На Тернопільщині для переселенців відкрили гуртожиток зі смарт-квартирами

Для переселенців у Чорткові на Тернопільщині відкрили гуртожиток зі смарт-квартирами. Ключі отримали 40 сімей, повідомили кореспонденти Суспільного.

Отримала ключ від смарт-квартири Юлія Колотіліна з Луганщини. Жінка каже, у Чорткові проживає два роки.

"На Тернопільщині проживаю з 8 березня 2022 року. У червні буде 10 років, як я з Луганщини втекла. Була в Київській області. 24 лютого туди прилетіло і нас вивіз Андрій Бучинський, голова волонтерської організації Тернопільщини. Він нас привіз у Дім милосердя. Я сама приїхала. До того вісім років була лікарем".

Юлія Колотіліна, переселенка з Луганщини. Суспільне Тернопіль

У Чорткові жінка займалася шиттям.

"Нашила всіляких гарних речей, поїхала до мерії продавати, збирала гроші для ЗСУ. Поки продавала, почула про цей гуртожиток. Вирішила, що це мені дуже підходить. Пандус на візку колісному тестувала я. Він спочатку не підходив. Кажу, що не буду підписувати. Майстри переробили пандус. Я все протестувала: ширину дверей, душу, всіх кімнат, кухні. Вибрала кімнату під номером п'ять, бо люблю цю цифру".

Ключі від власного житла отримала родина Уварових із Сєвєродонецька Луганської області. Марина Уварова каже, у квартирі будуть мешкати втрьох разом із донькою Дар’єю та сином Русланом.

"Я вже вибрав собі місце, де спати, там де красивий вид із вікна, коли включать ліхтарі. Я дуже вдячний і задоволений, все що треба є", — каже Руслан.

Руслан Уваров. Суспільне Тернопіль

За словами Марини Уварової, до Чорткова приїхали на початку повномасштабного вторгнення. Жінка каже, звідси на фронт пішов її чоловік, зараз він на запорізькому напрямку.

"За світло, за воду будемо все оплачувати ми. І умов в підвалі є пральні та сушильні машинки, потім це все ділимо на всіх і потім будемо за це також сплачувати. З умов усе є, вода гаряча, холодна, жити буде комфортно".

Сім'я Уварових. Суспільне Тернопіль

Переселенка із Миколаєва Яна Бондаренко у Чорткові проживає з початку повномасштабного вторгнення. Жінка розповіла, як дізналася про проєкт.

"Ми чули і нам розповідали, що будуть створювати житло для внутрішньо переміщених осіб. Ми подали документи до місцевого ЦНАПу і стали на чергу".

Яна Бондаренко разом мамою Тетяною. Суспільне Тернопіль

У гуртожитку розмістили також перукарню, швейну майстерню та майстерню з ремонтом взуття. За словами голови Чортківської громади Володимира Шматька, гроші на будівництво гуртожитку здобули завдяки гранту на суму понад два мільйони євро. Гроші виділила Північна екологічна фінансова корпорація НЕФКО.

Учасники відкриття й освячення гуртожитку для переселенців. Суспільне Тернопіль

Ключі від смарт-квартир. Суспільне Тернопіль

Голова Чортківської громади Володимир Шматько розповів Суспільному, що фінансування на будівництво гуртожитку здобули завдяки гранту на суму понад два мільйони євро. Гроші виділила Північна екологічна фінансова корпорація НЕФКО. Її заснували в 1990 році п'ять країн Північної Європи: Данія, Ісландія, Норвегія, Фінляндія і Швеція.

"Ці люди тут проживатимуть рік, згідно з договором. На рік можуть мати більше, якщо вони захочуть. Вони оплачують комунальні послуги по окремих лічильниках електроенергії, води і система опалення через метри квадратні, але тут усе зроблено рефлективно тому споживання буде мінімальне".

Освячення смарт-квартир. Суспільне Тернопіль

За словами голови громади Володимира Шматька у громаді проживає понад дві тисячі переселенців.

Володимир Шматько. Суспільне Тернопіль

НЕФКО надає фінансову підтримку екологічно важливим проєктам у країнах Центральної і Східної Європи. НЕФКО надала грант під час Інвестиційної платформи сусідства для Програми дій "Підтримка ЄС для нагальних потреб розміщення ВПО в Україні".

Гуртожиток обладнали пандусом. Суспільне Тернопіль