Перший на Закарпатті вітряк незабаром запрацює на повну потужність

На Закарпатті запустили першу в області вітрову електростанцію. Знаходиться вона на території Нижньоворітської громади. Наразі вітряк працює в тестовому режимі.

Наприкінці червня вітряк, який стоїть на межі Львівської та Закарпатської областей, запустили вперше під час пусконалагоджувальних робіт. За словами заступниці директора зі зв’язків із громадськістю компанії виробника Ольги Поштак, цей вітряк став першою вітровою електростанцією на Закарпатті.

Компанію, яка займається виробництвом і встановленням вітряків, релокували на Закарпаття із Краматорська Донецької області.

"На даний момент, як ви бачите, вітротурбіна зупинена. Це тому, що вона проходить технічний регламент, коли ми дивимося наскільки коректно працює обладнання, відповідно зараз відбувається перший ТО, перше технічне обслуговування турбіни. Очікуємо, що за декілька днів вона вийде на свою повну номінальну потужність. Це 4,8 мегават. Якщо говорити скільки це для будинків, то це може забезпечити понад 3,5 тисячі домогосподарств електроенергією щорічно", — розповіла Ольга Поштак.
На Закарпатті запустили першу вітрову електростанцію. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська
"На кожен вітряк окремо проводяться громадські слухання. На кожен вітряк є окремо рішення на землю, на дороги, на кабелі. Це все через сесію сільської ради. Депутати тільки "за", тому що всі розуміють перспективи розвитку. Населення в абсолютній більшості позитивно ставиться до того", — додав голова Нижньоворітської громади Іван Грига.

Будівельні роботи цього вітряка розпочали наприкінці літа 2023 року, на початку 2024-го завершили монтаж турбіни. Після цього проклали 20 кілометрів електромереж, аби підключити вітряк до загальної мережі.

"Взагалі компанією планувалося встановлення на території Нижньоворітської громади близько 30-ти вітротурбін. Але в процесі досліджень, екологічних в тому числі, з’ясувалося, що не всюди можна ставити вітряки, зважаючи на екологічні застереження. Тому замість 30-ти ми будемо мати тут 17 вітротурбін. Загальна потужність запланованої Нижньоворітської вітроелектростанції буде становити 80 мегават і це буде достатньо для забезпечення потреб понад 50000 домогосподарств щорічно", — каже Ольга Поштак.
На Закарпатті запустили першу вітрову електростанцію. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська
"Це урбанізована територія, довкола знаходяться села. Можна сказати, що для цього вітряка місце було підібрано досить вдало. Поряд з ним планується ще 16 вітряків. Це все вже досить таки загосподарьована територія на території Нижньоворітської громади. І висоти, які пропонуються — це не вище 700-800 метрів над рівнем моря. Тобто мова йде не про високогір’я", — розповідає екологиня Оксана Станкевич-Волосянчук.

До складу Нижньоворітської територіальної громади входить 11 сіл Мукачівського району. Тут проживає понад 10 тисяч людей. Сільський голова Іван Грига розказує, інвесторів для добування енергії на території громади шукав до цього сам.

"Звернулися до нас, чули, що я шукаю таких. Обговорили з ними умови. Я відразу сказав, що просто оренди землі не буде. Обов’язково громада повинна отримувати кошти від генерації. Вони погодилися на це. Тепер у нас підписаний договір: 3% від згенерованої енергії за мінусом ПДВ буде використовуватися на соціально-економічний розвиток громади. Ці гроші не можуть піти ні на які зарплати, ні на які премії", — зазначає Іван Грига.
На Закарпатті запустили першу вітрову електростанцію. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська

За словами Івана Григи, бюджет Нижньоворітської громади на 2024 рік становить майже 100 мільйонів гривень.

"Ми розраховували, що це десь від 1,5 до двох мільйонів гривень, оскільки вартість електроенергії зараз збільшується. Це від одного вітряка на рік. І ця сума буде примножуватися, залежно від того скільки після закінчення будівництва буде встановлено вітряків", — додала Ольга Поштак.

Наразі на території Нижньоворітської громади встановлюють другий вітряк. За словами Ольги Поштак, після повного монтажу та проходження юридичної процедури підключення до електромережі, генерувати енергію розпочне і він.

На Закарпатті встановлюють другий вітряк. Суспільне Ужгород/Тетяна Рожновська
"Буде багато електроенергії і світло будуть менше відключати. Це плюс для нашої громади, для нашого села", — каже про встановлення вітряків місцева жителька Крістіна.

Підписуйтеся на Суспільне Ужгород: Facebook, YouTube, Telegram, Viber, Instagram, Threads