У Житомирі планують впровадити нову систему централізованого оповіщення, яка має забезпечити своєчасне та точне інформування жителів громади у разі надзвичайних ситуацій.
Про це у прессцентрі Житомирської міської ради повідомив заступник Житомирського міського голови Олег Смаль.
За його словами, відповідно до концепції розвитку та технічної модернізації систем централізованого оповіщення, затвердженої Кабінетом Міністрів України ще у 2018 році, реалізація нової системи оповіщення у Житомирі є обов'язковою. Для Житомирської громади термін виконання заходів продовжено до грудня 2026 року.
"Уся апаратура системи оповіщення на території громади була виготовлена та встановлена ще у 60-х роках минулого століття. Відтоді жодних серйозних оновлень не проводилося. Технічне обладнання морально та фізично застаріло, вичерпало свій ресурс і більше не випускається. Це ускладнює ремонт і значно підвищує витрати на обслуговування. Крім того, система працює винятково за рахунок електромереж, і у разі їх відключення, сирени не функціонують. Блоки керуються від дротових ліній зв'язку, які також зношені. Навіть ті, що залишаються в роботі, дають збої під впливом складних погодних умов", — сказав Олег Смаль.
Нині оповіщення міста здійснюється подачею звукового сигналу централізовано 39 системами і електросиренами.
"Важливість оповіщення населення стала очевидною у період повномасштабного вторгнення Росії. Лише у 2024 році сирени у місті спрацьовували 442 рази, а за весь період війни — 1323 рази. Однак через зношеність обладнання часто виникали збої — від пориву телефонних ліній до виходу з ладу двигунів сирен", — поінформував заступник Житомирського міського голови.
За його словами, нова система має переваги перед старим аналогом.
"Головною перевагою сучасної системи перед старим радянським аналогом буде те, що вона за лічені секунди передаватиме не лише сигнал тривоги, а й детальні голосові повідомлення щодо характеру загрози: ракетна атака чи хімічна небезпека. Система буде повністю автоматизованою, захищеною від зовнішніх факторів, і зможе працювати навіть в умовах екстремальних ситуацій завдяки декільком каналам зв'язку: інтернет, мобільний зв'язок, супутниковий чи радіозв'язок", — повідомив Олег Смаль.
"У систему можна буде закладати будь-які тексти, які будуть актуальними, виходячи з прогнозу надзвичайних ситуацій, які матимуть місце на території Житомира. Більше того, оператор зможе сам, взявши мікрофон, якщо інформація виходитиме за межі запрогнозованих ситуацій, передати будь-яку інформацію. При новій системі оперативним групам поліції не потрібно буде їздити по місту, щоб передати містянам спеціальні текстові повідомлення. У разі надзвичайної ситуації система сама вирішить і визначить ступінь небезпеки для населення і автоматично передасть необхідну інформацію", — додав начальник управління з питань надзвичайних ситуацій Житомирської міської ради Микола Дідківський.
У Вінниці та Кривому Розі така нова система оповіщення населення вже функціонує. Розпочато її будівництво у Луцьку та Кременчуці.
На засіданні робочої групи з впровадження місцевої автоматизованої системи централізованого оповіщення населення у Житомирі Микола Дідківський зазначив, що у місті почали працювати у цьому напрямку ще у 2024 році.
"Ми вже внесли зміни до програми і визначилися з тим, хто буде замовником, хто утримуватиме цю систему. Ми створили робочу групу. У 2024 році на засіданні виконавчого комітету затвердили Положення про нову систему, тобто які функції фактично вона має виконувати. Тепер нам потрібно конкретно починати роботу вже з залученням фахівців, з залученням коштів для того, щоб рухатися далі. Діюча система буде збережена і фукціонуватиме окремо від тієї системи, яку ми будемо будувати, до кінця війни. Плюс шість місяців. Після цього вона має припинити свою роботу, і ми будемо зобов'язані перейти на нову систему оповіщення нашого населення", — сказав Микола Дідківський.
17 квітня 2024 року Суспільне повідомляло, що виконком Житомирської міськради підтримав проєкт рішення щодо оновлення автоматизованої системи оповіщення населення.
Також Суспільне розповідало, що 23 січня на Житомирщині в тестовому режимі в рамках пілотного проєкту система оповіщення населення про загрозу з повітря почала працювати диференційовано по районах.
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp