У Бердичеві на Житомирщині планують закрити дві гімназії: що буде із педколективом

16 травня 2024 року на сайті Бердичівської міської ради Житомирщини опублікували проект рішення про ліквідацію двох навчальних закладів через недофінансування – гімназій №6 та №14. Учням пропонують перейти до інших шкіл, директорів та педагогів планують скоротити. Кореспонденти Суспільного побували у Бердичеві, аби дізнатись, що про це думають педагоги та батьки учнів.

Начальниця управління освіти і науки Бердичівської міської ради Валентина Адаменко розповіла кореспондентам Суспільне Житомир, що продовжує зменшуватись кількість учнів, що призводить до недофінансування освітньої субвенції. З її слів, якщо раніше кількість учнів доходила до 15 000, сьогодні це 8000.

"В грудні 2023 року на галузь освіти було виділено понад 193 мільйони. Із державної субвенції нам надійшли 165 мільйонів. У державі є одна формула виділення освітньої субвенції, яка йде для усіх закладів освіти. І перше, що вимагається, це наповнення класу у 27,5 дітей. У нас, на жаль, є класи, де і 10 дітей, тому що діти повиїжджали", — сказала Валентина Адаменко.

Посадовиця розповіла, що у кожному мікрорайоні Бердичева є по декілька шкіл. З її слів, на початку року вона порахувала субвенцію і школи і тоді стало зрозуміло, що із таким фінансуванням і наповненням класів буде мінус шість шкіл. Тоді вистачає субвенції, або потрібно зводити класи.

Мама першокласниці гімназії №6 Юлія Самотес розповіла, що 17 травня дізналась, що хочуть закрити їхню школу, а дітей і вчителів перевести до гімназії №17.

"Батьки проти, у нашій школі майже 400 дітей, наших дітей виставляють за двері. І нам тепер треба їхати у місто. Якщо батьки на роботі, то дитина буде сама добиратися. А це дорога і це небезпечно. А якщо перейти до гімназії №17, то там теж дітей багато, і наші діти там точно не помістяться", — сказала Юлія Самотес.

Мама учениці гімназії №6 Надія Сінько розповіла, що в цій школі у неї навчалося двоє дітей, одна дитина ще навчається у 6 класі.

"Ми, батьки, проти закриття шкіл і садочків у Бердичеві. Ми знаємо, що складна демографічна ситуація, але ми просимо міську владу просити кошти зверху. Ми здаватися не будемо. Повірте, дуже багато переваг у маленьких школах", — сказала Надія Сінько.

У Юлії Рижко 12-річна донька Вікторія навчається у 6-А класі гімназії №6. Жінка каже, що хотіла б запитати міську раду, чому саме ця школа.

"Наша школа не є найгіршою, у школі зроблені ремонти, туалети. У місті є школи, де набагато гірше, де діти відвідують туалети на вулиці", — сказала Юлія Рижко.

Директорка гімназії №6 Людмила Патій розповіла, що у гімназії навчається 340 дітей, працює 58 працівників. З її слів, їм запропонували стати філією 17 гімназії.

"Це для того, щоб не було директора і не було заступників — економлять на заробітній платі. А тут вони залишаються. У мене душа болить, як залишаться без керівництва, якщо не дай Бог, щось сталося з дитиною. Мене більше всього турбують діти і педколектив, що за моєю спиною, який на сьогоднішній день, дуже спроможний", — сказала в коментарі Суспільному Людмила Патій.

Вчителька української мови і літератури гімназії №6 Наталія Корбут сама закінчувала цю школу і працює в ній з 1998 року.

"Мені дуже боляче. Моя позиція як вчителя чітка: школу потрібно зберегти. Домашня, затишна школа і забирати сьогодні з цього мікрорайону нашу школу це неприпустимо. Зрозуміло, що якщо буде закриття школи, то 56 її працівників, педагоги, техпрацівники і увесь колектив залишиться без роботи. У Бердичеві зараз знайти роботу в принципі нереально. А педагогу взагалі неможливо, бо скорочення відбувається по всіх школах", — сказала вчителька з бердичівської гімназії №6 Наталія Корбут.

Бердичівська гімназія №17 розрахована на 960 учнів, наразі там навчається 605, розповіла директорка гімназії №17 Людмила Харитонова.

"Якщо прийдеться нам навчати ще й учнів 6 гімназії, то це ж наш мікрорайон і це учні нашого мікрорайону. І ми врахуємо ті всі особливості, які будуть характерні для контингенту цих дітей, для того, аби і батьки залишилися задоволеними. І якщо буде така можливість працевлаштувати вчителів цього закладу", — сказала директорка гімназії №17 Людмила Харитонова.

Гімназія №14, де наразі нараховують понад 200 учнів разом із тими, хто навчається дистанційно, на початку повномасштабної війни постраждала від вибухової хвилі. Сьогодні приміщення ремонтують за кошти Міжнародної організації ООН. Директор гімназії №14 Олександр Григорцевич каже, що пропозиція для учнів перейти до гімназії №7 за місцем знаходження є невдалою.

"Ми не переїдемо у навчальний заклад №7. У проєкті рішення сказано, що громада має забезпечити навчання учнів у інших закладах освіти. Справа у тому, що нам до гімназії №7 з цього мікрорайону не дуже зручно добиратися. Тут трохи відстань. Найближчою до нас є школа №10", — розповів Олександр Григорцевич.

Заступниця директора гімназії №14 Олена Грінчук вважає процес скорочення під час воєнних дій неможливий.

"Наш мікрорайон є віддалений мікрорайон від усього міста. Забрати школу це означає позбавити мікрорайон будь-якого громадсько-культурного середовища. Ми себе позиціонуємо як родинна школа. Тому що 78% дітей нашої школи це діти наших випускників. Чим ми пишаємось, директор знає ім’я кожної дитини", — сказала заступниця директора гімназії №14 Олена Грінчук.

"Зараз таке становище у країні, що дуже важко знайти місце роботи. У мене є сім’я і діти, яким потрібно допомагати. Це буде дуже негативно впливати на сім’ю і на бюджет сім’ї", — сказала завгосп гімназії №14 Оксана Волкова.

Мама учениці гімназії №14 Олександра Косаківська розповіла, що в цій гімназії навчався її батько, вона і її діти навчаються.

"У запропоновану 7 школу ніхто водити дітей не буде. Я розмовляла з батьками, куди хто поведе дітей. І я не почула жодної людини, яка б погодилась. Це взагалі нам незручно. Це маршрут 4-4А — маршрут, який взагалі або не виїжджає, або невчасно, або його немає. Зимою це проблема", — розповіла мама учениці гімназії №14 Олександра Косаківська.

У Бердичеві на балансі перебувають 15 закладів загальної і середньої освіти. Кількість дітей у навчальних закладах Бердичева продовжує зменшуватись. Навіть скорочення витрат та економія коштів не рятує ситуацію, розповіла начальниця управління освіти і науки Бердичівської міської ради Валентина Адаменко.

"На перше вересня у нас було 8500 учнів, станом на сьогодні це 8000. Навіть впродовж навчального року у нас майже 500 дітей виїхали. А субвенція переглядається, якщо дитина виїхала, то ці гроші переходять за дітьми", — розповіла Валентина Адаменко.

Начальниця управління говорить, що коштів на заробітну плату вчителям з жовтня 2024 року вже немає.

"31 мільйон не вистачає для заробітної плати вчителям всіх шкіл міста. Якщо б нам дали, хоча б половину, ми робимо все аби вижили всі школи", — прокоментувала Валентина Адаменко.

Директорів та вчителів двох гімназій можуть скоротити, розповіла Валентина Адаменко. Але у інших закладах є вакансії.

"Під час ліквідації закладу освіти весь колектив і директор школи ідуть на скорочення: це гімназія №14 та гімназія №6. Проте у інших закладах освіти є вакансії, які на сьогодні не заповнюються для того, щоб можна було запропонувати ці місця людям, які попадають під скорочення", — сказала Валентина Адаменко. За її словами, питання про ліквідацію двох навчальних закладів обговорюватимуть з депутатами на сесії наприкінці травня.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube