За п’ять років на Житомирщині з Московського патріархату до ПЦУ перейшли понад 100 релігійних громад

На ілюстративному фото церква Різдва Пресвятої Богородиці села Швайківка, Житомирщина. Facebook сторінка митрополита Паїсія

Починаючи від 2019 року, на Житомирщині 107 релігійних громад Української православної церкви Московського патріархату перейшли до Православної церкви України. В Житомирі таких переходів немає.

Про це йдеться у відповіді управління культури та туризму Житомирської обласної військової адміністрації від 9 квітня 2024 року на запит Суспільного Житомир на отримання публічної інформації.

Зокрема, у відповіді сказано, що загалом на Житомирщині релігійних громад Української православної церкви Московського патріархату (УПЦ — ред.) зареєстровано майже вдвічі більше, ніж релігійних громад Православної церкви України (ПЦУ — ред.):

  • УПЦ — 605;
  • ПЦУ — 391.

Із них на території Житомира більше релігійних громад ПЦУ. Так за інформацією, розміщеною у відповіді Суспільному, на території Житомира зареєстровані:

  • ПЦУ — 28 (це релігійні громади, які за приналежністю відносилися до УПЦ (Київського патріархату) та Української автокефальної православної церкви (УАПЦ — ред.);
  • УПЦ — 19.

Починаючи від 2019 року, за 5 років в Житомирі жодна з релігійних громад не перейшла із Московського патріархату до ПЦУ.

Скрин відповіді управління культури та туризму Житомирської ОВА

В коментарі Суспільному адвокат Олександр Вірьовкін, який захищав інтереси новоствореної релігійної громади села Калинівка Житомирського району, сказав, що відсутність переходів релігійних громад в містах може бути пов’язана із великою кількістю людей і відсутністю фіксації цієї кількості в приходах. Хоча, за його словами, практика переходів релігійних громад до ПЦУ в містах України є.

"Тепер, я думаю, переходів буде більше, оскільки вже є судова практика, як громаді оголошувати про скликання зборів, проведення зборів і як оформлювати результати", — сказав Олександр Вірьовкін.

Як раніше писало Суспільне, 3 квітня 2024 року Велика палата Верховного суду України ухвалила рішення, яким визнала законним перехід релігійної громади села Калинівка Житомирського району з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України. Це перше таке рішення в Україні, яке створило прецедент в судовій практиці.

Суддя Верховного суду Костянтин Пільков прокоментував рішення про законність переходу релігійної громади села Калинівка Житомирського району з Української православної церкви Московського патріархату до Православної церкви України від 3 квітня 2024 року. За словами Костянтина Пількова, справа ускладнювалась відсутністю чітких критеріїв членства в релігійній громаді. При цьому сторона позивача — а ним був колишній настоятель храму — аргументувала, що настоятель має вирішальне слово у визначенні членства.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube