У 100 років співає та дбає про правнуків: історія жительки Тернопільщини Марії Липки

100-річна Марія Липка любить співати та збирати на свята рідних. Марія все життя живе у селі Дибще Козівської громади, що на Тернопільщині. У 13 років жінка втратила матір та сама була змушена доглядати за трьома братами та сестрою.

Марія розповіла Суспільному, навчає свою родину любити та цінувати Україну. Жінка згадує, як у молодості в селі проводили час:

"Співали, збиралися дівчата і старші, і молодші, і хлопці. Гуляла так, що жодного танцю не пропустила. І так мені було добре".

Марія Липка, жителька села Дибще.

У шлюбі зі своїм чоловіком Михайлом Марія прожила 52 роки.

Весільне фото Марії та Михайла Липки.

Марія Липка розповіла, Михайло був її сусідом, одружилися, коли жінці було 25 років.

"Приходили дівчата плели мені весільний віночок. Спідниця, горсет вибитий, віночок на голову мала і так йшла до шлюбу. Така була традиція" .

Марія Липка зі своїм весільним фото.

У 13 років Марія втратила маму Юстину та була змушена турбуватися про трьох братів і сестру, розповідає дружина внука Марії Наталія Островська.

"З татом залишилась, але вона була старшою, то стала господинею дому та мамою для діток та одночасно сестрою. Змушена була давати раду їм. Прийшлося їй хліб місити, а вона не знала, як то робити і не могла відмитися від того тіста. Колись одяг був з грубої тканини, а їй важко було його прати, ходила на криницю та прала його. Не було ні порошку, ні пральних засобів. Розказувала, що коли була дощівка, то ловили її та прали в ній. Якось в попелі прали, розказувала вона. Морози були сильні, але Господь допоміг їм вижити".

Наталія Островська, дружина внука Марії Липки.

Донька Марії Іванна Островська каже, мати найбільше любить готувати.

"І пирогів наробить, і хліб пекла, і сухарі. Празник підходив, то мама кожного року сухарі робила".

Іванна Островська, донька Марії Липки.

Марія каже, чекала, коли Україна здобуде незалежність. А тепер чекає перемоги.

"Вбивають дуже молодих, жінок та дівчат, хлопців. Та їм тільки жити. Хочу щоб був мир, щоб дітей не вбивали, щоб молодість була. Ой, я дуже за Україну. От я так живу 100 років і ще хочу 100 жити, щоб дочекатися перемоги. Хочу, щоб була Україна! Слава Україні! Героям Слава! От в мене це на душі".

100-річна Марія Липка.

У Марії двоє дітей, 5 внуків, 5 правнуків та троє праправнуків. У своєму домі зберігає "дерево роду", а саму Марію називають "берегинею роду".

"Я їх усіх люблю і завжди прошу Бога, щоб мали по 100 літ".

"Дерево роду" Марії Липки.

Жінка каже, часто у сімейному колі люблять співати пісні. Улюблена пісня Марії – "Повіє вітер степовий".

Родина Марії Липки за сімейним столом.