказала, що велику допомогу в реалізації проєкту надала історикиня Вікторія Венгерська, яка консультувала ініціативну групу під час створення історій героїнь. І дуже важливо, що інтерактивний музей дасть змогу говорити про тих жінок, про яких говорили мало або не говорили взагалі, або говорили в якомусь такому ключі, в якому їх просто традиційно знали, сказала голова ГО.
"Якщо говорити про персоналії, то почну з Олени Пчілки, нашої дуже видатної землячки. Її зазвичай представляють або як мати Лесі Українки, або як дуже формальну персону. Для мене вона раніше теж не була такою живою і цікавою. Але завдяки цьому проєкту ми побачили, що радянській владі було дуже вигідно зробити з цієї жінки якийсь формальний образ. А життя в неї просто колосально цікаве, наповнене і через радянську владу — трагічне", — розповіла Оксана Давиденко.
Серед героїнь є політикиня Ванда Щековська, яка була обрана в місцеві органі влади в Житомирі. За слів Оксани Давиденко, її раніше, навіть, не згадували. І інформацію про неї для проєкту знайшли не в місцевих, а в польських джерелах. Також можна буде дізнатися історію, зокрема, Віри Нечаєвської, громадської діячки, членкині Української Центральної Ради; історію Наталії Оржевської, благодійниці та волонтерки; історію Надії Овсянікової, освітянки, директорки Житомирської гімназії; Наталії Скорульської, видатної української балерини і балетмейстерки, авторки лібретто до балету "Лісова пісня".
Очільниця ГО розповіла, що наступним етапом проєкту буде створення ростових фігур героїнь, їхнє представлення і розповідь про героїнь у форматі модерованих дискусій у чотирьох містах — Житомирі, Звягелі, Бердичеві і Коростені.
"Під час проведення інтерактивних презентацій ми будемо збирати живі історії від сучасниць — учасниць заходів, котрі беруть активну участь у житті громад. Живі історії допоможуть поєднати образи жінок минулого і сучасності, показати жіночий рух у динаміці", — сказала Оксана Давиденко.
Інна Палько розповіла, що зібрані під час модерованих зустрічей історії будуть зреалізовані в документальному театрі, який відбудеться у травні.
"Ми запрошуємо всіх охочих доєднатися, відвідати, почути і побачити ці історії. Звичайно, в документальному театрі основний акцент буде зроблений уже на сучасниць — тих, хто багато чого робить для лідерства і для нашої області та Житомира", — сказала Інна Палько.
Координаторка проєкту "Інтерактивний музей "Голоси жінок Житомирщини" додала, що проєкт реалізовується за підтримки міжнародного благодійного фонду "Український жіночий фонд".
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp