Вирощування лохини: затрати, перспективи та урожай 2024 року

Близько тисячі кущів лохини має Василь Павук із Тернопільщини. Лохину не експортує, а продає у своїй громаді. Через спеку цього року розпочав збір урожаю на два тижні раніше. Каже, вона вплинула на якість ягід. Через погодні умови врожай лохини зменшився по всій Україні, розповіла президентка Асоціації "Ягідництво України" Ірина Кухтіна. Водночас собівартість ягоди зросла. Про перспективи й труднощі на ринку лохини читайте в статті Суспільного.

Василь Павук вирощує лохину на своєму городі. Суспільне Тернопіль

Вирощування та догляд за лохиною

Житель села Шибалин Бережанської громади Василь Павук вирощує лохину на 15 сотих городу. Вперше посадив ягоду в 2020 році, тоді купив 250 кущів двох сортів. Нині має близько тисячі кущів 15 сортів.

"Садити лохину потрібно в верховий, кислий торф. Він є рудим. Лохина вимагає поливу, тому потрібно, щоб був підведений крапельний полив. Якщо дощі та похмура погода, то поливати її потрібно раз на два тижні, раз на місяць, а якщо посуха — частіше".

Лохину можна вирощувати взагалі без добрив, але тоді ягода буде дрібнішою і не матиме такого смаку. Ми підживлюємо нідерландським добривом, воно збалансоване та пролонговане. Підживлюємо раз на три місяці, це добриво поступово розкладається в землі".

"За смаковими якостями рожева лохина краща, ніж блакитна"

Вирощують ті сорти, на які є попит.

"Duke" — це хороша ягода, солодка, збалансований смак, її дуже цінують у світі. "Blue Gold", вона з кислинкою, як кажуть, для певного споживача, бо є люди, які люблять кислішуягоду, а є ті, хто люблять солодшу. Маємо також "Eliot", це пізній сорт, ягода зараз набирає свою масу, а коли дозріє, буде великою. Десь всередині серпня ягоди цього сорту будуть стиглими. "Patriot" також смачний, великі плоди. "Bonus" є два ряди, він величенький, ми його ще не обривали, бо зараз напівзрілий. "Blue Crop" — сорт, якого найбільше в світі, його цінують за те, що він швидко росте і за смакові якості".

Посадили й екзотичний сорт лохини, ягоди мають бути рожевими.

"Сорт "Pink Lemonade". За смаковими якостями його хвалять і кажуть, що ягоди смачніші, ніж блакитні. Але це екзотика, над якою ми ще експериментуємо. Вона обмерзає, два рази нам повністю вимерзли ягоди. Тому на зиму забираємо в приміщення кущі".

"Переконалися, що краще вирощувати лохину не у відкритому ґрунті, а в пакетах"

Розмножує лохину Василь способом живцювання. Пересаджуючи пагінці, каже, варто дотримуватися декількох правил.

"Коли витягуєте з цього поліетиленового пакетика чи з пластмасового відра, обов’язково перед тим її треба замочити на 10-15 хвилин, щоб вона постояла у воді. І треба дно розрівняти обов’язково, роздерти коріння, тому що якщо не роздерти цю грудку, то коріння можуть бути так щільно переплетені, що лохина не буде далі рости. Звичайно, що після такого пересадження відбувається певний стрес, деяка рослина може не витримати такого категоричного втручання в структуру кореня, але зазвичай це сприяє тому, що рослини ростуть і розвиваються, і заповнюють своїм корінням потім великі пакети".

Цього року частину кущів Василь вирішив не переміщувати у відкритий ґрунт, а залишив у поліетиленових пакетах. Так лохину вирощують за кордоном.

"Переконалися, що краще все ж таки в пакетах, тому що в ґрунті кроти переривають, перемішують торф зі звичайною землею і кислотність зменшується. Тому використовуємо пакети. Ось цей сорт "Duke" є із цих кущів, який ми виростили зі своїх корінців у маленьких касетах і пересадили в трилітрові пакети, а цієї весни з трилітрових пересаджено вже у 18-ти літрові. Але через два роки потрібно буде пересадити в інший пакет — 50-літровий. У світі ті люди, які мають гроші і садять лохину гектарами, практикують вирощування її в пакетах і навіть у тунелях".

Збір урожаю лохини та обробка від шкідників

Збирають лохину з літа по осінь, залежно від сорту, каже Василь Павук. Цього року через жарку погоду сезон збору ягід розпочали на два тижні раніше. Також спека вплинула на якість ягід. Зокрема, деякі з них зів'яли, а деякі, не дозрівши, почали підгнивати та набирати винного смаку. Важливо вміти визначати стиглість ягід, розповідає Василь.

