У Тернополі, в другу річницю звільнення Херсону від окупантів, відбулася зустріч жителів Херсонщини. Це люди, які покинули свої домівки через прихід російських військ. Захід відбувся в Українському домі "Перемога".
Про це розповів співорганізатор зустрічі — начальник Горностаївської селищної військової адміністрації Дмитро Ляхно.
За його словами, громаду, яку очолює, досі контролюють російські війська.
"Горностаївська громада знаходиться на лівому березі. Майже п’ять місяців я перебував у полоні. Приблизно 50% мешканців громади кудись виїхали. Частина — на підконтрольну Україні територію, частина — за кордон. Є люди, які, тікаючи від збройної агресії, зараз перебувають в Криму, когось вивезли і на територію Росії, в тому числі й примусово. Населення нашої громади було майже 15 тисяч, а зараз приблизно 7-8 тисяч", — розповів чоловік.
Одна з учасниць зустрічі — жителька Каланчацької громади Світлана Кудревська. Жінка три місяці прожила в окупації. У Тернополі проживає з травня 2022 року. Вона принесла прапор, з яким виїжджала із захоплених російськими військами територій.
"Цей прапор завжди зі мною. Я піднімалася з ним на Говерлу. Я його привезла з Херсонщини. Дуже було страшно, адже мій чоловік на той час був військовим, і мені треба було вивозити його нагороди. Він мені казав: "викинь". Але ні, в нашій машині була дуже малесенька дитина — ще не було року. Мені зять сказав: "Ховай так, щоб я не знав де ти заховала". То ж я на собі вивозила нагороди чоловіка і грамоти", — зазначила Світлана Кудревська.
На зустрічі присутні переглянули кадри звільнення Херсона, а також слухали пісні у виконанні жителів їхньої області, які переселилися через окупацію.
З прапором Новотроїцької громади на захід прийшла Олена Гниря.
"Це прапор моєї громади. На сьогодні моя громада в окупації, але віримо, що вона буде звільнена і ми обов’язково повернемось додому, до своєї домівки, до своїх людей. Там також залишилися люди, які чекають на повернення до батьківщини. Щоб вийти з лап окупації. В очах кожного я бачила свою біль. Те, що відчуваю я, те відчуває кожен з присутніх тут на цій зустрічі", — сказала Олена Гниря.
Після завершення заходу, учасники створили "Мапу єднання херсонців". На карті області залишили позначки на громадах, з яких вони виїхали.
Позначку на карті поставила і Тетяна Мірошніченко. За словами жінки, її чоловік загинув у боях за Херсонщину.
"Пішов служити і саме на Херсонський напрямок, тому що залишилися вдома і бабуся з дідусем, і мама залишилась його. Він хотів визволити саме наш дім. Він загинув 17 вересня. Дуже мало часу пройшло. Він прослужив менше трьох місяців — два з половиною місяці. Ми розуміємо, що це буде на так швидко, але всі хочуть додому. Навіть ми їхали на два тижні. На два тижні і ми повернемось додому як щось вирішиться. Але вже два з половиною роки ми їздимо. Все одно ми повернемося", — розповіла Тетяна.
За словами Дмитра Ляхна, Херсон — єдиний обласний центр, захоплений російськими військами після початку повномасштабного вторгнення.
Дмитро Ляхно також розповів, що заходи до другої річниці його визволення сьогодні, 11 листопада, відбуваються у всіх областях України.