Інклюзивна кімната в житомирській бібліотеці: книги Брайлем та тактильне мистецтво

У Житомирській обласній бібліотеці для дітей та юнацтва понад п'ять років працює інклюзивна кімната. Вона створена для людей з інвалідністю, де відвідувачі можуть тактильно відчути різні текстури, ознайомитися з книгами шрифтом Брайля і "побачити" картини на дотик.

Про це Суспільному розповіла виконувачка обов’язків директора Житомирської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва Лариса Мозгова.

За її словами, інклюзивну кімнату отримали у подарунок від освітнього проєкту "Арсенал ідей".

"Ми б забрали всі експонати, але для цього потрібна була велика площа. Ми дуже вдячні, що, враховуючи нашу роботу з інклюзією, саме зі школою-інтернатом для слабозорих дітей, отримали ці експонати. Вони стали справжньою родзинкою не тільки для людей із проблемами зору, а й для всіх, хто хоче зануритися в світ інклюзії", — повідомила Лариса Мозгова.

Лариса Мозгова, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир

Лариса Мозгова розповіла, що бібліотека працює над поповненням книжкового фонду шрифтом Брайля. Завдяки підтримці благодійників, колекція поповнилася унікальними виданнями, серед яких книга про Чорнобиль місцевого автора Михайла Жайворона.

"Наш фонд шрифтом Брайля формується вже давно, і багато благодійників допомагають його розширювати. Однією з найцінніших книг є остання праця Михайла Жайворона про Чорнобиль, видана за грант Угорщини. Крім того, у нашій інклюзивній кімнаті є магнітні дошки, де діти можуть створювати власні картини. Це особливо важливо для дітей з порушеннями моторики, адже дошки м'які й безпечні. Це зручно як для дітей, так і для їхніх батьків", — поділилася виконувачка обов’язків директора Житомирської обласної бібліотеки для дітей та юнацтва.

Книжки шрифтом Брайля, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Зі слів Лариси Мозгової, бібліотека також займається оцифруванням і озвученням книг, щоб полегшити доступ до літератури в інтернеті. На сьогодні оцифровано понад 90 книг, що дозволяє дітям з порушенням зору читати їх в онлайн-форматі.

"У цій кімнаті працюють виключно наші працівники. Більшість із них регулярно проходять курси, щоб навчитися працювати з людьми та дітьми з інвалідністю, адже ми орієнтуємося саме на таких дітей. Крім того, у цій кімнаті проходили заняття з вивчення жестової мови", — сказала Лариса Мозгова.

Книжки відруковані звичайним шрифтом та шрифтом Брайля, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Лариса Мозгова поділилася, що у бібліотеці планують вдосконалювати інклюзивну кімнату, додаючи нові елементи — можливість малювання на піску. Однак, найбільша проблема — це фізична безбар'єрність, адже будівля є пам'яткою архітектури, що ускладнює її реконструкцію для доступу людей на візках. Наразі інклюзивну кімнату щодня відвідують понад 50 людей, також постійно проводяться онлайн-екскурсії.

"Інклюзивна кімната відкрита для всіх охочих. До нас можна прийти на екскурсію в будь-який час. Вона повністю безкоштовна для всіх жителів Житомира і не тільки", — говорить Лариса Мозгова.

Дитині показують стенд з вивчення тактильності, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Мама дитини з інвалідністю Мар'яна Дідківська розповіла, що з сином нещодавно почали відвідувати заняття в інклюзивній кімнаті, але вже помітили позитивні зміни.

"Моєму синові найбільше подобається торкатися стендів. Він адаптується, вже звикає до цієї кімнати, знає, де що розташоване, і сам вибирає, що йому подобається. Дитина вже почала розрізняти тканини, фігурки, які ми бачили, він пізнає їх і навіть показує на інших картинках", — сказала Мар'яна Дідківська.

Мар'яна Дідківська, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир

Мар'яна Дідківська з сином, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Анна відвідує бібліотеку вже понад чотири роки. Вона розповіла кореспондентам, що випадково дізналася про інклюзивну кімнату і відразу ж зацікавилася нею. Найбільше їй подобається стенд застарілої техніки, на якому представлені телефон і комп'ютерні клавіші.

"У цій кімнаті мені подобається стенд, де можна все поклікати. Там можна доторкнутися до різних предметів. Є навіть розетка, і всі маленькі діти хочуть погратися з нею, щоб зрозуміти, що це не варто робити", — пояснила Анна.

Анна, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Стенд застарілої техніки, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Кімната створена не лише для читання, але й для взаємодії людей з різними можливостями. Відвідувачка бібліотеки Вікторія Шевчук поділилася своїми враженнями від тактильних картин, які роблять мистецтво доступним для незрячих.

"Це дуже цікавий простір. Зокрема, ви бачили тактильну картину? Це гарний приклад того, як можна зробити недоступне доступним для незрячих. Тут також є чудові книжки шрифтом Брайля, які містять тексти як шрифтом Брайля, так і звичайним шрифтом на сусідніх сторінках. Це дуже класно, адже незряча і зряча людина можуть разом читати", — сказала Вікторія Шевчук.

Вікторія Шевчук, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

За словами Вікторії Шевчук, у цій кімнаті для неї стало відкриттям тактильне сприйняття картини Малевича, яку може "побачити" незряча людина.

"Ця картина має свою легенду: кожен колір в ній позначено певною текстурою і підписано шрифтом Брайля. Тобто, ти читаєш, який колір відзначено якою текстурою, і, торкаючись, можеш уявити, де що знаходиться і який колір позначений", — розповіла Вікторія Шевчук.

Вікторія Шевчук тактильно вивчає картину Казимира Малевича, Житомир, жовтень 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Книжка відрукована звичайним шрифтом та шрифтом Брайля, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Дитина знайомиться зі стендом застарілої техніки, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Інклюзивна кімната в житомирській бібліотеці, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Дитина знайомиться зі стендом застарілої техніки, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Анна пробує на дотик картину, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Картини Малевича для тактильного сприйняття, Житомир, 3 жовтня 2024 року. Суспільне Житомир/Володимир Жабровець

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube