На Тернопільщині, в Збаражі, на майдані Франка відкрили благодійну виставку плакатиста з Естонії Нікіти Тітова, який живе в Україні. Його плакати з автографом можна придбати за донати, щоб допомогти ЗСУ.
Про це розповіла працівниця Збаразького музею російсько-української війни Іванна Козира.
За словами Іванни Козири, автор надав для виставки 30 плакатів.
Експозиція має назву "Шлях свободи у плакатах Нікіти Тітова".
"Плакатист почав свою творчість під час Революції Гідності й розповів, що саме тоді він себе відчув українцем. На цих плакатах — і передова, і Маріуполь, і багато інших зображень. Кожен плакат має свою історію й це такий лаконічний вияв того, що переживає автор".
Нікіта Тітов навчався в Україні. Спочатку проживав у Харкові, потім у Києві, а тепер — в Івано-Франківську.
"Рік тому ми познайомилися з батьком Героя Небесної Сотні, збаразьким волонтером Володимиром Голоднюком, він звернувся до мене, щоб я створив логотип для Музею російсько-української війни в Збаражі. Сьогодні я вперше тут і вперше побачив цей музей, хоча ще рік тому я бачив його ззовні та зсередини на фотографіях, і саме його я спробував відобразити, зробити основи в логотипі, який я створив. І з того часу ми спілкуємося з Володимиром, бо всі ми зв’язані любов’ю до України, багатьма подіями, ми всі, як одна родина. І після знайомства я вирішив передати для музею роботи, які на той час висіли в Івано-Франківську, в залі очікувань залізничного вокзалу, де тоді зустрічали переселенців. Я передав ці роботи в Збараж, як подарунок".
Назва виставки, каже Нікіта Тітов, з'явилася 8 років тому.
"Назва виставки "Шлях свободи" — це була виставка творів, які ми робили спільно з Музеєм Майдану. Розпочалася вона ще з 2016 року, але тут роботи здебільшого 2022 року та ті, які були виконані ще раніше. Звісно, за цей час я зробив набагато більше. Сьогодні, приїхавши в Збараж, і подивившись музей і місто, мені захотілося передати сюди ще більшу кількість своїх робіт. Усі вони розповідають про російсько-українську війну. Деякі я створив до повномасштабного наступу, але так само є доволі знакові роботи з 2022 року, які показують нашу історію. У своїх роботах намагаюся фіксувати всі ті події, які відбуваються в Україні. Це своєрідна пам’ятка перш за все для самого себе, бо я ці роботи викладаю в себе на сторінці у Фейсбуці. Викладаю тоді, коли стається щось таке, про що я не можу мовчати, коли хочу висловитися, і не хочу забувати. Бо коли йде час, то забуваються навіть події, які людина пережила. Тому, кожна з цих робіт — це нагадування самому собі, що було і що я відчував у цей момент. Дуже багато людей, які дивляться мої роботи, переживають ті самі емоції, приблизно ті самі думки, тому ці плакати стають дуже популярні в країні".
Нікіта Тітов розповів, що такі експозиції його робіт уже були в різних містах України.
"Такі вуличні виставки в мене були в Тернополі на вулиці Сагайдачного, це була перша виставка. Були також експозиції в Харкові, Києві, Івано-Франківську. Саме для плакатів формат вуличної виставки я вважаю найбільш вдалим, тому що плакат – це таке мистецтво, яке мають бачити люди. Це не галерейна історія. Якраз вулиця – це кращий варіант, щоб люди побачили, відчули та ділилися емоціями".
Іванна Козира каже, виставка має два етапи. Перший розпочався у приміщенні музею 18 липня, а другий — це вулична виставка, яку відкрили сьогодні, 31 липня.
"Ідею організувати таку виставку подав Національний музей Революції Гідності. Тоді ми зв’язалися з художником-плакатистом і вели перемовини про те, щоби ця експозиція відбулася. На виставці — роботи, які нам надав автор для експонування ще минулого року. Плакати з автографом можна придбати за донати від 500 гривень. Виручені кошти будуть спрямовані на закупівлю засобів захисту для військових. Із 30 плакатів 16 уже продали й поки що назбирали 11 тисяч 600 гривень".
Під час експозиції Нікіта Тітов також малював пташок за донат.
Одна з відвідувачів виставки — Вікторія Батюк.
"Кожен знаходить в його малюнках, напевно, те, що відчуває, те, що саме він може пережити, побачити. Дуже приємно. Про Нікіту мені розповідав Володимир Голоднюк і запрошував, звичайно, на виставку. Це дуже зручно, що експозиція відбувається на вулиці й кожен може, проходячи через майдан, побачити, пережити ще раз, навіть задонатити, підтримати наших хлопців".
Іванна Козира каже, виставка триватиме 10 днів.