Перехід до ПЦУ релігійної громади Житомирщини: рішення суду та коментарі з цього питання

Велика палата Верховного суду визнала законним перехід релігійної громади Свято-Покровської церкви у селі Калинівка Житомирського району з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України. Висновки суду зупинили п'ятирічний судовий процес між колишнім настоятелем церкви Калинівки та релігійною громадою, яка вирішила перейти до ПЦУ.

У підсумковій програмі "Тиждень. Житомир" журналісти Суспільного зібрали коментарі вірян, юристів, судді Верховного суду, щоб пояснити значення цього рішення для процесу переходу релігійних громад.

У березні 2019 року релігійна громада села Калинівка провела загальні збори і вирішила змінити конфесію.

Новий настоятель Свято-Покровської церкви отець Віталій сказав, що таке рішення громади спричинене війною.

"Народ побачив ситуацію, яка почалась з 2014 року, коли почалася війна. Бо інколи ми забуваємо, що війна йде не два роки, а з 2014 року. Народ побачив відношення московських священників на похоронах наших військових, як вони не хотіли їх відспівувати, були такі ситуації. Громада вирішила перейти до Православної церкви України. Ми знаємо, що був Томас ПЦУ, тобто офіційно вона признана 15 православною церквою у світі. З 2019 року це було, але 3 роки ми проводили богослужіння тут на вулиці, в холод, сніг, дощ, в мороз. Але людей приходило багато. Ніхто не відмовлявся, всі підтримували, і радість була від того, що маємо можливість молитися та слухати службу Божу своєю українською мовою", — розповів отець Віталій.

У липні 2019 року колишній настоятель храму подав позов до суду, щоб визнати незаконною реєстрацію статуту нової релігійної громади але вже у ПЦУ. Розпочався 5-річний судовий процес. Головною проблемою було те, що церква не стояла ніде на балансі, сказав депутат Глибочицької сільської ради Анатолій Давидов.

"Приміщення церкви та кладовище було, проте вона ніде не стояла на балансі. Ми взяли на себе сміливість та взяли в комунальну власність на баланс, а потім рішенням сесії передали громаді ПЦУ", — сказав Анатолій Давидов.

Членкині релігійної громади, місцеві жительки сказали, що радіють рішенню Великої палати Верховного суду.

"Радості не було меж. Зі сльозами. У нас ця церква — золота. Ми дуже важко проходили цей шлях переходу, були перепони. Слава Богу ми пройшли до того, щоб правити у своїй церкві", — сказала жителька села Калинівка Наталія Поліщук.

"Дорога була тернистою, багато було судів. Позови були до суду різні. Якщо ми виграли один суд по господарським справам, одразу подавався позов по другому питанню. Загалом було більше 15 судів", — сказала Галина Гаврилюк, жителька села Калинівка.

Суспільне звернулося за коментарем до Житомирської єпархії Української православної церкви Московського патріархату. На момент завершення підготовки програми ми не отримали відповіді. Суспільне залишає можливість представникам єпархії висловити свою позицію у справі переходу релігійної громади до іншої конфесії.

Більше коментарів щодо значення цього рішення для процесу переходу релігійних громад до ПЦУ дивіться у програмі "Тиждень. Житомир".

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube