Космічна історія Житомира: музеї, пам'ятки, вулиці та особистості

Погруддя Сергія Корольова, Житомир, 12 квітня 2024 рік. Суспільне Житомир/Надія Назарук

Космонавтів, Ціолковського, майдан Корольова і провулок професора Грищука — це космічні назви, вписані у карту міста Житомира. Подорож крізь космос містом починається на вулиці Київській, де розташований торговий центр із зображенням штучного супутника на логотипі, а також єдина в Україні шкільна обсерваторія в ліцеї номер вісім.

Про це Суспільному розповіла наукова співробітниця Національного музею космонавтики імені Сергія Павловича Корольова Наталія Місяць.

За її словами, по центральній вулиці Київській місто умовно поділено на Богунський і Корольовський райони. Цілий район міста носить ім’я засновника практичної космонавтики Сергія Павловича Корольова.

"Коли доходимо до вулиці Хлібної і дивимося у перспективу вулиці, прямо з Київської вулиці у перспективі бачимо ракету, яка підноситься догори. Це ракета Янгеля, яка стоїть ліворуч від будинку, що слугує павільйоном космічної техніки і представляє експозицію "Космос", — пояснила Наталія Місяць.

Наукова співробітниця музею космонавтики розповіла, що музей із космічною технікою відкрили в Житомирі у 1991 році. Поруч із Національним музеєм космонавтики стоїть погруддя Сергія Корольова та ще одна ракета.

"Переходимо на вулицю Дмитрівську, де в будинку номер 5 знаходимо меморіальний будинок-музей академіка Корольова. Це сакральне місце не тільки для житомирян, а й для всього світу. Тут народився Сергій Павлович Корольов. Людина, яка відкрила людству шлях у космос", — повідомила Наталія Місяць.

Зі слів Наталії Місяць, з ім’ям Корольова, окрім музею, пов’язано ще декілька місць та об’єктів у Житомирі. Це майдан Корольова, де стоїть пам’ятник вченому. У руках у конструктора зменшена копія першого штучного супутника Землі. Ім’я вченого також носить одна з вулиць міста, де розташований Ботанічний сад та трамвайно-тролейбусне депо. З цієї вулиці повертаємо на вулицю Космонавтів.

"І в будинку номер 4, який стоїть на цій вулиці, на торцевій його частині, мозаїка, яка зображує космонавта", — сказала Наталія.

З Космонавтів повертаємо на вулицю Ціолковського, названу на честь науковця Костянтина Ціолковського. Звідти — на Польовий майдан. Там розташована занедбана будівля колишнього кінотеатру "Космос".

"У Корольовському районі, недалеко від адміністративного центру цього району, тепер це називається Прозорий офіс, є цікава споруда — фонтан "Космонавт". Це улюблене місце для відпочинку не лише жителів цього району, а й для всього Житомира", — говорить наукова співробітниця музею.

У Житомирі також є провулок Професора Грищука. Будинок, де народився астрофізик, розташований недалеко від музею космонавтики.

"Пам’ятна дошка, присвячена Грищуку, раніше знаходилася на будиночку школи, яку він закінчував. Але тепер вона вже стара, тож її знесли. Це там, де поворот трамваю на Бориса Тена. Тимчасово вона знаходиться у місцевій раді на зберіганні", — повідомила Наталія Місяць.

Також кореспонденти Суспільного опитали місцевих жителів та перевірили, як багато назв і об’єктів у місті пов’язаних із темою космосу вони знають.

"Є пам’ятник "Космонавт". Вулиця Космонавтів. А що ще? Ціолковського. Скоро буде дуже гарно, коли підключать фонтан", — сказав житомирянин Микола.

"Пам’ятник ставив мій покійний син, коли ще був живий. Царство йому небесне. Він його будував. Але я не знаю багато. Ще є музей, недалеко від Житнього базару", — говорить житомирянка Марія.

"Фонтан. Там дітки гуляють, бабусі відпочивають, ми всі відпочиваємо. Дуже гарно все в нас зробили у місті. Є ще музей космонавтики, пам'ятник Корольову", — каже житомирянка Людмила.

Компанія Spacebit розробляє технології космічної робототехніки для місячних і планетарних місій. ЇЇ засновник Павло Танасюк, народився у Житомирі, і розповів, що добре пам’ятає всі "космічні" вулиці міста.

"Коли я був ще дитиною і проходив цими вулицями, бачив ці пам’ятки архітектури і це надихало мене на нові ідеї. У той час то були тільки ідеї. Але, коли я зміг дібратися до того, що роблю зараз, і почав займатися космосом, ця історія з дитинства, допомагає мені будувати щось нове", — сказав Павло Танасюк.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube