Добігає кінця 2024 рік. В останній його день Суспільне Житомир публікує добірку із десяти матеріалів зі свого сайту, які цьогоріч привернули найбільшу увагу наших читачів. Завтра вже 2025-й, а сьогодні пропонуємо разом з нами пригадати найцікавіші інформаційні події року, що минає.
Відставка командира 115 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ в Житомирській області
Третього березня на сторінці у Facebook 115 окремої бригади Сил територіальної оборони ЗСУ в Житомирській області з'явилося повідомлення полковника Віталія Маковського про те, що він залишає посаду командира цієї бригади в Збройних Силах України. Маковський написав, що пишається тим, що мав честь очолювати великий, потужний і бойовий колектив упродовж двох років.
Згодом стало відомо, що замість Віталія Маковського бригаду очолив Сергій Бойко, на представленні якого голова Житомирської ОВА Віталій Бунечко вручив Віталію Маковському почесну відзнаку “За заслуги”.
Затримання на львівській митниці автівок житомирської волонтерки, яка везла їх з Польщі для українських військових
22 лютого волонтерці з Житомира Юлії Качанюк на митниці в пункті пропуску Рава-Руська на Львівщині не віддали два авто, які вона везла з Польщі для українських військових.
"Нам ці автівки не віддали до з'ясування обставин. З'ясувалося, що їм не подобається благодійна організація, на яку вони були завезені. Ніч нас перевіряла СБУ — ми надавали докази, що ми є волонтери. Вони з нас сміялися, мовляв, як такі машини можуть йти на військо. Ми відповіли, що якими були побажання військових, такі авто і веземо. Нас протримали нормальну кількість годин в холодних умовах на митниці. Зранку випустили з речами, листами і словами про те, що ми 22 лютого зможемо приїхати і забрати машини", — розповідала тоді Юлія Качанюк.
22 лютого волонтерка приїхала забирати авто, але їй сказали, що автівки не віддадуть, бо їх передали СБУ, прокуратурі і поліцію і тепер справою цих автівок займатимуться вони.
Зі слів Юлії Качанюк, правоохоронці запідозрили громадську організацію "Героям слава", яка робила відповідні супровідні листи волонтерці, в тому, що вони торгують автівками, які переправляють з-за кордону.
У Львівській митниці прокоментували ситуацію і пообіцяли посприяти тому, аби автівки повернули.
Суспільне після того неодноразово цікавилося у Юлії Качанюк, чи повернули їй автівки, і волонтерка щоразу відповідала, що авто все ще не повернули.
Перехід до ПЦУ релігійної громади села Садове Старосілецької громади: до церкви викликали поліцію
17 березня релігійна громада села Садове провела збори і заявила про вихід з УПЦ МП і перехід до Православної церкви України. Під час зборів виявили, що в храмі зникло церковне начиння, тому на місце викликали поліцію.
Священик отець Георгій, який до цього був настоятелем Свято-Хресто-Воздвиженського храму від УПЦ МП, у коментарі Суспільному назвав збори та перехід релігійної громади села Садове до ПЦУ рейдерським захопленням храму і сказав, що чашу, про зникнення якої йшла мова, він забрав, бо купував її власним коштом.
У самому ж храмі на одній із стін був розпис із російським царем Миколою ІІ і його родиною, який після переходу до ПЦУ закрили іконою Божої Матері.
Затримання командира однієї з військових частин Житомирщини
У серпні Державне бюро розслідувань повідомило про затримання командира однієї з військових частин Житомирщини, якого запідозрили у перевищенні службових повноважень. За версією слідства, військовий змушував підлеглих робити ремонт у своєму будинку та будувати магазин. За це командир упродовж кількох місяців забезпечував підлеглим безперервну виплату грошового забезпечення, а також надбавок та премій.
Військового затримали та повідомили про підозру у перевищенні влади та службових повноважень, вчиненому в умовах воєнного стану, що заподіяло істотну шкоду
Заміна "копійки" на "шаг": історія шагів від XVII століття до сучасної України
2 вересня Національний банк України запропонував змінити назву монети з "копійка" на "шаг" як частину процесу дерусифікації та відновлення національних традицій. В інтерв'ю Суспільному Житомир викладач історії Сергій Фанкін пояснив, що таке "шаги", розповів про їхній історичний контекст і значення цієї пропозиції та про те, що рішення запровадити українські шаги у 1918 році було прийняте саме в Житомирі.
Продовження історії дівчинки, яку бабуся залишила у торговому центрі в Житомирі: дівчинку разом із братиками вилучили з сім'ї
У 2023 році Суспільне розповідало історію 4-річної Олександри, яку бабуся покинула в одному з торговельних комплексів Житомира. У 2024 році ця історія мала продовження: дівчинку разом з трьома її братиками вилучили з родини. У січні 2024 року кореспонденти Суспільного дізналися, що рідна матір залишила дітей близько пів року тому на одну з жительок села Селянщина Черняхівської громади.
10 січня усіх чотирьох дітей, яких працівники соціальних служб вилучили у жительки села Селянщина, доставили до Житомирської обласної дитячої лікарні, де їх оглянули лікарі.
Виселення переселенки з Херсонщини із гуртожитку для ВПО
У березні переселенка з Херсонщини Анастасія Хлєбосолова, чоловік якої, з її слів, воював на той час на авдіївському напрямку, розповіла Суспільному, що її виселили із гуртожитку для вимушених переселенців у Хорошеві. З її слів, 4 березня на дверях її кімнати зламали замки і винесли на коридор всі речі, сказавши їх забрати.
"Мені зателефонувала дільнична з поліції і сказала: ви жодних документів не підписували, у вас є 5 хвилин, щоб приїхати і забрати свої речі. Я сказала, що я в Житомирі і не маю змоги так швидко приїхати. Дільнична мені сказала: ну, тоді вона (директорка благодійного фонду "Валькірія" Ірина Лук'янчук — ред.) тут господиня, це її. Я сюди приїхала упродовж 40 хвилин — мої речі вже всі в коридорі. Я написала заяву в поліцію, в прокуратуру. Зателефонувала селищному голові, а він сказав: викликайте поліцію. Я йому сказала, що поліція нічого не може зробити, але мою кімнату зламали і винесли речі. На що селищний голова відповів: тоді я тим більше нічого не можу зробити", — розповідала тоді журналістам Суспільного Анастасія Хлєбосолова.
Директорка благодійного фонду "Валькірія" Ірина Лук'янчук у коментарі Суспільному тоді підтвердила, що речі Анастасії Хлєбосолової 4 березня у присутності дільничної поліцейської винесли на коридор гуртожитку для переселенців. Причиною, з її слів, стало те, що Анастасія там фактично не жила.
"До нас приїхали 20 нових людей, яких треба поселити і які раді будь-якому житлу. Анастасія тут, фактично, і не жила. Ще 8 місяців тому я запропонувала Анастасії кімнату. Сказала їй, що ось є кімната — робіть по-своєму як хочете. Вона тоді посміялася і пішла. Минув час, коли ми вже зробили ремонти, поставили вікна, Анастасія прийшла і спитала, чи можна, щоб вона тут жила. Я сказала: звісно, можна — є вільні кімнати, беріть і живіть. Кімнату речами вона заселила, але сама вона тут не жила. Може, кілька ночей тут переночувала і все. А в мене є люди, яким потрібно місце. От у мене приїхала людина прямо з Авдіївки і вона рада тому, що я дала їй будь-яке житло. Так, Анастасія мені дзвонила і я не брала трубку, бо дзвонили кожні 20 хвилин, а я вагітна і в мене хворе серце", — говорила тоді волонтерка.
Докладніше цю історію можна перечитати за посиланням, вказаним нижче.
Житель Житомирщини, засуджений за державну зраду, дав згоду на обмін у Росію
У липні 2024 року стало відомо, що житель Житомирщини Сергій Климчук, засуджений за державну зраду, дав згоду на обмін у Росію. Сергій Климчук на той час був єдиним представником Житомирської області у переліку засуджених російських агентів, зрадників і колаборантів, які співпрацювали або допомагали російським окупаційним силам у війні проти України і погодилися на обмін. Таймер під профілем кожного з них на сайті показує час, протягом якого вони чекають на обмін.
У Житомирі учениця ліцею №23 Софія Тарнавська склала всі 4 тести НМТ на 200 балів
Софія Тарнавська склала національний мультипредметний тест без жодної помилки та отримала максимальні 800 балів. У 2024 році такий результат став єдиним у Житомирській міській територіальній громаді.
Журналісти Суспільного поспілкувалися з Софією, яка розповіла, що 200 балів ніколи не були її головною метою, до тесту вона підійшла як до можливості довести собі, що за бажання здатна досягнути максимального результату.
Популярні імена малюків у першій половині 2024 року на Житомирщині
У відділі державної реєстрації актів цивільного стану у Житомирській області журналістам Суспільного розповіли, які імена малюків були популярними у першій половині 2024 року на Житомирщині.
Жителі Житомирщини найчастіше обирали для своїх дітей такі імена:
- для хлопчиків — Андрій, Артем, Богдан, Владислав, Володимир, Всеволод, Данило, Дем'ян, Захар, Євген, Євгеній, Макар, Максим, Марк, Мирон, Мирослав, Михайло, Назар, Нікіта, Олександр, Орест, Роман, Тарас, Тимур, Юрій, Ярослав;
- для дівчаток — Аделіна, Аліна, Аліса, Ангеліна, Аріна, Валерія, Вероніка, Вікторія, Владислава, Дар'я, Евеліна, Еліна, Емілія, Єлизавета, Злата, Зоряна, Ілона, Каріна, Кароліна, Катерина, Kipa, Мілана, Мирослава, Олександра, Поліна, Уляна.
Також були популярними біблійні імена: Давид, Матвій, Тимофій, Авель, Адам, Анна, Варвара, Єва, Марія, Софія, Соломія.
Що стосується рідковживаних та оригінальних імен, то на Житомирщині зареєстрували такі:
- для хлопчиків — Авенір, Адріан, Акім, Аслан, Ахмет, Владлен, Герман, Гордій, Давір, Дамір, Даміан, Дамир, Даніель, Данієль, Елізар, Ельмір, Еміліан, Еней, Ерік, Ітан, Йонатан, Климентій, Лев, Левко, Леон, Лукіан, Любомир, Мар'ян, Матей, Метео, Мілан, Мирон, Нолан, Остап, Остін, Платон, Радомир, Рангар, Рувим, Самір, Святогор, Северин, Тенгіз, Тихон, Фарід, Яніслав, Яремій;
- для дівчаток — Августа, Агата, Аделія, Адель, Айсель, Аміна, Аміра, Амелія, Амєлія, Аріана, Аріна, Божена, Варвара-Тамара, Василина, Віолетта, Вірсавія, Віталіна, Дана, Даніела, Даяна, Елізабет, Еліна, Емма, Єсенія, Іванна, Інгрід, Каміла, Лаура, Лея, Ліза, Маріам, Марта, Мілана, Мілєна, Мішель, Мія, Меланія, Нана, Ніка, Ніколь, Ноеліна, Ноомі, Нонна, Олівія, Орислава, Рената, Саміра, Стелла, Суламіта, Теона, Тея, Устина, Христина, Яна, Ярина
Від імені усієї команди Суспільного Житомир дякуємо нашим читачам за цікавість та довіру до роботи Суспільного. Ми працюємо для вас і разом з вами. Дякуємо Збройним силам України за цю можливість.
До зустрічі у новому 2025 році!
Підписуйтеся, читайте, дивіться новини Житомирщини на наших платформах тут:
Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube | WhatsApp