Сліди хижаків та пошматовані тварини: на території Народицької громади на Житомирщині побільшало вовків

Вовків на території природного заповідника "Древлянський" Народицької громади стало більше: про це свідчать об'єктиви фотопасток, спостереження науковців та пошматовані тварини.

Про це Суспільному розповів виконуючий обов'язки директора заповідника "Древлянський" Микола Шелюк.

За його словами, на території заповідника нарахували понад 40 вовків.

"Одна зграя навколо села Любарка тримається. Там нарахували 12 хижаків. Інша — мешкає в межах села Розсохівське. Там шість голів. Місяць тому місцеві жителі стали свідками, як вони оленя пошматували. Ще тут блукає вовк-одинак, якого, мабуть, вигнали зі зграї. Дві зграї ошиваються біля села Звіздаль. Фіксуємо їх за допомогою фотопасток, по слідах. Рейдові групи ведуть науковий щоденник. Туди записується все: хто, де, коли їх бачив. Дуже багато вовків", — розповів Микола Шелюк.
Скрин з фотопастки на території природного заповідника "Древлянський"

Керівник заповідника розповів, що і до війни було багато вовків, а з початком повномасштабного вторгнення їх стало більше.

"Ми межуємо з Київською областю. Коли там тривали бойові дії, були обстріли, виникали масштабні пожежі, то частина вовків пішла сюди, а частина на Білорусь", — повідомив Микола Шелюк.
Скрин з фотопастки на території природного заповідника "Древлянський"

За його словами, вовки перебувають на тих територіях, де для них є кормова база. Вони там, поки їжі вистачає, а потім зграя далі мігрує.

"Вовків називають санітарами лісу, тож природа сама все регулює. Ми лише спостерігаємо та фіксуємо періодично, що то там знайшли оленя, якого пошматували, то кіз порвали, то собак. А скільки ми не бачимо того, що відбувається десь у гущавині лісу. Вони нищать молодняк, звіра нищать", — додав керівник заповідника.
Скрин з фотопастки на території природного заповідника "Древлянський"

Микола Шелюк каже, що коли вовків стає багато, то просять дозвіл у міністерства на їх відстріл. Проте під час воєнного стану, який нині діє по всій Україні, не можна полювати на тварин.

"У нас колись тут жив місцевий "вовкодав", він вже помер. Він був мисливцем. То на його рахунку понад 600 вбитих вовків. Він разом із братом, теж мисливцем, відстежував вовчі нори, забирав цуценят та нищив хижаків. Держава платила за цю роботу. За кожну голову вбитого вовка давали порося до 100 кілограмів", — розповів Микола Шелюк.
Скрин з фотопастки на території природного заповідника "Древлянський"

Можна зустріти вовків і у Звягельському районі. Вночі 27 лютого одного з хижаків збила машина на трасі Київ — Чоп. Вовка передали на експертизу, яка й виявила, що він був хворий на сказ. Про це Суспільному розповіла фахівчиня зі зв'язків з громадськістю Держпродспоживслужби Житомирської області Галина Заріцька.

"За результатами проведених Житомирською регіональною лабораторією Держпродспоживслужби досліджень патологічного матеріалу, підтверджено захворювання на сказ. У ході епізоотичного розслідування встановили, що контакту вовка, який загинув, з людьми не було. Територію, де сталася подія, оголосили неблагополучною щодо сказу тварин. Населені пункти, які входять в 10-кілометрову зону, оголосили загрозливою зоною. Там посилили заходи з боротьби зі сказом. Спеціалісти ветеринарної медицини спільно з користувачами мисливських угідь здійснюватимуть моніторингові спостереження за тваринами у селах загрозливої зони", — повідомила Галина Заріцька.

За її словами, карантинні обмеження ввели на території сіл Болярка, Кам'яний Майдан, Варварівка, Миколаївка, Лагульськ Звягельського району.

Труп вовка утилізували — спалили.

Микола Шелюк розповів, що коли зграя відчуває людину чи машину, то уходить від них подалі. А хворий вовк залишає свою зграю і тікає на великі відстані — до 80 кілометрів за добу. Він перестає боятися людей, навіть вдень може забігати в населені пункти і нападати на людей та тварин.

ФОТО: Getty Images (ілюстративне)

Підписуйтеся, читайте, дивіться головні новини Житомирщини на наших платформах:

Telegram | Instagram | Viber | Facebook | YouTube