Родинні ретро-речі та елементи побуту: у маєтку Грохольських-Терещенків на Житомирщині облаштували арт-простір

Ексклюзивно

У старовинному маєтку-садибі Грохольських-Терещенків, який розташований на території Червоненської громади, що на Житомирщині, облаштували арт-простір, де представили старовинні речі, фотографії, елементи побуту та інтер'єру давньої родини.

Місцевий краєзнавець Тарас Коновалов розповів Суспільному, що створення арт-простору у родинному маєтку Грохольських-Терещенків була його ідея. Адже у такий спосіб можна буде хоча б якось підтримати пам'ятку місцевого значення та запобігти руйнації будівлі.

"Я очолюю місцеву громадську організацію "Червоне туристичне" і вважаю, що цей палац і територія довкола є рекреаційною зоною для нашої місцевості. Тож, артпростір — це спроба частково підтримати маєток у належному стані. Зараз ми латаємо покрівлю, замінюємо дерев’яні крокви на міцніші — щоб не обвалився дах. Реставруємо водовідведення та ігші комунікації", — сказав Тарас Коновалов.

Краєзнавець показав трубу від централізованого опалення будівлі 1909 року, яка випала із ніші під час ремонтних робіт.

"Тут є цікава скрутка. Колись не було електрозварювання. І тому все це скручувалося. Також тут цікава розвилка, яка йде праворуч та ліворуч. Ось тут вона була. Тепло достачала до радіаторів", — розповів краєзнавець.

За словами Тараса, є ще один цікавий експонат маєтку. Це — старовинний стіл. Каже, у палац його зовсім недавно принесли місцеві жителі.

"Спочатку цей стіл, який, ймовірно, належав родині Грохольських-Терещенків, винесли з палацу, і він тривалий час перебував поза межами маєтку в оселі однієї із місцевих родин, а нещодавно через багато поколінь ця родина вирішила його повернути. Цей стіл сьогодні є частиною арт-центру палацу", — сказав організатор мистецького простору у Червоненській громаді.

Серед експонатів арт-простору — фрагменти старовинної цегли маєтку, елементи оздоблення, віконні рами. Є також одяг, прикраси, оздоблення та фурнітура.

"У колекції, зокрема, є ґудзик, виготовлення якого датується 1840 роком. На ньому зображені два герби — родини Грохольських і родини Радзивілів. Цей ґудзик слугував символом об’єднання двох шляхетних родин на Житомирщині. Цей виріб виготовили для одягу на спеціальну весільну церемонію. А знайшов його місцевий житель у селі Глинівка", — розповів Тарас Коновалов.

Краєзнавець також показав портрет власників Червоного — польського шляхтича Адольфа Грохольського та його дружини Ванди Радзивіл-Грохольської, на замовлення яких у 1851 році і побудували маєток в неоготичному стилі.

У радянський період, зі слів краєзнавця, у маєтку було училище, а в 90-тих роках минулого століття будівлю передали УПЦ Московського патріархату. У серпні 2023 року суд повернув пам'ятку місцевого значення у державну власність.

Суспільне звернулося за коментарем до Житомирської єпархії УПЦ МП із запитанням, коли вони виконають рішення суду і повернуть маєток у власність Міністерства освіти та науки України, але вони відмовилися це коментувати. Також ми направили запит до МОН із питанням,які плани на цей майновий комплекс у міністерства.

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube