"Пів мільйона боргу за оренду": у громаді на Тернопільщині не звели сміттєпереробну лінію

Ексклюзивно

На Тернопільщині віддали землю під сміттєпереробну лінію, а отримали пустку і понад пів мільйона боргу за оренду.

Про це Суспільному розповів начальник земельного відділу Кременецької громади Віктор Панчук.

За його словами, на підприємстві мали переробляти органіку та сортувати інше сміття. Орендар каже, що від будівництва сміттєпереробної лінії на Кременеччині не відмовляється.

"Ця територія планувалася під сміттєпереробну лінію, як бачимо, пройшло 4 роки, ні сміттєпереробної лінії, сміття лишилося, крім того, маємо ще понад пів мільйона боргу за сплату оренди за земельну ділянку", — каже начальник земельного відділу Кременецької громади Віктор Панчук.

Ділянка під сміттєпереробний завод.

Віктор Панчук розповів про територію, на якій впродовж 20 років було стихійне сміттєзвалище. Чоловік говорить, ця земельна ділянка розташована між селами Білокриниця та Веселівка. Її площа — 14 гектарів. У 2019 році 8 гектарів віддали в оренду для будівництва сміттєпереробної лінії.

"Воно мало перероблятися, бо органіка здатна перегнивати, а вони мали вловлювати тут той біогаз і виготовляти компост з органічної частини відходів. Також мали сортувати на скло, метал. Мало сортуватися та здаватися на перероблювання. Вони повинні були обгородити земельну ділянку, розрівняти її, забезпечити під’їзд сюди, дорогу з твердим покриттям та забетонувати тут майданчик, щоб не потрапляло в ґрунтові води. Цього всього не зробили, а почали завозити сміття, не скажу, що зі всієї України, але сюди звозили сміття від інших об’єктів господарювання. Це не сподобалось ні депутатам, ні громадськості й порушили питання про розірвання договору оренди, бо не виконувались умови договору. Фактично, питання постало ще у 2020 році, з того часу на сесії прийняли рішення та проголосували за розірвання договору оренди, повідомили письмово товариство про намір розірвати договір, відповідь не отримали. Тож розірвати договір не можемо по цей день".

Віктор Панчук.

Працівники товариства завезли обладнання для сортування сміття, але не встановили лінію.

"Мало йти сміття і сортуватися. Не знаю призначення цих частин. За 4 роки тут люди попрацювали та все, що могли зрізати — зрізали".

Обладнання.

Кореспонденти Суспільного зателефонували до власника фірми, яка орендує ділянку. Зустрітися чоловік відмовився, телефоном він розповів, що планує таки збудувати сміттєпереробну лінію у Кременецькій громаді.

"Ми розчистили територію, зробили під’їзд, зробили документи. Проєктна документація, так проєкт до кінця неготовий, але зроблено багато документів. Тобто, це багато грошей. Я цей проєкт ніде не вкрав. Все придумувалось з проєктантами, зробили геодезію. Вибачте мені, пустити це на самотік — ні. Робити, бігати та рішати по кабінетах. Це не моє, принципово. Нікому не давав та давати не буду. Буде завершення. Так є сума 600 тисяч. Буде рішення, тільки після цього рішення буде прийматися, якби хтось хотів уникнути, то я б розірвав договір, або зробили б фірму банкрутом і на тому все. Розумієте, є певні обставин, по яких я не міг бути в суді, то дівчина до мене подзвонила і я просив без мене судових засідань не проводити", — говорить власник фірми ТОВ "Біовейст" Анатолій Тригук.

Так мала б виглядати лінія. Анатолій Тригук

Голова Кременецької громади Андрій Смаглюк каже, до громади входять 44 села, в яких проживають 42 тисячі людей.

"На даний час у майже 70% нашої громади централізовано збираються тверді побутові відходи, які звозяться на центральне міське сміттєзвалище. Зараз ми, як громада, відповідно до концепції поводження з твердими побутовими відходами, яка затверджена в Україні, яку потрібно реалізувати до 2030 року, активно працюємо, щоб ми стали кластером. Те, що тоді говорилося і те, що б ми зараз хотіли реалізувати побудову заводу".

Андрій Смаглюк.

Кореспонденти Суспільного запитали жителів села Білокриниця, яких зустріли, як вони ставляться до будівництва сміттєпереробної лінії.

"Перше питання — це є сортувальна лінія. Це світова практика, де люди не викидають під ноги, не залишають стихійних звалищ. Це нормальна практика, коли переробляється. І разом з тим для міста, в якому окрім харчової торгівлі, більше нічого немає, будь-яке підприємство на сьогодні є важливим", — каже житель села Білокриниця Віталій Чугалінський.

Віталій Чугалінський.

"В нашому селі вже й так забагато чинників, які негативним чином впливають на екологію. От сьогодні в нас вітер східний, то повітря нормальне. Коли вітер західний, то ми з отих відстійників чуємо страшенний сморід. І ще буде переробний завод в нас. Думаю, що десь його отам на схід від нас збудують, то в нас буде екологічна катастрофа", — говорить житель села Білокриниця Сергій Остапчук.

Сергій Остапчук.

Речниця обласної прокуратури Леся Гурецька розповіла, що орендар із жовтня 2020 року не сплачував за оренду, також із жовтня 2022 року це товариство не подає податкових звітів.

"Кременецька окружна прокуратура подала позов до суду з вимогою розірвати договір оренди, сплатити заборговану орендну плату та повернути громаді земельну ділянку. Орендар не лише нічого не побудував на цій ділянці, але й заборгував понад 600 тисяч гривень орендної плати. Господарський суд відкрив провадження у справі".

Леся Гурецька.

Державна інспекторка з охорони навколишнього середовища області Олена Сидорук розповідає, цьогоріч Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України має затвердити новий Національний план управління відходами. Після цього розроблятимуть регіональні плани.

"На даний час, сміттєпереробних заводів на території області немає. Проте є дві сміттєсортувальні лінії. Це в Плебанівці та в Малашівцях".

Олена Сидорук.

Олена Сидорук каже, у березні та квітні цього року працівники державної екологічної інспекції виявили 44 стихійні сміттєзвалища на Тернопільщині.

"Ситуація зі стихійними сміттєзвалищами на території області є критичною. Практично в кожному населеному пункті є стихійні сміттєзвалища. Це пов’язано з тим, що не організовано централізований збір побутових відходів громадами".