На Тернопільщині пенсіонерка розчистила гробівець 19 століття

У селі Долина, що на Тернопільщині, місцева жителька сама розчистила каплицю-гробівець. Ольга Палієнко — пенсіонерка. Каже, в селі доглядає за хворою мамою. У новинах прочитала про закинуту будівлю на цвинтарі і захотіла її прибрати.

Каплиці приблизно 200 років, це усипальня місцевих землевласників графів Скарбків та Лосі. Про це Суспільному розповів директор Теребовлянського музею-майстерні Ярослав Ярошевський.

Каплиця-гробівець у селі Долина Теребовлянської громади.

"Мені ще місцеві розповідали, що тут були відправи за Польщі. І навіть ще є такі люди, які пам’ятають, коли приїжджали ці графи до своїх рідних сюди. То вони завжди розкидали людям копійки і цукерки. І діти дуже чекали ці вози, коли поїдуть граб’я. Їх називали не графи, а граб’я, але вони жили не в цьому селі, а жили в Кобиловолоках. Внизу в тій крипті знаходиться 6 могил, 6 гробів. Один був скляний, але він був повністю розбитий, то ще моя мама пам’ятає. Вони малі ходили запам’ятали, що під склом лежала дівчина в фаті молода, з дуже довгим волоссям", — розповіла Ольга Палієнко.

Ольга Палієнко у каплиці.

Ольга розказала, на одному з інтернет-порталів прочитала про закинуту будівлю на цвинтарі і захотіла її впорядкувати.

"Там були дуже негативні коментарі про таку закинуту, страшну ситуацію, і я зранку зірвалася й кажу до чоловіка: "Я не можу, я йду там приберу, бо це страхіття". Прийшла, хоча я ніколи раніше сюди не заходила, якось і страшно було, і не думала, що тут такий стан страшний. Коли відкрила двері — то дійсно було сумно і страшно. Був всякий шлак, будівельні матеріали, осипалась трохи штукатурка. Перше, що я зробила – прибирала верх. Виносила все на вулицю, біля дороги. Пізніше вже набралась сил і відваги, і спустилася вниз".

Ольга Палієнко, жителька села Долина.

Жінка розповіла, черепів у трунах вже не було. Знайдені кістки сама поскладала назад у труни, викинула гнилі дошки та сміття і підмела тут.

"Я більш-менш дивилась по розмірах: де більші — значить був чоловік. Дитячі малесенькі кості я знайшла пізніше, їх теж поклала".

Труни з людськими останками.

Ольга — не перша у своїй родині, хто опікується цією капличкою. Каже, її дядько власним коштом зробив тут дах.

"Капличка вціліла тільки завдяки тому, що на ній був побудований дах. А дах зробив мій вуйко, це двоюрідний брат мого дядька, Джус Євген Миколайович. Це десь було напевно в 90-х роках".

Дах каплиці-гробівця.

Надалі, розповіла жінка, планує звернутися до когось з краєзнавців чи археологів, аби дослідити цю каплицю. Директор Теребовлянського музею-майстерні Ярослав Ярошевський розказав, наразі про цю каплицю відомо дуже мало.

"На жаль, інформації про гробівець в музеї у нас дуже мало. Все знаємо тільки з відкритих джерел в інтернеті. Єдине, що відомо — те, що гробівець належав родині Скарбків і Лосів. По відомостях, які є в інтернеті, це гробівець збудований на початку 19-го століття і освячений десь в 1841 році".

Ярослав Ярошевський, директор Теребовлянського музею-майстерні.

За словами директорки обласного центру охорони та наукових досліджень пам'яток культурної спадщини Марини Ягодинської, каплиця не перебуває на обліку пам’яток культурної спадщини.