" Є така особливість, що з тильної сторони стигла ягода має бути синьою. А якщо має почервоніння чи позеленіння, то вона буде кислою або недостиглою. Тобто, спереду виглядає, як достигла, а ззаду є свідчення того, що вона ще потребує дозрівання".

Стигла ягода лохини. Суспільне Тернопіль

Василь Павук збирає лохину. Суспільне Тернопіль

Свою лохину Василь обробляє від шкідників. Зрозуміти, що рослина хворіє, можна за покрученим листям чи плямами на ньому.

"Найбільшими шкідниками цієї ягоди є грибки, які є невидимими, але які спричиняють таку найбільш поширену хворобу для лохини, яка називаються антракноз. Боротьба із нею — це використання закордонних засобів як "Світч" або "Скор". Вони знищують грибки. Минулого року, наприклад, ми обробили лохину три рази, то цього року на початку весни обробили один раз і не бачимо, щоб чимось хворіли ці рослини".

Василь Павук вирощує лохину на своєму городі. Суспільне Тернопіль

Кущі лохини. Суспільне Тернопіль

Рентабельність бізнесу

"На 10 сотих, з яких ми починали, треба було витратити 2 тисячі євро"

Вирощування лохини окупилося Василю за три роки. Чоловік розповів про рентабельність цього бізнесу.

"Продаємо за ціною, трохи вищою за ту, яка є на ринку. До прикладу, в Бережанах можна купити найдешевшу ягоду за 150 гривень. Які затрати? Затрати в часи, коли ми починали цей бізнес, і зараз, мабуть, не змінилися, тому що все рахується в євро. Для того, щоб купити саджанці, торф, посадити ці саджанці, підвести крапельний полив, то потрібно 20 тисяч євро на гектар. На 10 сотих, з яких ми починали, треба було витратити 2 тисячі євро. На даний час дві тисячі євро ми за три роки заробили, але ми ж вкладаємо. Хочемо розширювати площу. Наприклад, купили ми вантажівку торфу перед війною, то вона коштувала майже тисячу доларів, купляєш агроволокно, щоб застелити, щоб трави було менше під кущами — це також витрати. Тобто ця рослина, цей бізнес, вимагає постійних вкладень, якщо хочеш розвиватися".

Василь Павук розповідає про продаж лохини. Суспільне Тернопіль

Лохину продають тільки у своїй громаді, оскільки вирощують її у невеликих об’ємах.

"Для того, щоб везти за кордон на експорт, треба вирощувати не кілограми, а тонни, яких у нас немає. Для тонн потрібно значно більшу площу. Тому, що ті, хто купує ягоди на експорт, кажуть: "Приймаємо від тонни". На жаль, з нашими 200-300-400 кілограмами, наприклад, цього року буде 400, це не тонни. Тому про експорт поки що не говоримо. На гуртівню не веземо, тому що в Тернополі та Івано-Франківську їх немає, найближча — це Львів. Тобто треба їхати понад 100 кілометрів в одну сторону і треба везти більше ягід, а не стільки, скільки ми за один раз збираємо. І ціна на гуртівнях від 80 до 120 гривень, а це мала ціна".

Лохина. Суспільне Тернопіль

Ситуація на ринку лохини в 2024 році. Коментар експертки

"У цьому році в нас лохини значно менше. В залежності від регіону втрати від 40% до 80% урожаю".
Ірина Кухтінапрезидентка Асоціації "Ягідництво України"

Як змінилася урожайність лохини в Україні?

— Спочатку в травні, коли були заморозки, багато лохини померзло. Зараз, червень-липень, екстремально жаркі дні, проблеми з вимкненням світла й відповідно відсутністю поливу, коли немає додаткових джерел енергії. Тому так, у цьому році в нас лохини значно менше. Втрати урожаю, залежно від області, від 40% до 80%. Також проблеми не лише з кількістю ягід, а ще й із якістю — розміром, солодкістю.

Лохина. Суспільне Тернопіль

— Які труднощі цього бізнесу під час війни?

"Варто розуміти, що будь-який бізнес під ас повномасштаного вторгнення — це важко. Подорожчало абсолютно все. По-перше, багато матеріалів, які потрібні для вирощування ягід, прив’язані до твердої валюти, здебільшого до євро. Тому з девальвацією гривні це все виросло. Дуже сильно зросла вартість палива, яке також є великою складовою у вирощуванні. Оплата праці зросла. В деяких регіонах є велика проблема з наявністю людей, бо багато їх виїхало з країни, тому, відповідно, підприємства змушені підвищувати заробітню плату тим, хто залишився і працює. Тому ми дійсно дуже сильно подорожчали в гривневому еквіваленті з точки зору собівартості. Якщо дивитися на експорт, то теж є подорожчання, бо логістика значно подорожчала, але вона значно нижча, аніж у гривні. Якщо говорити про гривню, то, я думаю, що там 40-50%.

"Лохинаце гра в довгу"
Лохина. Суспільне Тернопіль

— Чи змінилася ціна на лохину?

— На ціну впливає пропозиція, попит, світова ціна. В цьому році дуже великий розбіг цін, за якими продається лохина, тому що, умовно кажучи, десь у регіонах на базарах вона може коштувати 80-90 гривень, і при цьому на експорт вона може коштувати до 7 євро за кілограм. Тут дуже-дуже багато факторів. Це визначається і каналами збуту, це визначається внутрішнім і зовнішнім ринками, це визначається, на які країни йде лохина. Також це визначається самою якістю ягід. Тому насправді розліт цін дуже великий.

— Наскільки перспективним є вирощування лохини в Україні та яка рентабельність цього бізнесу?

— Тут все залежить від очікування, які людина чи підприємство, які збираються вкладатися в цю культуру, ставлять перед собою. Тому що саме від очікувань буде залежати, чи людина потім скаже чи був сенс, чи ні. Що точно потрібно розуміти про лохину, то це те, що це гра в довгу. Це не суниця, не малина, які досить швидко окуповуються. Коли ми говоримо про лохину, то середній термін окупності лохини — це сім років, якщо це промислове, якісне, технологічне вирощування, з дотриманням всіх технологій. Звісно, якщо це маленькі ділянки і там менш технологічна історія, то там може бути швидший ермін окупност, але все одно перший більш-менш врожай лохини настає на третій-четвертий рік, в залежності від того, якого розміру рослину купували, коли садили. Тому ця культура специфічна тим, що ти висадив і вкладаєшся, вкладаєшся, вкладаєшся, а потім тільки починають повертатися гроші. Тому, якщо говорити про швидкі гроші та швидке повернення інвестицій, це точно не про лохину".

"Ринок починає розшаровуватися"

"Що стосується ринку цін і так далі, в нас дуже зараз змінюється ринок і його структура. Тому що спочатку він створювався як інвестиційний ринок, культура для експорту, і закладалися досить великі плантації — 20-40-50 гектарів і так далі. Але зараз останні 3-5 років дуже швидко та активно розвивається сектор маленьких фермерів (до гектара, 2-3 гектара), тому ринок починає розшаровуватися. Якщо ми говоримо про експорт, то це все ж таки наразі продовжують в цьому напрямку працювати здебільшого підприємства, які більші, а внутрішній ринок – такі малі підприємства завойовують все більше і більше. В них менша собівартість виробництва і вони можуть дозволити собі поставити нижчу ціну. Тому тут однозначної відповіді нема. Але з точки перспективи, перспективи є. З нішевої культури, як це було 15 років тому, це вже культура звичайного споживання і тому внутрішній попит зростає на неї. Звісно, є прив’язка до купівельної спроможності населення, але культура нашим споживачам полюбилася, і її купують і купують достатньо багато".

Лохина. Суспільне Тернопіль

— Чи змінилася кількість площ лохини в Україні?

— Площі лохини зростають кожного року, просто якщо 5 років вони зростали більше за рахунок професійних підприємств, то наразі вони зростають за рахунок невеличких підприємств. І тут виникає проблема зі статистикою, тому що перерахувати 20 підприємств, які мають від 50 гектарів, значно простіше, ніж тих, хто по декілька сотих чи гектару садить, але їх багато. Тому тут зі статистикою є нюанс. За експертними оцінками, в нас наразі під лохиною десь 4,5-5 тисяч гектарів".

— Підприємства працюють на експорт, чи реалізовують в межах громад, чи здають лохину на пункти прийому, як і малину? — Те, що закуповують малину, це закуповують під заморозку здебільшого, і, відповідно, це теж певний сегмент, і на нього ціна нижча, ніж на свіжому ринку. Лохина все ще ягода свіжого ринку, тому вона реалізується здебільшого на свіжому ринку. Але сегмент заморозки також зротає, цього не варто виключати, бо є ягода 3-4 збору, яка дрібніша і не є супертоварною для свіжого ринку, але для ринку заморозки вона підходить. Тому цей сегмент у нас тільки утворюється. Момент із закупівлею лохини на переробку є, але це не дуже широкий сегмент. Є люди, які займаються торгівлею, коли закуповують у господарств і потім продають на ринках, така історія є, але не варто порівнювати це з малиною. Тому що малину здебільшого купують на заморозку, а лохина, здебільшого, це свіжий ринок.

Лохина. Суспільне Тернопіль