"Сенсаційна знахідка": на Тернопільщині науковці виявили рідкісну орхідею

Орхідея, яку виявили науковці на Тернопільщині. Галина Оліяр, Галина Баранчук

Науковиці Національного заповідника "Медобори" на одній із ділянок в Тернопільському районі виявили надзвичайно рідкісну орхідею — комашник бджолоносний.

Про це повідомили на сторінці заповідника у Фейсбуці.

"Сенсаційна знахідка", — йдеться у дописі.

Рідкісна орхідея, яку виявили на Тернопільщині. Галина Оліяр, Галина Баранчук

Цю орхідею також називають офрис бджолоносна, офрис бджолоносний (Ophrys apifera Huds.).

Рідкісну рослину виявили науковиці Галина Оліяр і Галина Баранчук, спільно з представницею управління екології та природних ресурсів Тернопільської ОВА Іриною Леньків, під час натурних обстежень. У повідомленні йдеться, що їх проводять для створення в майбутньому об'єктів природно-заповідного фонду.

Природоохоронний статус виду: занесений до Червоної Книги України. Зникаючий. Занесений до Додатку II CITES.

"Дотепер орхідею в Україні фіксували лише по декілька особин у двох місцезнаходженнях — на південному берегу Криму (від Севастополя до Ялти). У 2010 році одноразово виявлено у Галицькому національному природному парку на заході України".

Комашник бджолоносний. Галина Оліяр, Галина Баранчук

Комашник бджолоносний — багаторічна трав'яна рослина 20-45 см заввишки. Стебло з 4-7 сизувато-зеленими листками при основі та кількома листовими піхвами з невеликими листовими платівками у середній частині. Листки прикореневої розетки відмирають у середині травня. Суцвіття розгалужене. Квітки великі (до 2,5 см у діаметрі), жовто-коричневі, нагадують бджолу, пелюстки зовнішнього кола рожеві, червоні, білі. Губа трилопатева, до 1,5 см завдовжки, оксамитова, з коричневим малюнком. Цвіте у квітні-червні.

За словами науковців, при відсутності комах-запилювачів або у несприятливих умовах звичне для цих рослин перехресне запилювання замінюється самозапиленням. Плодоносить у липні-серпні. Розмножується насінням.