Особистості минулого і сучасності різних національностей, професій та віросповідань. Своєю працею, винаходами та творчістю вони зробили цей світ кращим. Науковиця Марія Копачевська народилася у Житомирі та працювала агрометеорологинею. Суспільне продовжує розповідати про видатних людей, які були нашими земляками.
На жаль, збереглося мало інформації про жінок-науковиць родом із Житомирщини, і Суспільне звернулося за допомогою у підготовці матеріалу до старшої наукової співробітниці Житомирського обласного краєзнавчого музею Оксани Бойко, яка є експерткою з історії життя і праці видатних науковиць із Житомирщини.
Марія Ніконорівна Копачевська жила і працювала у роки Другої світової війни, і її робота фактично допомагала людям виживати у скрутні часи, адже вони могли прогнозувати і отримувати більші і кращі врожаї, мати більше їжі.
Марія Никанорівна Копачевська народилася 25 лютого 1891 року в родині, яка фактично була науковою інтелігенцією. ЇЇ рідні заснували метеостанцію у Житомирі, тож, із самого дитинства вона зростала в атмосфері науки, їй це було цікаво і стало справою її життя.
Початкову освіту отримала у Житомирі, де закінчила у 1908 році 8-й додатковий клас Житомирської жіночої гімназії з золотою медаллю і набула звання домашньої наставниці. З 15 років їй довелося підзаробляти приватними уроками.
Високоерудована і освічена Марія була не лише науковицею, але й працювала в музейній справі та викладала. Зокрема, вона працювала у Волинському національному дослідницькому музеї та читала курс ботаніки у Житомирському інституті народної освіти.
Створила майже п'ять десятків робіт, присвячених дослідженню, вимірюванням ґрунтів, повітря і осадів, вивчала заморозки та інші природні явища. Колись для досліджень не було стільки технологічних засобів, як зараз, але створені вченою праці досі мають вплив на на сучасну метеорологію.
Марія працювала в Київському управлінні гідрометеорологічної служби, у Гідрометеорологічному науково-дослідному інституті та мала спеціальність агрометеоролога.
“Наприкінці 1931 року її відкомандирували у розпорядження Головного комітету гідрометеослужби до Москви для виконання спеціального завдання з вивчення причини загибелі озимих культур в лабораторії штучного клімату. 3 липня 1932 року Марія Никанорівна почала працювати у Всесоюзному інституті цукрової промисловості, який знаходився у Києві. Там вона працювала до окупації Києва німецькими військами. Вона не мала можливості евакуюватися по причині важкої хвороби матері-інваліда. Залишилася в окупованому Києві з 1941 року по 1943 роки і працювала в Інституті селекції і ґрунтознавства у відділі агрометеорології. У 1943 році внаслідок насильного виселення з Києва окупаційною владою два місяці провела в Житомирі, де працювала спостерігачем метеорологічної станції. Після звільнення Житомира повернулася до Києва і почала працювати в управлінні гідрометеорологічної служби Київського військового округу, де отримала посаду старшого інженера-метеоролога. А з червня 1944 року знову відновилася на роботі у Всесоюзно-науковому дослідному інституті цукрової промисловості на посаді старшого спеціаліста-агрометеоролога. Її повністю поглинула робота. Вона, фактично, працювала, щоб люди були не голодні у важкі воєнні роки, щоб могли вирощувати озимі культури”, — розповіла Оксана Бойко.
Марія Копачевська була агрометеорологом, і основна робота вченої робота полягала у зведенні даних метеостанцій, які були розташовані у районах, де вирощували цукровий буряк, у складних кліматичних характеристиках в окремих регіонах. Хоча вона жила і працювала у різних містах, більшу частину життя провела в Житомирі, і внесла сюди свій великий, важливий вклад: вона очолювала і підтримувала роботу житомирської метеостанції у будинку, облаштованому її рідними. Цей будинок досі працює як гідрометеостанція, тут знаходиться відділ гідрології Житомирського обласного центру з гідрометеорології.
Внесок у розвиток сучасної історії жінок-науковиць минулого досі залишається непомітним, тому важливо розповідати про видатних жінок. Житомирські активістки створили проєкт "Жінки, котрі творили історію", у якому, як повідомляло Суспільне, розповідають про 9 жінок із Житомира, діяльність яких пов'язана з різними сферами: наука, політика, культура, мистецтво, література, громадська діяльність.
Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах: