Перейти до основного змісту

25 грудня або 7 січня: вінничани розповіли, коли будуть святкувати Різдво

. З відкритих джерел

Православна церква України цьогоріч дозволила святкувати Православне Різдво за західним стилем, або за григоріанським календарем, а саме 25 грудня. Утім святкування 7 січня поки також не скасували. Суспільне дізналось у вінничан, яку дату для святкування Різдва вони обрали й чому саме так.

Думки вінничан

На фото: Галина Войцеховська

"Буду святкувати як зазвчиай, прийдуть до мене діти, будемо їсти кутю. Я вважаю, що це дуже добре зробили, на краще, я підтримую. Історично, воно так і повинно бути – Різдво, потім Новий Рік", – вінничанка Галина Войцеховська.

На фото: Євген Путілін

"Сьомого завжди відзначали. Батьки запросили на вечерю 24, тому прийду звісно і 24. Окремі люди, католики, постійно святкують у ці дні, в нас раніше було розєднано, по іншому календарю, Юліанському. Але, я думаю, це не є принципово, головне – провести це свято в колі сім’ї, рідних, друзів", – вінничанин Євген Путілін.

На фото: Леся Бутенко

"Я вважаю – це правильно, адже Різдво і Новий Рік має бути, а так не зрозуміло. Спочатку буде святкувати Різдво, потім Новий Рік. Я вважаю. Що так воно правильно. Цьогоріч святкуватиму два Різдва", – вінничанка Леся Бутенко.

На фото: Владислав Тищук

"Якщо ти відзначаєш 7 – то буде важко переналаштуватись, але певно звикнуть, згодом", – вінничанин Владислав Тищук.

На фото: Олександра

"Я впевнена, що це питання не можна вирішувати досить гостро, спочатку не всі зможуть підтримати цю реформу, але згодлом люди звикнуть, я думаю, ми рухаємось у правильному напрямку. Будемо рухатись в правильному напрямку, до 25-го", – каже вінничанка Олександра.

Також ситуацію із подвійним святкуванням Різдва Суспільному пояснив священник ПЦУ Віталій Голоскевич.

Довідка

Раніше християни і у церковному, і у повсякденному житті користувались юліанським календарем. Його було запроваджено ще у 46 році до нашої ери Юлієм Цезарем. Він узгодив з сонячним календарем тривалість року, яка складала 365 з чвертю дня.

Однак згодом це призвело до відставання календаря від Сонця – за півтора тисячоліття він відстав на десять днів. Через це у 1582 році Папа Римський Григорій XIII запровадив григоріанський календар, уточнивши правила встановлення років тривалістю 365 днів, які називають звичайними, і років, у яких 366 днів – високосними.

З часом різниця між двома календарями збільшувалась на один день, і зараз вона вже складає 13 днів.

В Україні юліанський календар використовувався до 1918 року, коли уряд Української народної республіки запровадив в офіційний вжиток григоріанський календар. Так само на нього перейшла і Радянська держава, натомість Російська православна церква, яка тоді не підтримувала більшовиків, принципово залишилась на юліанському календарі.

Наразі більшість православних церков світу, Римо-католицька церква та більшість протестантських церков святкують Різдво 25 грудня - за григоріанським календарем.

Юліанським календарем продовжують користуватися, зокрема, Російська, Грузинська, Сербська, Охридська, Єрусалимська православні церкви, а також Православна церква України та Українська греко-католицька церква.

У 2017 році 25 грудня було визнано офіційним святковим днем в Україні. Але обидві українські церкви — УГКЦ та ПЦУ, яка тоді тільки зароджувалась, не поспішали робити свій крок до святкування Різдва 25 грудня.

У 2019 році Митрополит Київський і всієї України, предстоятель Православної церкви України Епіфаній заявив, що українці можуть святкувати Різдво за григоріанським календарем 25 грудня, якщо вони цього бажають.

А вже у жовтні цього року ПЦУ на Синоді ухвалила рішення про проведення богослужінь з нагоди Різдва за григоріанським календарем, тобто 25 грудня.

Топ дня
Вибір редакції